Reklamı kapat

Satoshi’nin Adamı: “Sektör Balon, Bitcoin Yükselecek”

0 görüntülenme

Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden biri olan Martti Malmi, geçtiğimiz pazartesi günü Şangay’da Bitcoin’le olan macerasını ve blockchain endüstrisinin mevcut durumuyla ilgili görüşünü Çinli izleyicilere anlattı.

Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden olan Malmi, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’yla e-posta ile iletişime geçtiğini ve yazışmalarının özellikle Nakamoto’nun kişisel bilgileri dahil olmadan yalnızca proje geliştirmeye odaklı olduğunu söyledi. 2011 yılının bahar sonu yaz başı döneminde, Nakamoto onunla iletişimi kesti.

Martti, Bitcoin’in temel rekabetçiliği söz konusu olduğunda, Bitcoin’in en önemli özelliğinin blockchain dünyasında onay gerektiren (PoW ve PoS gibi) ilk dijital para olması olduğunu belirtti. Bu nedenle, Bitcoin kullanan insan sayısının arttıkça değerinin de yükseleceğini açıkladı. Üstelik, Bitcoin’in gerçek anlamda merkeziyetçilikten uzak ve en popüler kriptopara olduğunu söyledi.

Sektör Balon Ama Bitcoin Yükselecek

Son zamanlardaki Bitcoin ve diğer dijital paraların düşüşü hakkında Martti sektörün şu anda bir balon olduğunu, hatta şu anki sert düşüşün bu balonun daha da sönmeye devam edeceğine işaret ettiğini; ancak uzun vadede fiyatların artma beklentisinde olduğunu söyledi. Öngörüsüne göre Bitcoin’in değeri beş yıl içerisinde çok daha yukarıya çıkacak.

Mevcut blockchainler için ise Martti her projenin kendi onay mekanizmasına sahip olduğunu, ve her bir onay mekanizmasının popülaritesinin önemli bir değerlendirme kriteri olduğunu belirtti. Martti’ye göre, Bitcoin ve Ethereum şimdiye kadarki en başarılı iki blockchain projesi ve ileride çok daha iyi blockchain uygulamaları daha ortaya çıkacak.

ICO piyasasının Çin de dahil olmak üzere pek çok ülkede etkin bir şekilde regüle edilmemesinden dolayı, pek çok sahte token ve ICO destekli proje ortaya çıkıyor. Ancak açık bir piyasa olması sayesinde herkes kendi fikrini ortaya koyabiliyor, örneğin kendi kriptoparasını çıkarmak gibi. Ancak Martti blockchain endüstrisinin düzenleyici yöntemler ve endüstrinin öz disiplin gücü sayesinde ileride daha da olgunlaşacağını düşünüyor.

En ilginç gelişmelerden anında haberdar olmak için Kripto Koin’i Telegram’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple’ın Başı Dertte: 3. Kez Dava Açıldı ABD’deki regülasyonlar kripto paraların geleceği için epey önemli bir yere sahip. Zira, Coinbase gibi prestijli ve kriptoyu kurumsal yatırımcılarla buluşturan borsalar ABD’de SEC’in menkul kıymet (security) olarak tanımladığı koinleri platformuna eklemeyi reddediyorlar. Bu gelişme kripto paraların gelecekteki...
Serkan Eser 5 Temmuz 2018