Hazine Bakanı ve SEC Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması!

Hazine Bakanı ve SEC Başkanı'ndan Kripto Para Açıklaması!
Hazine Bakanı ve SEC Başkanı'ndan Kripto Para Açıklaması!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto para birimleri için bir tartışma konusu olan ademi-merkezi konusunda görüşlerini açıkladı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise piyasadaki dolandırıcılık olaylarıyla mücadeleden bahsetti.

Kripto para piyasası merkezi hale geliyor!

Ripple (XRP) ile SEC davasındaki açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Başkan Gary Gensler, New York’taki etkinlikte, piyasadaki bir tartışma konusuna dahil oldu. Bildiğiniz üzere kripto paraların özünü “ademi-merkezi” olması oluşturuyor. Ancak, son zamanlarda projelerin merkezi hale geldiği iddiaları dile getiriliyor. Gensler de bu konuda konuştu ve kripto para piyasasında birçok “merkezi” unsurun oluşmaya başladığını söyledi. Bu bağlamda Gensler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Merkezi aracıların genelde ağ etkisinden, belli bir değer taşıyan verilerden faydalandığı görülür. Teknolojik yenilikler, geçmişte modası geçmiş iş modellerini defalarca yıktı. Bununla birlikte, genelde merkezi durum yeniden ortaya çıktı.

Kripto para

SEC Başkanı’na göre, kripto para ekosistemi ademi-merkezi düşünce ile kurulsa da artık merkezi bir yapı oluşmaya başladı. Buradan hareketle Gensler, piyasadaki aracı kurumları ele alıyor. Bu doğrultuda, bu alanda önemli bir yoğunlaşma olduğunu kaydediyor. Ayrıca Gensler, bu yoğunlaşmalara ve ekonomik rantlara dikkat çekiyor. Bu yüzden de ABD düzenleyici kurumlarının bu konuları yakından takip etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“Kripto piyasasının düzenlemeye ihtiyacı var”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Terra’nın çöküşü ve ardından patlak veren sorunlar kripto para alanındaki düzenleme çağrılarını artırdı. Bu konuyu en fazla gündeme getirenlerin başında da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen var. ABD hükümetinin kripto para politikaları hakkında konuşan Yellen, sektöründeki dolandırıcılık vakalarına değindi. Yatırımcıların korunmasından hareketle, bu sorunla daha etkin bir mücadeleyi işaret etti. ABD Hazine Bakanı, konuşmasında şu hususlara dikkat çekti:

Bu konuda hazırlana raporlara göre, çok fazla dolandırıcılık ve operasyonel başarısızlık olayı gerçekleşiyor. Mevcut durumda, bazı düzenlemeleri uygulamaya çalışan bazı yetkili kurumlar var. Ancak, bu otoritelere daha fazla yetki vermek gerektiğini düşünüyoruz.

Kripto para

Bu arada Yellen, kripto ile makro ekonominin genel durumu arasındaki ilişki hakkında da görüşlerini açıkladı. Finansal istikrara etkisinin olup olmayacağını ele allan Yellen, büyük bir risk görmediğini kaydetti. ABD Hazine Bakanı, bu konuda şu görüşlerini ifade etti:

Kripto sektörü mevcut haliyle, büyük çaplı bir risk oluşturmaz. Ancak, zamanla bu durumun değişmesi mümkün. Düzenleme ihtiyacımız ve taleplerimiz de bundan kaynaklanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Hazine Bakanı ve SEC Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması!