5 Analist “Rusya Gerilimi” Işığında Altın’da Bunları Bekliyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 22 Şubat 2022
10 görüntülenme
Putin

Altın, Rusya’nın doğu Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerine asker göndermesi ve Doğu Avrupa’daki durumun yoğunlaşmasıyla güvenli liman talebini desteklemesinin ardından Salı günü dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Spot altın, 1 Haziran’dan bu yana en yüksek seviye olan 1.913,89 dolara çıktıktan sonra, yazının yazıldığı sıralarda 1.895 dolara geriledi. Analistlerin piyasa yorumlarını ve fiyat tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Ross Norman: En son bu seviyelere çıktığımızda bir boğa tuzağı oldu

Avrupa finans piyasaları, bir zirvenin Avrupa’nın on yıllardır yaşadığı en büyük askeri krizden çıkış yolu sunabileceğine dair bir umut ışığıyla kısa bir süre yükseldikten sonra, artan çatışma belirtileriyle düştü. OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, Ukrayna ile ilgili son manşetlerin, risk iştahının bir kez daha düşmesiyle altının önceki kayıplarını geri almasına güçlü bir şekilde katkıda bulunduğunu söylüyor:

1.900 dolar üstünde bir direnç görüyoruz, ancak durumun gelişme şekli, gün ilerledikçe tutunmak için mücadele edebilir.

Altın

Bir zirvenin, Avrupa’nın on yıllardır yaşadığı en büyük askeri krizden olası bir çıkış yolu sunması bekleniyor. ABD doları değer kaybederek dolar fiyatlandırılmış külçedeki kayıpları sınırladı. Bağımsız analist Ross Norman, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın iyi dayanıyor. En son bu seviyelere çıktığımızda bir boğa tuzağı oldu ve piyasa çok keskin bir çıkış yaptı. ETF’lere bazı iyi akışlar gördük, bu cesaret verici.

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust, varlıklarının Cuma günü %0,5 arttığını açıkladı.

Jeffrey Halley’e göre stagflasyonist baskılar da değerli metali destekliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeyi bağımsız olarak tanıdı ve Rus Ordusuna Moskova’nın bölgeye barışı koruma operasyonu dediği şeyi başlatmasını emretti ve Batı’nın büyük bir savaşa yol açabileceğinden korktuğu bir krizi hızlandırdı. Kinesis Money analistleri, son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Önümüzdeki birkaç gün, Ukrayna’ya ilişkin korkuların ekonomik cephedeki cesaret verici verilerin yanı sıra bu yıl merkez bankaları tarafından bir dizi faiz artırımı olasılığından daha ağır basıp basmayacağı konusunda kilit öneme sahip olacak.

Altın

OANDA kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley ise Ukrayna etrafındaki gerilimin ve ekonomi üzerindeki stagflasyonist baskıların altın fiyatlarına etkisini şu şekilde ele alıyor:

Doğu Avrupa’da durum görünüşte günden güne kötüleşirken, şu anda altın adına olumsuz olmak için çok az neden var. Dünya çapında artan stagflasyonist baskılar da değerli metali destekliyor. Bu da Rusya’ya yönelik büyük Batı yaptırımlarıyla daha da kötüleşecek bir durum yaratıyor.

Wang Tao: Spot altın 1.920 dolarda direnci test edebilir

Rusya-Ukrayna gelişmelerinin etkisiyle petrol yedi yılın zirvesine sıçradı, güvenli limanlar yükseldi ve ABD hisse senedi vadeli işlemleri düştü. Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’in ABD’li kişiler ile Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı bölge arasındaki ticaret ve yatırımı yasaklayan bir kararnameyi imzaladığını söyledi.

Altın

ABD gösterge 10 yıllık faizleri, kötüleşen Ukrayna krizi ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı bahisleri üzerine düştü. Sarı metal, enflasyona ve jeopolitik risklere karşı bir önlem olarak kabul edilirken, faiz oranı artışları, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırma eğilimindedir. Reuters’in teknik analisti Wang Tao, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Spot altın 1.920 dolarda direnci test edebilir ve bunun üzerinde bir kırılma 1.940 dolara doğru yolu açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

elon reuters
Tweet Attı: Elon Musk’un Yeni Favorisi Bu Meme Coin Mi? 2021, “modern Iron Man” lakaplı Elon Musk’un ilk önce Bitcoin daha sonra Dogecoin fiyatını harekete geçiren tweet’leriyle hatırlanabilir. Tesla CEO’su son paylaşımlarında gizemli mesajlarla meme coin topluluğunu meraklandırıyor. Elon Musk, meme coin topluluğunu ve Huobi borsasını şaşırttı...
Buğra Çağlar 22 Şubat 2022