Reklamı kapat

Rus Kripto Para Yasası Çıkıyor! ‘Bitcoin Selloff Görebilir’

0 görüntülenme
Rus Kripto Para Yasası Çıkıyor! 'Bitcoin Selloff Görebilir'

Kripto para piyasalarında yaşanan son olayların ardından ülkeler adımlar atıyor. Son olarak Rusya parlamentosunun alt meclisi kripto para birimi madenciliği ile ilgili yeni bir yasa tasarısı önerdi. Yasa tasarısına göre, 17 Kasım’da kripto para madenciliğini ve kripto satışının yasallaştırması öneriliyor. Tasarının kabul edilmesi başta Bitcoin olmak üzere daha geniş kripto piyasasını etkileyebilmesi muhtemel.

Yasa tasarısı onaylanırsa Bitcoin fiyatının gerilemesi mümkün

Bitcoin ve kripto para birimlerinin Ruslar tarafından satışı, varlık üzerindeki satış baskısını artırabilme potansiyeli taşıyor. 17 Kasım tarihinde Rus parlamentosunun alt meclisinde yeni bir kripto madenciliği yasa tasarısı sundu. Tasarı, kripto madenciliğini ve kripto paraların satışını yasallaştırmayı öneriyor. Tüm bunlarla birlikte, kripto’lar şu anda Rusya’da ödeme yapabilmek için kullanılamaz.

Ayrıca, yeni tasarının taslağı, kripto madenciliğini ve satışlarını “deneysel bir yasal rejim” adı altında yasallaştırmayı amaçlamaktadır. Önerilen yasa tasarısında yer alan maddelerden birinde ise şunlar yer alıyor:

Madencilik sonucunda elde edilen kripto para birimi, bu kripto para’nın madenciliğini yapan kişi tarafından, Rusya bilgi altyapısının onunla işlemlerde kullanılmaması koşuluyla, gerçekleştirilen işlemler haricinde, elden çıkarılabilir. Ancak yerleşik deneysel yasal rejime uygun olarak yapılabilir.

Kripto para yasası 2023 yılında etkinleşebilir

Duma Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, yerel basına, önerilen yasa tasarısının Aralık 2022 yılında üç meclis okumasından da geçmesini beklediğini açıkladı. Yasanın 2023 yılında ve 1 Ocak tarihinden itibaren aktif olması beklenmektedir. Anatoly Aksakov yasa tasarısı ile ilgili olarak şunları söyledi:

Kanunun çıkması bu faaliyeti hukuki alana taşıyacak. Kripto para’ların ihracına ve tedavülüne ilişkin konularda bir kanun uygulayıcı uygulama oluşturulmasını mümkün kılacaktır.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Yasa tasarısı, 2020 yılında kabul edilen dijital inovasyon yasasıyla mümkün oldu. Tasarı, kripto madenciliği ve madencilik havuzlarını tanıtıyor ve tanımlıyor. Ayrıca Rusya’da kriptoların reklamını yasaklamaktadır. Genel olarak yasa tasarısının onaylanıp yürürlüğe girmesi başta Bitcoin ve altcoin’leri etkisi altına alabilmesi muhtemel.  Yeni Rus madencilik yasası yasal olarak işlerse, madencilerin varlıklarını kripto borsalarında satma olasılığı var.

Bu durum, madencilerin Bitcoin’i fiat para birimleri karşılığında satmak veya diğer kripto’lar ile değiştirmek için kripto borsalarına aktardığı anlamına gelmektedir. Bir kripto varlığının borsalardaki arzındaki artış, üzerindeki satış baskısını artırarak fiyatını olumsuz etkiler. Bitcoin fiyatı, borsalardaki artan dengeden ve Rus madencilerin BTC satışından olumsuz etkilenebilir. Ardından ise BTC fiyatında yeniden düşüşlerin yaşanması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Veriler Geldi: Yatırımcılar Bu Kripto Para Borsalarına Koşuyor!
Veriler Geldi: Yatırımcılar Bu Kripto Para Borsalarına Koşuyor! FTX krizinin yankıları devam ediyor. Kripto para yatırımcıların sağlanan verilere göre son zamanlarda merkeziyetsiz borsalara yöneldiğini söylüyor. Merkeziyetsiz borsalardaki hacimler bu ay neredeyse yüzde 11 oranında artış gösterdi. Yatırımcılar merkeziyetsiz borsalara yöneldi Bloomberg’in kripto para veri sağlayıcısı...
Nazlı Öykü Deniz 2 hafta önce