Rusya’da Kripto Para Medyasına Yönelik Yasak Kaldırılıyor

Serkan Eser
Serkan Eser 5 Haziran 2018
0 görüntülenme

2016 yılında alınan kararla Rusya’da bitcoininfo.ru da dahil olmak üzere pek çok dijital para medya kanalına erişim yasaklanmıştı. St. Petersburg’daki bir mahkeme ise aldığı kararla bu yasağı tersine çevirdi ve Rusya’da pek çok haber kanalına erişim yeniden açıldı. 


Hermitage - St. Petersburg

Hermitage – St. Petersburg

Karar Rus Yargıtayı’nın konuyu nisan ayında tekrardan gündeme getirmesi ile yeniden ele alındı.

Rus haber kaynağı Tass’ın raporunda şu sözlere yer veriliyor;

“St. Petersburg Şehir Mahkemesi aldığı karar ile Bitcoininfo.ru internet sitesine yönelik yasağın artık tanınmadığını ve bu sitenin erişime açık hale geldiğini belirtti.”

İnternet sitesinin sahibi de yaptığı açıklama ile 2016 yılında alınan karar ile kendi siteleri haricinde 100 web sitesinin daha erişime yasaklandığını dile getirdi.

2016 yılında St. Petersburg’un Vyborg yargı mahkemesinde alınan karar ile bitcoininfo.ru’nun da aralarında bulunduğu internet sitelerine “Rus Ruble’sinin otoritesini azaltması ve kontrol edilemeyen kripto ödeme yöntemlerini öne çıkardığı” gerekçesi ile erişim engellenmişti.

Buna karşın, mahkeme aldığı son karar ile Rusya’nın kripto koinlere bakış açısını değiştirebileceğinin de sinyallerini vermiş oldu. Zira, Rus lider Vladimir Putin de kripto paraları regüle edilmesi yolunda düğmeye basmış ve bu yaza çeşitli düzenlemelerin yürürlüğe alınmasını istemişti.

Sıradaki Haber: Telegram Rusya Yasağına Bitcoin ile Savaş Açtı

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Artık Blokzincir Tabanlı Bir Din Var! Blokzincir‘in gereğinden fazla alanda kullanılmaya başlandığını hissettiniz mi? Blokzinciri saçma sapan şeylerle birleştirmenin dahiyane bir fikirmiş gibi piyasaya sürüldüğüne her geçen gün daha fazla şahit oluyoruz, değil mi? Sizlere bugüne kadarki bütün bildiğiniz ‘tuhaf’ blokzincir projelerini unutturacak...
Mert Kaya 5 Haziran 2018