Reklamı kapat

SEC Başkanı Bu Altcoin İçin Konuştu: Menkul Kıymet Olabilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 16 Eylül 2022
0 görüntülenme
SEC Başkanı Bu Altcoin İçin Konuştu: Menkul Kıymet Olabilir!

Dün, en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) için tarihi bir gündü. Ağ, proof-of-work (PoS) konsensüs algoritmasından proof-of-stake’e (PoS) geçişi tamamladı. Bu durum kripto para piyasasında coşku ile karşılandı. Ancak “merge” olarak tanımlanan bu geçiş, düzenleyicilerin de odağındaydı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) başındaki kişiden konuya dair yorum geldi. SEC Başkanı Gary Gensler, ETH’deki bu değişim hakkında konuştu. Ethereum (ETH) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Lider altcoin ETH, Gensler’ın hedefinde

15 Eylül’de gerçekleşen Merge etkinliğinden kısa bir süre sonra SEC başkanı Gary Gensler açıklama yaptı. 15 Eylül’deki Senato Bankacılık Komitesi’nden sonra gazetecilere konuşan Gensler, The Wall Street Journal’a göre kripto para birimlerinin ve sahiplerinin kriptolarını “stake etmelerine” izin veren aracıların ETH’yi Howey testi kapsamında bir menkul kıymet olarak tanımlayabileceğini söyledi.

Ethereum Merge Nedir? Neler Getirecek?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi Howey testi, yatırımcıların üçüncü şahısların çalışmalarından getiri bekleyip beklemediklerini belirler.  Gensler ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Coin’in bakış açısından […] bu, Howey testi altında, yatırım yapan kamuoyunun başkalarının çabalarına dayalı olarak kar beklediğinin bir başka göstergesi

SEC ve CFTC, ETH’yi “emtia” sayıyorlardı

Gensler, sahiplerinin coin’leri stake etmesine izin verilmesinin “yatırım yapanların başkalarının çabalarına dayalı kârlar öngörmesi” ile sonuçlandığını söyledi. SEC Başkanı, müşterilerine stake hizmetleri sunan aracıların “bazı değişikliklerle kredi platformlarına benzediğini” söyledi. Önceden hem Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) hem de SEC, ETH’yi menkul kıymet olarak görmediklerini belirtmişti. ETH’nin “daha çok bir emtia gibi davrandığını” kabul etmişlerdi.

SEC, İlk 20 Altcoin Projesini Açıklamalı

SEC, özellikle menkul kıymetler olduğunu iddia ettiği bazı projelerle kripto para alanını yakından izliyor. Örneğin regülatör, XRP tokeninin piyasaya sürülmesiyle ilgili Ripple aleyhine bir davaya dahil oldu. Ayrıca, Şubat ayında BlockFi’ın kurumun menkul kıymetler olarak gördüğü yüksek getirili faiz hesaplarını kaydetmemesine tepki gösterdi. Bu nedenle 100 milyon dolarlık ceza da dahil, kripto kredi ürünleri sunan firmaları kuruma kaydolmaya zorladı.

VanEck direktörü, merge konusunda uyardı

VanEck’in kripto para stratejisi direktörü Gabor Gurbacs, merge’ün düzenleyicilerin ilgisini çekebileceğini söylemişti. 49.300 takipçisine altı yıldan fazla bir süredir “POW’dan POS’a geçişlerin düzenleyici dikkat çekebileceğini” söylediğini tweetledi. Gurbacs, düzenleyicilerin, staking’den elde edilen ödülleri temettü olarak adlandırdığını açıklığa kavuşturdu. Bu da Howey testinin bir özelliğidir.

Howey Testi, mahkemenin bir işlemin bir yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlediği 1946’daki bir Yüksek Mahkeme davasına atıfta bulunur. İşlem “yatırım sözleşmesi” ise o zaman bir menkul kıymet olarak kabul edilir. Böylece, 1933 Menkul Kıymetler Yasası kapsamındadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance, Bu 4 Altcoin İçin Müjdeli Haberi Duyurdu! İşlem hacmi ile dünyanın en büyük Bitcoin ve altcoin borsası olarak öne çıkan Binance, yeni duyurular yaptı. Duyurularında, 4 altcoin projesi yer aldı. İşte detaylar… Binance, ETHW airdrop’u hakkında bilgi verdi Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, dün...
Aslı Dinçer 16 Eylül 2022