Reklamı kapat

Santander Ripple ile Ödeme Olanağı Sağlayan Uygulama Çıkartıyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 13 Nisan 2018
48 görüntülenme

Küresel bankacılık devi Santander Group, uluslararası kripto ticaretinde kullanmak üzere blockchain temelli bir uygulama geliştirdiğini duyurdu. Uygulama sayesinde Ripple ağı uluslararası transferlerin gerçekleştirilmesini sağlayacak.


Financial Times’ın Perşembe günü yaptığı habere göre One Pay FX isimli uygulama, Santander’in müşterileri için dört farklı ülkede kullanılabilir olacak –İspanya, İngiltere, Brezilya ve Polonya.

Firma gelecek aylarda uygulamayı farklı ülkelerdeki küçük işletmeler için de kullanıma açmayı düşündüklerini söyledi ve ürün seçeneklerini farklı ekonomi kurumlarına genişletmeyi de planlıyorlar.

San Fransisco’lu blockchain girişimi Ripple’ın desteğiyle geliştirilen dağıtık hesap defteri teknolojisi kullanan uygulama iki yıllık geliştirmenin ardından başlıyor ve Santander’ı müşterilerine blockchain ile ödeme yapma fırsatı sunan ilk bankalardan biri yapıyor.

CoinDesk haberine göre, İspanya’lı bankacılık grubunun İngiltere kolu 2016’da Ripple’la birlikte geliştirme sürecini başlatmıştı. O zamanlar banka bir yandan da İngiltere’deki çalışanlarıyla uygulamayı deniyordu.

Uygulama ayrıca Ripple ve Santander’in risk sermayesi kolu InnoVentures ile Ripple’ın 2015’te başlattığı 32 milyon dolarlık  fonuna 4 milyon dolar yatırmasıyla devam eden ortaklığının ürünü olarak da geldi.

Santander bir sunumunda uygulamanın Ripple’ın xCurrent platformu ile kurulduğunu belirtti. xCurrent Ripple’ın blockchain protokolünden geliştirilen XRP’den yararlanmıyor.

FT haberine göre, uygulamanın kapsadığı 4 ülkedeki kullanıcı sayısı Santander’in perakende müşterilerinin yaklaşık yarısını oluşturuyor.

CoinDesk-Wolfie Zhao

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İspanya’da Bitcoin Kullanarak Para Aklamaktan 11 Kişi Tutuklandı 11 Tutuklu, 174 Farklı Banka Hesabı, 8 Milyon Euro 9 Nisan’da Europol’un basına yaptığı açıklamaya göre, operasyon idaresini Spanish Guardia Civil ve koordinatörlüğünü Europol’un üstlendiği Tulipan Blanca (Beyaz Lale) Operasyonu sonucunda ortalama 8 milyon Euro değerinde kripto...
Zeynep Yüce 13 Nisan 2018