Risk Sermayedarlarının Blockchain Yatırım Fonları 2018’de De Büyüyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve altcoinler son günlerde sakin bir görüntü seyretse ve market hacmi 450 milyar dolar seviyelerinde dengelense de gittikçe büyüyen yatırımlar Blockchain şirketlerine ve ICO’lara yönelmeye devam ediyorlar.


Cruchbase’in verilerine göre Blockchain temelli şirketlerin 2018 yılının 3 ayında topladıkları yatırım 2017 yılında yapılan toplam yatırımın yüzde 40’ına ulaşmış durumda. Kısa bir matematik işlemi ile öngörü yapıldığında da 2018 yılında gerçekleşmesi beklenen yatırımın 2017 yılına göre yüzde 60 büyüyeceğini söyleyebiliriz.

Crunchbase bu listeyi kullanırken ise “Bitcoin, Ethereum, Blockchain, Kripto Para, Dijital Para, Sanal Para ve Utility Token” gibi anahtar kelimelerden faydalanıyor ve organizasyonları buna göre hesaba katıyor.

Liste aynı zamanda bu sene içerisinde kurulan ve ICO süreci gerçekleştiren şirketleri de kapsıyor ve bu sayede analize katılan firma sayısı 2900’e kadar yükseliyor.

Yıllara Göre Yatırım Miktarı Değişimi
Yıllara Göre Yatırım Miktarı Değişimi

Crunchbase raporda en büyük yatırımların dijital para cüzdanı Ledger, Rus Blockchain kargo takip platformu QUASA ve Harbor Platform’a yöneldiğine dikkat çekiyor.

Crunchbase datası aynı zamanda tamamen Blockchain üzerine yoğunlaşan yatırım fonlarının yanı sıra ana akım risk sermayedarlarının da kripto odaklı yatırımlar yaptığını açığa çıkarıyor. En fazla yatırım gerçekleştiren şirket ise 14 yatırım ile Digital Currency Group;

Top Investors

Crunchbase verileri aynı zamanda risk sermayedarlarının kripto fonlarına en çok ABD, İngiltere, Singapur ve İsviçre gibi ülkelerde bütçe ayırdığını gösteriyor.

%38 ABD - %29 İngiltere - %17 İsviçre - %8 Singapur
%38 ABD – %29 İngiltere – %17 İsviçre – %8 Singapur

Kripto paraların değerinin eski günlere nazaran sabit kaldığı bu günlerde gereksiz şişirme fiyatlar yerine ekosisteme yapılan yatırımları görmek dijital ekonominin geleceği açısından çok sevindirici…

Sıradaki Haber: Avustralya’da 1200 Büfeden Bitcoin ve Ethereum Alınabilecek 

Risk Sermayedarlarının Blockchain Yatırım Fonları 2018’de De Büyüyor

Yorumlar kapalı.