Reklamı kapat

Ortaya Çıktı: Hükümet, SBF’ye FTX’i Hackleme Emri Verdi!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
0 görüntülenme
Ortaya Çıktı: Hükümet, SBF'ye FTX'i Hackleme Emri Verdi!

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, Sam Bankman-Fried’e borsanın varlıklarını hükümete devretmesi talimatını verdiğini doğruladı. Bahama ajansı, FTX hack emrini verdikten sonra artık dünyanın en büyük ETH holder’larından biri.

Bahamalar Hükümetinden SBF’ye FTX “Hack” emri!

Bahama makamları, daha önce çöken FTX borsasının ana figürü olan Sam Bankman-Fried’e FTX’ten Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu’nun kontrol ettiği bir cüzdana yüz milyonlarca dolarlık kripto para aktarma emri verdi. Komisyon, Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında transfer emrini verdiğini doğruladı. Komisyon yaptığı açıklamada, 12 Kasım’da yetkililerin “FTX’in tüm dijital varlıklarının güvenli bir şekilde saklanması için Komisyon’un kontrol ettiği bir dijital cüzdana aktarılması talimatını verdiğini” söyledi. Notta, FTX’e “müşterilerin ve alacaklıların çıkarlarını korumak için” varlıkları taşıma emri verdiğini de belirtti.

FTX, tüm kripto ekosistemini sarsan bir banka hücumu ve likidite krizinden sonra çöktü. Daha sonra 11 Kasım’da Bölüm 11 kapsamında iflas başvurusu yaptı. Müşterilerin para çekme işlemlerinin dondurulmasının ardından, Bankman-Fried’in kurucusu olduğu bir ticaret şirketi olan Alameda Research’e müşteri fonlarını ödünç vermesi nedeniyle borsanın bilançosunda 9,4 milyar dolarlık bir delik olduğu ortaya çıktı.

FTX

FTX’ten 17 Kasım’da yapılan bir dosyalama, Bahama hükümetinin Bankman-Fried’i fonları transfer etmesi için yönlendirdiğini gösteriyor. Bu doğrultuda, SBF’nin FTX’in sistemlerine ‘yetkisiz erişim’ elde ettiğini ileri sürüyor.

Bahamalar otoritesi en büyük 35. Ethereum balinası oldu

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX, 12 Kasım’da 600 milyon dolardan fazla zarara yolan açan bir hack yaşadı. Bu saldırıda FTX, kripto varlıkların harici cüzdanlara taşındığı şüpheli bir ‘hack’ten zarar gördü. FTX ABD Baş Hukuk Müşaviri Ryne Miller, olayın ardından bir açıklama yaptı. Bu kapsamda, bazı varlıkların ‘hasarı azaltmak için’ soğuk depoya taşındığını doğruladı.

Varlıklar transfer edildikten sonra ETH ile değiştirildi. Blockchain güvenlik firması Beosin, Bahama otoritesinin 330 milyon dolardan fazla paraya sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu da onu 35. en büyük Ethereum balinası yapıyor. Fonların çoğu şu anda bu Ethereum cüzdanında tutuluyor. Komisyonun uygun şekilde yanıt verip vermeyeceği mahkemenin karar vereceği bir konu. Ancak, duyuru kripto topluluğu içinde tartışmalara yol açtı.

FTX

FTX’in dosyalamasında, “otomatik durdurmada kalmanın en az bir hükümet aktörü tarafından sergilendiğini” ekledi. ABD iflas yasasına göre, Bölüm 11’de sağlanan otomatik durdurma, tüm yargılamaların, tahsilat faaliyetlerinin, hacizlerin ve mülkün geri alınmasının askıya alındığı bir süredir. Bununla birlikte, fonlar 11. Bölüm dosyalandıktan birkaç saat sonra taşındı. Bu durum göz önüne alındığında, Komisyon ve FTX bu kuralı gözden kaçırmış gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptobriefing

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyük Gelişmeye 2 Gün Kaldı: Bu 8 Altcoin Patladı!
Büyük Gelişmeye 2 Gün Kaldı: Bu 8 Altcoin Patladı! 2022 FIFA Dünya Kupası yaklaştıkça, milli takımlara dayalı tokenler inanılmaz derecede güçlü fiyat hareketi gösteriyor. İlgili altcoin token’leri kripto piyasasındaki krize rağmen yatırımcılarının yüzlerini güldürdü. Hücumda öncülük eden altcoin projeleri: FAN tokenler Yaklaşan futbol ‘tatili’, devam eden...
Vural Erkan 2 hafta önce