Samsung Kurucusu Vergi Kaçakçılığından Ceza Alacak

Egehan Karışman
Egehan Karışman 30 Aralık 2017
1 görüntülenme

Güney Kore’nin en büyük şirketi Samsung’un milyarder kurucusu Lee Kun Hee’nin 200 ülke dışı banka hesabında vergi kaçakçılığı amacıyla milyarlarca dolar bulundurmaktan dolayı cezaya çarptırılması bekleniyor.

Bitcoin’in Avantajı

Güney Kore anaakım haber ajansı JTBC’nin raporuna göre, Lee 2011’den beri sahip olduğu ülke dışındaki banka hesaplarından sık sık para çekti ve Lee bu işlemleri Güney Kore hükümeti ve Milli Vergi Dairesi’ne bildirmedi.

Bu senenin başlarında, milyarder Prince Alwaleed bin Talal da Suudi hükümeti tarafından göz açtırılmayarak yolsuzluk, para aklama ve vergi kaçırma konularında cezaya çarptırılmıştı. Prince Talal ev hapsinde tutuldu ve özgürlüğü için $7 milyar ödemesi talep edildi.

RT şirketindeki kıdemli finansal analist Max Keiser, Talal’ın daha önce Bitcoin üzerinden suçlanmasını eleştirdi. Talal geçmişte Bitcoin’i bir balon olarak tanımlayarak onu Amerika’nın iflas eden büyük şirketi Enron’a benzetti. Bitcoin ile ilgili bu eleştirisinden yalnızca aylar sonra, Talal’ın Suudi Hükümeti tarafından parasının büyük kısmını özgürlüğü karşılığında vermesi istendi, ancak bu durum eğer mal varlığı merkezi olmayan bir depoda tutulsaydı engellenebilirdi.

“O (Talal) Bitcoin’in iyi olmadığını çünkü merkezi bir hükümet ve banka olmadığını söylemişti. Ancak yalnızca bir hafta sonra, merkez bankası ve merkez hükümet tüm varlıklarını söküp attı. Eğer bunu Bitcoin olarak saklasaydı, bu bir problem olmayacaktı. O sanki neden Bitcoin almanız gerektiğini anlatan bir afiş çocuğu gibi. Eğer kim Bitcoin alma konusunda şüpheye düşüyorsa, Talal’ı lüks otelindeki döşeğinde ev hapsinde yatarken düşünebilir. Dahası, ona yatırım uzmanı olarak fazla değer gösterildi.”

Kriptopara koruma fonu Blocktower Chief Investment yetkilisi ve kurucu ortağı Ari Paul’un açıklamasına göre, Bitcoin JPMorgan gibi sektörü domine eden finansal kuruluşlarından çok daha iyi bir şekilde ülke dışındaki banka operasyonlarını idare etme yeteneğine sahip. Paul’a göre ayrıca JPMorgan CEO’su Jamie Dimon gibi banka yöneticileri Bitcoin’i $40 trilyon değerinde küresel ülke dışına para kaçırma potansiyeli nedeniyle bir tehdit olarak görüyorlar.

 

Merkezi olmayan para birimi ve yatırım aracı olarak Bitcoin bir derece finansal özgürlük, bağımsızlık, ikame edilebilirlik, mahremiyet ve taşınabilirlik sağlayarak ülke dışı bankacılık sistemlerinin aracılar ve üçüncü parti servis sağlayıcılarına bağımlı olması nedeniyle rekabet edemeyeceği özellikleri taşıyor.

Böylece, Bitcoin’e geleneksel finans marketindeki yatırımcılar tarafından olan talep yükselmekte, özellikle de kurumsal ve perakende yatırımcılarından.

Multi-trilyon piyasa değerinin anahtarı

Bir çok analiste göre eğer Bitcoin $8 trilyonluk dünyanın halen baş değer saklama aracı olan altın piyasasına nüfuz ederse $50,000 aşabilir hatta potansiyel olarak $100,000’lik bölgeye girebilir.

Yine de, küresel kıyı ötesi bankacılık piyasası market değeri açısından, altın piyasasından beş kat daha büyük ve böylece, Paul gibi uzmanlar kıyı ötesi bankacılık piyasasını Bitcoin’in ana rakibi olarak görüyorlar.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Koin Fiyatlarında Son Durum – BTC, XRP, ADA, XLM 2018’e saatler kala kripto para piyasasındaki yüksek volatilite halen devam ediyor. En fazla market hacmine sahip kripto para BitCoin yüzde 10’a yakın değer kaybı yaşarken Ripple hızla yükselmeye devam ediyor. Dijital paraların 2017’nin son günlerde fiyat eğilimi...
Serkan Eser 30 Aralık 2017