Reklamı kapat

Rusya Hükümeti’nden Telegram Yasağı

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 16 Nisan 2018
85 görüntülenme

Rus yetkililer, Telegramın tam kendi Blockchain platformunu desteklemek için düzenlediği ICO ön satışından $1.7 milyon toplamasından bir hafta sonra internet servis sağlayıcılarından kripto piyasasının kullandığı mesajlaşma sistemini yasaklaması talebinde bulundu

Farklı haber kaynaklarına göre, Moskova Tagansky Bölge Mahkemesinin bu kararı, Kremlin’in internet kontrol organizasyonu Roskomnadzor’un yerel internet sağlayıcıların Telegram’a erişimi yakın gelecekte yasaklamaları konusunda baskı yapacağı anlamına geliyor.

Roskomnadzor yöneticisi Aleksander Glazov TASS’a “Günlerden, saatlerden belki de dakikalardan bahsediyoruz,” dedi.

Kısa bir duruşmanın ardından, Telegram CEO’su Pave Durov kendi kişisel hesabından ve sosyal medya üzerinden tepkisini açıkca belirtti ve özgürlüğün satılık olmadığını söyleyerek ekledi:

“Bizler Telegramda, gelir akışı yada reklam satışları gibi şeylerle ilgilenmeme lüksüne sahibiz. Gizlilik satılık değildir,ve hırs veya korku yüzünden insan haklarından ödün verilemez.”

Durov Instagram’da çölde tek başına at süren bir fotoğrafını paylaştı ve altına şöyle yazdı, “Gerçekten özgür olabilmek için, özgürlük adına herşeyini riske atmaya hazır olmalısın.”

Duro duruşmanın saçmalık olduğu gerekçesiyle Telegram’ın kendi avukatlarının katılmasına izin vermedi.

2018 Mart sonunda Telegram aktif kullanıcı sayısının 200 milyon ile rekora ulaştığını duyurdu. Telegram kullanıcılarının 10 milyonu Rusya’da ve doğal olarak yasaktan etkilenecekler.

Geniş kullanıcı sayısına rağmen mesajlaşma servisi çıkışından ve ICO’sunun başlangıç aşamalarından beri bir çok problemle karşılaştı.

Bu sırada, bazı Rus haber ajansları yasağın VPN kullanımıyla çok kolay delinebileceğini söyledi.

Mobil uygulama gibi opsiyonları yasaklamak diğerlerinden çok daha zor.

Benzer şekilde Ukrayna hükümeti Durov’un meşhur sosyal ağı Vkontakte’yi Mayıs 2017’de yasakladı ancak kullanıcılar hala mobil uygulama üzerinden platforma erişebiliyor.

Cointelegraph-William Suberg

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Barclays Akıllı Kontrat ve Blockchain’e Yatırım Yapacak Dünyadaki en büyük bankalardan birisi olan Barclays, blockchain teknolojisi, akıllı kontratlar ve yapay zekaya yatırım yapmayı odaklayan bir risk sermayesi oluşturdu. Barclays UK Ventures (BUKV)’yi yönetecek olan ve geçmişte stratejiden sorumlu yönetici Ben Davey, bankanın kârına “maddi...
Egehan Karışman 16 Nisan 2018