SEC Başkanı Yine Konuştu: Bu Kripto Para Piyasasını Hedef Aldı!

Gary Gensler 2
Gary Gensler 2
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasalarına yönelik düzenleyici baskıyı sıkılaştırıyor. SEC Başkanı Gary Gensler, Financial Times’a yakın zamanda verdiği bir röportajda, önemli açıklamalarda bulundu. Gary Gensler, bu tür hizmetleri sunan herhangi bir platformun düzenlemelerden kaçınamayacağını belirterek “kripto lending” (yani kripto para borç verme hizmetleri sunan projelere) karşı sert bir uyarıda bulundu.

Gary Gensler, kripto para lending hizmetlerini hedef aldı!

Gary Gensler, kripto piyasasındaki yatırımcıların, birçok kişinin geleneksel piyasada sahip olduğu aynı tür korumayı hak ettiğini söyledi. Gary Gensler konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bu kripto piyasası şu anda kesinlikle, bankacılık, sigorta ve menkul kıymet yasaları ve piyasa gözetimini sağlayan yatırımcı korumaları olmadan faaliyet gösteriyor. Bu nedenle yatırımcıların, zarar göreceğini düşünüyorum. Birçok insanın bu piyasa nedeniyle zarar görmesi muhtemel.

altcoin

Kripto lending (kredi) ürünleriyle ilgili tartışmalar, SEC tarafından -henüz piyasaya çıkmamış lending ürünü nedeniyle- bir dava ile tehdit edildiğini belirten Coinbase ile başladı. Coinbase, piyasaya yönelik net düzenlemeler olmadığı için SEC’i bu konuda eleştirdi. Önde gelen kripto borsası daha sonra lending ürününe yönelik planlarını sessizce sonlandırmaya karar verdi.

SEC şimdi bu kripto şirketlerinin peşinde!

Coinbase, SEC ile 6 aylık başarısız görüşmelerin ardından kripto kredi hizmetlerine yönelik planlarını sonlandırdı. Ancak asıl odak şimdi BlockFi, Celsius, crypto.com ve diğerleri gibi çekirdek kripto para lending platformlarında. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Celsius  üç eyaletteki düzenleyicilerin baskısıyla karşı karşıya. Ancak bu durum, SEC’in agresif duruşuna bakarak diğer benzer hizmet sağlayıcılara da yayılabilir.

Ekim'de Bitcoin, XRP ve ETH Bu Seviyeleri Görebilir!

SEC, servis sağlayıcılarla görüşmelere açık olduğunu iddia etse de Coinbase’in deneyimi bunun tam tersini gösteriyor. Özellikle Jay Clayton’dan önce kripto kahramanı olarak lanse edilen Gensler, kripto inovasyonu için daha büyük bir tehdit olduğunu kanıtlıyor. SEC Başkanı, SEC‘in bunu nasıl yapmayı planladığına dair fazla netlik sunmadan yatırımcı korumasını sağlamak için daha sıkı düzenlemelere duyulan ihtiyaç konusundaki tutumunu yinelemeye devam ediyor. Pat Toomey de dahil olmak üzere birçok eski düzenleyici ve milletvekili, Gensler ve SEC’den kripto piyasaları için daha fazla netlik talep ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı Yine Konuştu: Bu Kripto Para Piyasasını Hedef Aldı!