Rus Mühendislerin Nükleer Tesiste İzinsiz Bitcoin Madenciliği Yapma Girişimi Engellendi

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 12 Şubat 2018
1 görüntülenme

Rus haber ajansı Interfax’ın raporuna göre birkaç mühendis Bitcoin madenciliği yapmak amacıyla Rusya’nın en büyük süperbilgisayarlarından birini kullanmaya kalkıştıkları için tutuklandı.
Rusya Federal Nükleer Tesisi’nde yaklaşık 20 bin kişi çalışıyor ve tesis önceden haritalarda gösterilmeyen gizli bir yer olan, Sovyetler Birliği zamanında ilk nükleer bombanın üretildiği şehir Sarov’da bulunuyor. Sarov hala özel izinler dışında yabancı ve yerli ziyaretçilere kapalı ve etrafı dikenli tel ile çevrili alan askeri devriyelerce korunuyor.

Araştırma Enstitüsü basın sözcüsü Tatiana Zalesskaya Interfax’a yaptığı açıklamada “Sözde madencilik adı altında kişisel sebeplerle, onay alınmaksızın bilgisayar tesislerini kullanma girişimi teknik açıdan umutsuz ve kanunen cezaya tabi bir eylemdir.” dedi ve mühendisler için cezai işlem başlatıldığını belirtti.

Tesisin saniyede 1 petaflop işlem gücüne sahip süperbilgisayarı güvenlik sebebiyle internete bağlı değildi. Mühendisler bilgisayarı çevrimiçi duruma getirip madencilik işlemleri için gücünden yararlanmaya çalıştıklarında güvenlik departmanından mühendisler durumu fark edip engellemeyi başardı.

Bitcoin’in Rusya’da legalize edilmesi yolunda çalışmalar devam ediyor fakat madencilik alanında yapılacak düzenlemeler, madencilerin merkezi bir otorite ile çalışıp çalışmayacağı konusu kesin değil. Ocak ortasında Cointelegraph’ın yayınladığı raporda Rus iş adamı Aleksey Kolesnik’in gelecekte yapılacak madencilik çalışmaları için iki enerji santrali satın aldığı belirtildi.

Bu hafta tutuklanan mühendisler ise eski Sovyetler’in askeri topraklarındaki olanakları madencilik için kullanmak isteyen ilk grup değil. The Ice Rock Mining şirketinin de Almaty, Kazakistan bölgesindeki eski Sovyet sığınaklarında madencilik çalışmaları başlatma planları var. Şirket sığınağın hidroelektrik santraline yakın ve doğal şartların madenciliğe elverişli olduğunu belirterek bu bölgenin madencilik için uygun maliyetli ideal bir alan olduğunu öne sürüyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin’de Yeni Direnç 10.000 Dolar Seviyesi Bitcoin geçtiğimiz haftayı 5 Şubat’taki değeriyle hemen hemen aynı seviyede kapatarak $8000’ın biraz üzerinde seyretti. Coinmarketcap’ten alın çapraz kur verilerine göre geçtiğimiz 7 gündeki Bitcoin açılış ve kapanış değerleri $8300 civarında seyretti, 6 Şubat’ta $6111 değerine kadar...
Egehan Karışman 12 Şubat 2018