Reklamı kapat

Rus Polisi Yasadışı Kripto Madencilik Çiftliğine Baskın Yaptı

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 17 Nisan 2018
0 görüntülenme

Rus haber kaynağı RIA56’da bu hafta, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’dan Irina Volk’un açıklamaları yer aldı. Açıklamalara göre Rusya polisi Orenburg’da yasadışı bir kripto-para madencilik çiftliği kuran iki organizatöre karşı dava başlattı.

RTI şirketine ait eski bir fabrikada madencilik yapıldığından şüphelenen polis tarafından yapılan aramalarda 6 binden fazla bilgisayar ekipmanı bulundu. Polis, bölgeye ajanlar yerleştirmişti. Bitcoin çiftliği, güç tüketimini hesaba katmadan saatte 8 milyon kilowatt kullanıyordu.

Polis elektrik şebekesine bağlı ekipmanlar ve ayrıca yakındaki bir trafo merkezine giden güç kaynağı kabloları buldu.

Şüphelilerin Kimlikleri Belirlendi

Irina Volk yaptığı açıklamalarda ayrıca Rusya İçişleri Bakanlığı’nın Orenburg bölgesinde bulunan şüphelileri tespit ettiğini söyledi. Fabrikada çalışan iki şirket yöneticisinin de bu şüphelilere dahil edildiği belirtildi. Ceza davası ise mülke zarar vermekten açıldı.

Mart ayı başında bir madencilik çiftliği rapor edilmişti ancak o sırada polis konu hakkında yorum yapmamıştı. Mühendisler büyük çaplı bir elektrik hırsızlığından şüphelenip polise haber verdiler. Polis ekipleri ise yasadışı kripto para madenciliği için kullanıldığından şüphelendikleri güçlü bilgisayar ekipmanlarını keşfetti.

Polis çiftliğin büyüklüğünü, karlılığını veya neden olduğu hasar miktarını henüz değerlendirmiş değil.

Mart ayında bazı kaynaklar tarafından yapılan açıklamalarda Orenburg’daki bir madencilik atölyesinin Volga Federal Bölgesi’ndeki en büyüğü olduğu iddia edilmişti. Resmi olmayan kaynaklara göre, elektrik hırsızlığı yapan kimliği henüz belirlenememiş kişiler, 10 milyonlarca ruble değerinde kripto para üretti.

Polis ve enerji şirketi yetkilileri o sırada açıklamada bulunmamıştı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance, Bitfinex ve Daha Fazlası: New York’tan 13 Borsaya Soruşturma New York başsavcısı, dünyanın en popüler dijital koin borsalarını mercek altına alıyor. Başsavcı Eric Schneiderman, salı günü yaptığı açıklama ile Dijital Piyasalar Bütünlüğü Girişimi’ni duyururken kripto-para ticaret platformlarına yönelik politika ve uygulamalara ilişkin bir soruşturma yapılacağını belirtti....
Serkan Eser 17 Nisan 2018