Reklamı kapat

FTX’in Peri Masalı: SBF ve Caroline Ellison Arkasındaki Hikaye!

Vural Erkan
Vural Erkan 5 gün önce
1 görüntülenme
FTX'in Peri Masalı: SBF ve Caroline Ellison Arkasındaki Hikaye!

Sam Bankman-Fried ile Caroline Ellison ilişkisi, bunun FTX’in çöküşüne katkısına dair psikolojik soruları gündeme getiriyor. Bir psikolog, FTX’in düşüşünün parayla değil, ‘sistemi yenmek için bağımlılık yaratacak kadar güçlü bir şansla’ ilgili olduğunu söylüyor. Ona göre, Bankman-Fried ve Ellison, hayır kurumunu muhtemelen paravan olarak kullandı.

Caroline Ellison ve Bankman-Fried ilişkisi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Sam Bankman-Fried (SBF) CEO’su olduğu FTX, dramatik bir şekilde çöktü. İddiaya göre SBF ve ekibi, 32 milyar dolarlık kullanıcı fonunu batırdı. Bu arada, düşüşün ana hatları henüz tam olarak netleşmiş değil. Bununla birlikte, FTX’in feci çöküşü kripto ekosisteminde büyük bir bulaşmaya neden oldu. Spotlight artık SBF’den, FTX’in kardeş firması Alameda’nın eş CEO’su olarak müşteri fonlarıyla riskli bahislere izin veren Caroline Ellison’a kadar genişledi. Caroline Ellison ve Bankman-Fried’in olağanüstü MİT çılgınlığından çok daha fazla ortak noktası var.

SBF kısa süre önce New York Times’da Ellison ile artık birlikte olmadıklarını söyledi. Böylece, bir toplantı odası aşkını itiraf etti. Bu arada, Ellison’ın bir Tumblr gönderisi, potansiyel olarak alaycıydı. Ellison, çok eşlilik deneyiminin onu “herkesin ortaklarının bir sıralaması olması gerektiğine” ikna ettiğini söylüyor.

FTX Çöküşü: SBF'nin En Büyük Kurbanları ve Coinler Hangileri?

FTX: Güce bağımlı röntgenci dahiler

Perspektif, bir CoinDesk raporunda röntgenci bir dönüş yaptı. Caroline Ellison ve SBF’nin 10 oda arkadaşıyla birlikte yakın ilişki içinde olduğunu iddia etti. Ancak daha da önemlisi, tüm bunların FTX’in çöküşünü nasıl beslediğine dair psikolojik soruları gündeme getiriyor. Psikolog Nadja Bester, şu tahlilleri yapıyor:

Psikolojik olarak, mali dolandırıcılık gibi bir suç işlemenin ardındaki motivasyonlar değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden, ortaya çıkan durumu sistemik bir bakış açısıyla incelememiz gerekiyor. Bankman-Fried ve Ellison’ın ikisi de eğitimli, yüksek gelirli çocukluk geçirmişler. Bu yüzden, FTX ve Alameda’nın düşüşüne yol açan kasıtlı eylemleri, muhtemelen finansal ihtiyaçtan çok, sistemi fırsatçı bir şekilde yenmek için bağımlılık yaratacak kadar güçlü bir şans olarak görmelerinden kaynaklanıyor.

Bester, “Şirketlerinin sektöre katılımının ölçeği ve etkisi nedeniyle onları güçlü yaratıcı oyuncular olarak konumlandıran bir sistem” diye ekliyor. Şu anda web3 endüstrisinde faaliyet gösteren psikolojik sürücüler hakkında bir kitap yazıyor. Risk odaklı ve karşılıklı samimi yöneticilere sahip dönüştürülebilir bir yönetim kurulu odası fikri, Ellison’ın şiddetli rekabet içindeki çok eşlilik görüşüyle ​​esrarengiz bir şekilde birleşiyor.

Caroline Ellison

MIT ekonomi profesörlerinin sessiz, bilgili bir kızı olan Caroline Ellison, üniversiteye gittiğinde sıkılacak kadar erken yaşta geleneksel öğrenmeye daldı. Evrimsel türde uç etiklerle uğraştı. Bu, gözden düştükten sonra köşesinin tamamen terk edilmemesini sağladı. Ellison’ın üniversitedeki ırk bilimi ve emperyalizm gönderilerini satın alan aşırı sağcı mikro blogcular, bir gecede ona sadık olanlar olarak ortaya çıktı.

Yakın tarihli bir Forbes haberine göre, ‘Kraliçe Caroline‘ diyen onu savunanlardan bazıları, neo-gerici bir siyaset teorisyeni ve aşırı sağın sevgilisi Curtis Yarvin’in takipçileri. Ellison’ın ‘düşen kişi’ olduğunu düşünüyorlar.

Etkili fedakarlığın ardındaki organize suç

Bester ayrıca Bankman-Fried ve Ellison’ın hayır işleriyle gizleyerek suç işlemeye başlamış olabilecekleri yorumunu yapıyor. Bu yorumunu ise şu şekilde izah ediyor:

İster şiddetli ister büyük ölçekli kurumsal suç olsun, tehlikeli çiftlerin tarihsel örneklerini ele alırsak, ilişkilerde yerel veya uluslararası toplulukların korunmasını olumsuz yönde etkileyen açık bir patolojik bağ vardır. FTX çöküşü, bazıları tarafından deneyimsiz bir yönetici ekibin sonucu olarak lanse ediliyor. Ancak, bu büyüklükte bir suç tasarlamak, örgütsüz suçlu profillerinden çok organize bir suç profilinin göstergesidir.

Bester’e göre, etkili fedakarlık felsefesini, sektörü felç eden yanlış anlaşmalarını gizlemek için bir Truva atı olarak kullandılar. Bu da böyle bir örnekten yalnızca bir tanesi.

Caroline Ellison

Kolej döneminden kalma imzasız Tumblr blogu WorldOptimization’da Caroline Ellison, “cinsel devrim bir hataydı” diyor. Ellison, kadınların kariyer yapmaktansa ev hanımı olmaya ve çocuk yetiştirmeye daha uygun olduğunu düşünüyor. Ayrıca, “insan grupları arasında bilimsel olarak kanıtlanmış genetik farklılıklar olduğuna” inanıyor. Caroline Ellison, “en büyük dünya hükümetlerini kontrol etme” şeklindeki en “sevimli çocuk şeyini” gerçekleştirme yolunda ilerliyordu. Erkek arkadaşı SBF, son seçimlerde Demokratların kampanyasının finansörleri arasında ikinci sırada yer aldı.

Ellison’ın riske olan ilgisi, muhtemelen Jane Street’teyken SBF ile tanışmasından sonra bir eğilim haline geldi. İkisi, etkili özgecilik adı verilen George Soros benzeri bir felsefeye olan karşılıklı aşkları etrafında hemen bağ kurdular. Will MacAskill, etkili fedakarlığın öncü filozoflarından biri. Servet biriktirmek için verileri kullanma müjdesini vaaz ediyor. MacAskill, FTX’in Future Fund hayırsever koluna dahil oldu, ancak geçen hafta istifa etti.

Caroline Ellison

Aşık kumarbazlar: Caroline Ellison ve SBF

Son olaylar, kumar severler Ellison ve SBF’nin etkili fedakarlık iddiasının etrafını sardı. Eski bir Alameda çalışanı, “Bütün hedefleri serveti en üst düzeye çıkarmaktı. Çok fazla risk almadıkları bir dünyada asla yaşamadılar,” diyor.

Yine de Bankman-Fried, felsefeyi spekülatif birikim için bir kılıf olarak kullandığını itiraf etti. Eski kız arkadaşı Ellison, blogunun adını alaycı bir şekilde ‘Fake Charity Nerd Girl‘ olarak değiştirdi. FTX’in ölümü, kripto piyasası için büyük bir gerileme oldu. Dahası, Mayıs ayındaki Terra çöküşünden asla tam olarak kurtulamadı. Hasarın boyutunu ölçmenin bir yolu yok. Gelecekte kripto yatırımcılarının varlıklarını korumak için kripto borsalarını kullanmamayı tercih etmeleri mümkün mü? Kripto borsası Bitrue’nun baş strateji sorumlusu Robert Quartly-Janeiro, “FTX serpintisi nedeniyle bunun olma olasılığı geçici olarak arttı” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Beincrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Bitcoin Platformunun Başı Belada: Soruşturma Açıldı!
Bu Bitcoin Platformunun Başı Belada: Soruşturma Açıldı! Singapur polisi, Singapur merkezli Bitcoin ve altcoin platformu Hodlnaut ve yöneticilerini hile ve dolandırıcılık suçlarından şüphelendikleri için soruşturuyor. İşte detaylar… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz. Singapur polisi Bitcoin ve altcoin platformunu odağına aldı Bu yılın...
Aslı Dinçer 5 gün önce