SEC Başkanı Bitcoin, Ethereum ve Altcoin’ler Hakkında Konuştu!

gary gensler 1
gary gensler 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Georgetown Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen bir konferansa katılan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, son zamanların ilgi odağı olan kripto para piyasası hakkında konuşmaya devam etti. SEC Başkanı, stablecoinler Tether ve USDC’nin, Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum (ETH) gibi kripto paralar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanıldığını belirtti.

Gary Gensler, altcoin piyasasının düzenlenmesi gerektiğini belirtti ve yatırımcıları uyardı

SEC Başkanı Gary Gensler, daha önceki konuşmalarında da ifade ettiği, “bazı altcoinlerin menkul kıymet statüsünde olduğu” görüşünü tekrarladı. Gary Gensler, buradan hareketle, bu tür altcoin projelerinin SEC’in düzenlemelerine uymaları gerektiğini ifade etti. SEC Başkanı’na göre,  kripto para sektöründe ve borsalarda Federal Mevduat Sigorta Fonu ve FED tarafından incelenmeyi gerektirecek ürünler var. Bu arada, Joe Biden hükümetinin stabilcoinlerle ilgili yasal bir düzenleme hazırlığında olduğunu hatırlatan Gary Gensler, kripto para konusunda yatırımcıları uyardı:

Aslında stablecoinlerin birçoğu kamuya ait değil. Bu kripto paralar platformların kendilerine ait. Dolayısıyla yatırımcılar ile borsa arasında sadece bir kredi ilişkisi var. Düzenleyici kurumlar bunu görmezden gelemez. Bu nedenle, finansal istikrarı ve yatırımcıyı koruması için regülatörlerin bu durumu dikkate alması gerekiyor.

Altcoin

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, Çin’de kripto para yasaklarının konuşulduğu günlerde, Çin’in rakibi ABD’de de kripto piyasası gündemde. Son günlerde stabilcoinler üzerinden bir tartışma yürütülüyor ve resmi kurumlarda stabilcoinlerin finansal istikrar için risk teşkil edebileceğine dair endişeler dile getiriliyor. Bu doğrultuda Joe Biden hükümetinin, kısa bir süre içerisinde kripto piyasasının riskleri, alınması gereken önlemler ve yatırımcı koruması bakımından bir rapor yayımlaması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı Bitcoin, Ethereum ve Altcoin’ler Hakkında Konuştu!