Santiment Uyardı: Bu 2 Kripto Para Zararına Satılıyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
517 görüntülenme
Santiment Kripto Para Zararına Satılıyor

On-chain analiz platformu Santiment, yatırımcıların en büyük iki kripto para birimini zararına satmaya başladığını tespit etti. Yeni bir dip ortaya çıkabilir mi?..

Kripto para yatırımcıları kar yerine zararına satıyor

Santiment, yeni bir işlem hacmi araştırmasında, BTC ve ETH yatırımcılarının bu hafta kar yerine zararına satış yaptığını fark etti. analiz platformu, bunun yeni yılın başından bu yana ilk kez gerçekleştiğine de dikkat çekiyor:

Bitcoin ve Ethereum, 2023’ün ilk haftasından bu yana, yatırımcılarının kârdan çok zararına sattığını gördü.

Bitcoin, bu seviyeye kadar geri çekilebilir

Santiment ayrıca, yatırımcılar pozisyonlarından zararla çıktıklarında yeni diplerin oluşmasının muhtemel olduğu yorumunu yaptı. Santiment’in grafiğine bakıldığında, BTC’nin günlük on-chain işlem hacminin kar ve zarardaki BTC Rasyonuna dayalı olarak 19.000’de destek oluşturabileceği görülüyor.

BTC, yazım sırasında son 24 saat içinde %2,5’lik artışla 23.700 dolar civarında işlem görüyor. Ancak, son yedi gün içinde yaklaşık %5 değer kaybett. Grafiğe baktığımızda, BTC zorlu bir hafta sonu geçirmiş gibi görünüyor.

Özetle, Santiment’e göre yatırımcılar BTC’yi zararına satmaya devam ederse 19.000 dolar bölgesindeki dip destekler tekrar test edilebilir. Ancak şu anda trader’ların dikkatli olması ve BTC’nin öngörülemeyen hareketlerini sonlandırmadan önce biraz daha beklemesi gerekiyor. Bu esnada, balina cüzdanlarını inceleyen analizler, büyük yatırımcılar arasında da belirgin bir çekilme gösteriyor.

Kripto para balinaları BTC’den uzaklaşıyor: 2020 seviyeleri görüldü

Fiyat hareketi hala ATH seviyelerinin %65 altındayken, en büyük Bitcoin yatırımcıları piyasaya dönme zamanının geldiğine henüz karar vermediler. Glassnode’a göre, balina sayısı şu anda üç yılın en düşük seviyesinde. Şu anda sadece 1.663 benzersiz cüzdan 1.000 BTC veya daha fazlasını kontrol ediyor. Üç yıl önce, Şubat 2020’de Bitcoin 10.000 doların altında işlem görüyordu.

Glassnode, benzersiz bir cüzdanı “aynı ağ varlığı tarafından kontrol edilen bir adres kümesi” olarak tanımlar. Şubat 2021’deki zirvede 2.161 balina varlığı vardı.

Balina işlem faaliyetinin “kümeleri”, tükenen balina sayılarında bile destek ve direnç hakkında fikir verebilir. Balina izleme kaynağı Whalemap’in belirttiği gibi, bu ay balina faktörü sayesinde 23.000 dolar önemli bir fiyat odağı olmaya devam ediyor.

Whalemap’in analizlerine göre, “Bitcoin balon direncini kırdı. Şimdi düşmeye başlarsak desteğimiz olacak 27.100 dolar, on-chain analizlere göre yükseliş yolunda en yakın hedef gibi görünüyor”

Kriptokoin.com olarak aktardığımız haftalık Coinshares fon akışı raporuna göre, kurumsal yatırımcılarda BTC pozisyonlarını küçültmeyi tercih ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin, SEC'e Kaydolacak
CEO Duyurdu: Bu Altcoin, SEC’e Kaydolacak! Piyasa değerine göre ilk 150 arasında yer alan bir altcoin projesinin CEO’su, SEC’e kaydolmak için çalıştıklarını duyurdu. Bu altcoin menkul kıymet olmamasına rağmen SEC’e kayıt olmayı planlıyor Chia Network CEO’su Gene Hoffman, ağı yerel tokeni XCH’nin menkul...
Buğra Çağlar 3 hafta önce