FTX’in Peri Masalı: SBF ve Caroline Ellison Arkasındaki Hikaye!

FTX'in Peri Masalı: SBF ve Caroline Ellison Arkasındaki Hikaye!
FTX'in Peri Masalı: SBF ve Caroline Ellison Arkasındaki Hikaye!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sam Bankman-Fried ile Caroline Ellison ilişkisi, bunun FTX’in çöküşüne katkısına dair psikolojik soruları gündeme getiriyor. Bir psikolog, FTX’in düşüşünün parayla değil, ‘sistemi yenmek için bağımlılık yaratacak kadar güçlü bir şansla’ ilgili olduğunu söylüyor. Ona göre, Bankman-Fried ve Ellison, hayır kurumunu muhtemelen paravan olarak kullandı.

Caroline Ellison ve Bankman-Fried ilişkisi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Sam Bankman-Fried (SBF) CEO’su olduğu FTX, dramatik bir şekilde çöktü. İddiaya göre SBF ve ekibi, 32 milyar dolarlık kullanıcı fonunu batırdı. Bu arada, düşüşün ana hatları henüz tam olarak netleşmiş değil. Bununla birlikte, FTX’in feci çöküşü kripto ekosisteminde büyük bir bulaşmaya neden oldu. Spotlight artık SBF’den, FTX’in kardeş firması Alameda’nın eş CEO’su olarak müşteri fonlarıyla riskli bahislere izin veren Caroline Ellison’a kadar genişledi. Caroline Ellison ve Bankman-Fried’in olağanüstü MİT çılgınlığından çok daha fazla ortak noktası var.

SBF kısa süre önce New York Times’da Ellison ile artık birlikte olmadıklarını söyledi. Böylece, bir toplantı odası aşkını itiraf etti. Bu arada, Ellison’ın bir Tumblr gönderisi, potansiyel olarak alaycıydı. Ellison, çok eşlilik deneyiminin onu “herkesin ortaklarının bir sıralaması olması gerektiğine” ikna ettiğini söylüyor.

FTX Çöküşü: SBF'nin En Büyük Kurbanları ve Coinler Hangileri?

FTX: Güce bağımlı röntgenci dahiler

Perspektif, bir CoinDesk raporunda röntgenci bir dönüş yaptı. Caroline Ellison ve SBF’nin 10 oda arkadaşıyla birlikte yakın ilişki içinde olduğunu iddia etti. Ancak daha da önemlisi, tüm bunların FTX’in çöküşünü nasıl beslediğine dair psikolojik soruları gündeme getiriyor. Psikolog Nadja Bester, şu tahlilleri yapıyor:

Psikolojik olarak, mali dolandırıcılık gibi bir suç işlemenin ardındaki motivasyonlar değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden, ortaya çıkan durumu sistemik bir bakış açısıyla incelememiz gerekiyor. Bankman-Fried ve Ellison’ın ikisi de eğitimli, yüksek gelirli çocukluk geçirmişler. Bu yüzden, FTX ve Alameda’nın düşüşüne yol açan kasıtlı eylemleri, muhtemelen finansal ihtiyaçtan çok, sistemi fırsatçı bir şekilde yenmek için bağımlılık yaratacak kadar güçlü bir şans olarak görmelerinden kaynaklanıyor.

Bester, “Şirketlerinin sektöre katılımının ölçeği ve etkisi nedeniyle onları güçlü yaratıcı oyuncular olarak konumlandıran bir sistem” diye ekliyor. Şu anda web3 endüstrisinde faaliyet gösteren psikolojik sürücüler hakkında bir kitap yazıyor. Risk odaklı ve karşılıklı samimi yöneticilere sahip dönüştürülebilir bir yönetim kurulu odası fikri, Ellison’ın şiddetli rekabet içindeki çok eşlilik görüşüyle ​​esrarengiz bir şekilde birleşiyor.

Caroline Ellison

MIT ekonomi profesörlerinin sessiz, bilgili bir kızı olan Caroline Ellison, üniversiteye gittiğinde sıkılacak kadar erken yaşta geleneksel öğrenmeye daldı. Evrimsel türde uç etiklerle uğraştı. Bu, gözden düştükten sonra köşesinin tamamen terk edilmemesini sağladı. Ellison’ın üniversitedeki ırk bilimi ve emperyalizm gönderilerini satın alan aşırı sağcı mikro blogcular, bir gecede ona sadık olanlar olarak ortaya çıktı.

Yakın tarihli bir Forbes haberine göre, ‘Kraliçe Caroline‘ diyen onu savunanlardan bazıları, neo-gerici bir siyaset teorisyeni ve aşırı sağın sevgilisi Curtis Yarvin’in takipçileri. Ellison’ın ‘düşen kişi’ olduğunu düşünüyorlar.

Etkili fedakarlığın ardındaki organize suç

Bester ayrıca Bankman-Fried ve Ellison’ın hayır işleriyle gizleyerek suç işlemeye başlamış olabilecekleri yorumunu yapıyor. Bu yorumunu ise şu şekilde izah ediyor:

İster şiddetli ister büyük ölçekli kurumsal suç olsun, tehlikeli çiftlerin tarihsel örneklerini ele alırsak, ilişkilerde yerel veya uluslararası toplulukların korunmasını olumsuz yönde etkileyen açık bir patolojik bağ vardır. FTX çöküşü, bazıları tarafından deneyimsiz bir yönetici ekibin sonucu olarak lanse ediliyor. Ancak, bu büyüklükte bir suç tasarlamak, örgütsüz suçlu profillerinden çok organize bir suç profilinin göstergesidir.

Bester’e göre, etkili fedakarlık felsefesini, sektörü felç eden yanlış anlaşmalarını gizlemek için bir Truva atı olarak kullandılar. Bu da böyle bir örnekten yalnızca bir tanesi.

Caroline Ellison

Kolej döneminden kalma imzasız Tumblr blogu WorldOptimization’da Caroline Ellison, “cinsel devrim bir hataydı” diyor. Ellison, kadınların kariyer yapmaktansa ev hanımı olmaya ve çocuk yetiştirmeye daha uygun olduğunu düşünüyor. Ayrıca, “insan grupları arasında bilimsel olarak kanıtlanmış genetik farklılıklar olduğuna” inanıyor. Caroline Ellison, “en büyük dünya hükümetlerini kontrol etme” şeklindeki en “sevimli çocuk şeyini” gerçekleştirme yolunda ilerliyordu. Erkek arkadaşı SBF, son seçimlerde Demokratların kampanyasının finansörleri arasında ikinci sırada yer aldı.

Ellison’ın riske olan ilgisi, muhtemelen Jane Street’teyken SBF ile tanışmasından sonra bir eğilim haline geldi. İkisi, etkili özgecilik adı verilen George Soros benzeri bir felsefeye olan karşılıklı aşkları etrafında hemen bağ kurdular. Will MacAskill, etkili fedakarlığın öncü filozoflarından biri. Servet biriktirmek için verileri kullanma müjdesini vaaz ediyor. MacAskill, FTX’in Future Fund hayırsever koluna dahil oldu, ancak geçen hafta istifa etti.

Caroline Ellison

Aşık kumarbazlar: Caroline Ellison ve SBF

Son olaylar, kumar severler Ellison ve SBF’nin etkili fedakarlık iddiasının etrafını sardı. Eski bir Alameda çalışanı, “Bütün hedefleri serveti en üst düzeye çıkarmaktı. Çok fazla risk almadıkları bir dünyada asla yaşamadılar,” diyor.

Yine de Bankman-Fried, felsefeyi spekülatif birikim için bir kılıf olarak kullandığını itiraf etti. Eski kız arkadaşı Ellison, blogunun adını alaycı bir şekilde ‘Fake Charity Nerd Girl‘ olarak değiştirdi. FTX’in ölümü, kripto piyasası için büyük bir gerileme oldu. Dahası, Mayıs ayındaki Terra çöküşünden asla tam olarak kurtulamadı. Hasarın boyutunu ölçmenin bir yolu yok. Gelecekte kripto yatırımcılarının varlıklarını korumak için kripto borsalarını kullanmamayı tercih etmeleri mümkün mü? Kripto borsası Bitrue’nun baş strateji sorumlusu Robert Quartly-Janeiro, “FTX serpintisi nedeniyle bunun olma olasılığı geçici olarak arttı” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX’in Peri Masalı: SBF ve Caroline Ellison Arkasındaki Hikaye!