SEC Başkanı’ndan Beklenen Bitcoin ETF Açıklaması Geldi!

image1
image1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu günlerde kripto para piyasası oldukça hareketli. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, uzun süredir sabırsızlıkla beklenen vadeli Bitcoin ETF’si New York Stock Exchange (NYSE)’de işlem görmeye başladı. Yatırımcılar, Bitcoin ETF ile birlikte ATH yolunun açılacağını beklerken, SEC Başkanı Gary Gensler’ın açıklamalarıyla karşılaştı.

SEC Başkanı, Bitcoin ETF sorularını cevapladı

Gery Gensler, bugün işlem görmeye başlayan Bitcoin ETF’si ve CNBC’de dün yayınlanan GameStop raporu hakkında konuştu ve önemli açıklamalar yaptı. SEC Başkanı, Bitcoin (BTC)’nin yüksek spekülatif varlık sınıfında kalmaya devam etmesi konusunda ısrarcı görünüyor. Ayrıca Gery Gensler konuşmasında, arzulanan kanuni korumanın, vadeli işlem ETF’si ile sağlandığını belirtti.

Ancak herkesin aklında olan ve uzun süredir tartışılan bir soru var. SEC neden normal bir Bitcoin ETF’si yerine vadeli işlem ETF’sini onayladı? Sunucu da tartışma konusu olan soruyu SEC Başkanı’na yöneltti. Gery Gensler, açıklayıcı olmaktan ziyade, politik bir cevapla soruyu yanıtladı. Başkan, politikalarında tarafsız olmaya çalıştıklarını ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını söyledi:

Yetkilerimizi, yatırımcıları korumak ve ihtiyaç duyulan çerçeveleri belirlemek için kullanıyoruz. Sözünü ettiğiniz Bitcoin vadeli işlem ETF’si daha önce benim de görev aldığım CME borsasında halihazırda işlem görüyor ve CFTC, bu borsayı denetliyor.

Bitcoin ETF

Gery Gensler, manipülasyon ve dolandırıcılığa ilişkin endişelerin bu tercihte etkili olup olmadığının sorulması üzerine, savunduğu tezlerde ısrarcı olmayı tercih etti ve şu açıklamayı yaptı:

Pekala, herhangi bir uygulamaya veya projeye girmeyeceğim. Burada bahsedilen şey, ABD Federal düzenleyicisi CFTC tarafından 4 yıldır denetlenen ve bizim yetki alanımızda olan bir ürün. 1940 Yatırım Şirketi Yasası sayesinde onu yatırımcı korumasının içine sokma imkanımız ve yetkimiz var. Dinleyiciler bunun altında hala oynaklık ve spekülasyonun olduğunu anlamalı. Ancak 4 yıldır bunu izleyen bir kardeş kuruluşumuz var. Sonra SEC burada, seksen yıllık bir yasayı kullanarak yatırımcıyı koruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı’ndan Beklenen Bitcoin ETF Açıklaması Geldi!

Yorumlar kapalı.