Samsung Kripto Para Çipleriyle İlk Çeyrekte Rekor Gelir Elde Etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsung Electronics 2018’in ilk çeyreğinde yıllık kârında %58 artış olduğunu belirtti, artışın sebebi ise kripto madenciliğinde kullanılan çiplere talebin yükselişi.

Samsung’un yatırımcı ilişkileri bölümüm genel kurul başkanı Robert M. Yi Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre bu denli yükselişin sebebi yarı iletken ticareti, firmanın karındaki artış -15.6 trilyon Kore Won (14 milyar dolar) kar- ile yıllık çeyrekteki kâr rekorunu kırdı.

Yi olağanüstü artışı şöyle açıkladı:

“Yarı iletken endüstrisinde kazanç yıllar geçtikçe artıyor çünkü server ve ekran kartı talebi büyüyor ve aynı zamanda önde gelen akıllı telefonlar ve kripto madenciliğinde kullanılan çiplere talebin artmasıyla System LSI ve Foundry işlerinde gelişmeler gözleniyor.”

Madencilikte kullanılan çipler için Samsung tam bir sayı vermedi ancak, Şubatta onayladıkları gibi olumlu rakamlar hala sürüyor ve teknoloji devi artık artan talepleri karşılayabilmek için 8nm ve 11nm işlemci ürettiklerini söyledi.

Samsung’un kripto dünyasına katılması bölgede rekabete de sebep oldu, Tayvanlı çip üreticisi TSMC de benzer şekilde büyümeye devam ettiğini duyurdu.

Samsug maden işlemcilerine olan istedğin ikinci çeyrekte de artmaya devam edeceğini ön görüyor.

Coindesk-Wolfie Zhao

Samsung Kripto Para Çipleriyle İlk Çeyrekte Rekor Gelir Elde Etti