SEC, Bu Bitcoin Borsasıyla Acımasızca Oynuyor!

SEC, Bu Bitcoin Borsasıyla Acımasızca Oynuyor!
SEC, Bu Bitcoin Borsasıyla Acımasızca Oynuyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir kripto analisti, SEC’in dünyanın en büyük Bitcoin borsası Binance’e karşı acımasız bir satranç oyunu oynadığını söylüyor. Kripto topluluğu ise SEC davasının olası sonuçlarından emin değil. Bu gelişmelerin ortasında Binance USD (BUSD), yaklaşık 10 milyar dolarlık pazar payını kaybetti.

“SEC, bu Bitcoin borsasıyla acımasız bir oyun oynuyor!”

Yakın tarihli bir tweet’te kripto analisti Adam Cochran, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) en büyük Bitcoin borsası olan Binance’e karşı ‘acımasız 4 boyutlu satranç’ oynadığını ileri sürüyor. Cochran, argümanını SEC’in Binance stablecoin’i olan BUSD’un kayıtsız bir menkul kıymet olduğu yönündeki son açıklamasına dayandırıyor. Analist, SEC’in hamlesinin Binance’i meseleyi halletmeye veya bir ABD ajansı tarafından keşfedilme olasılığıyla yüzleşmeye zorlamak için hesaplandığına ve tasarlandığına inanıyor.

Adam Cochran’a göre, Bitcoin borsası anlaşmaya varırsa, bu muhtemelen bir cezaya ve yöneticileri için piyasa yapıcı varlıklarının kaldırılması da dahil olmak üzere endüstrinin dışlanmasına neden olacak. Buna ek olarak, anlaşma, iflas eden kripto kredi şirketi Voyager satın alma anlaşmasını bloke edecek. Ayrıca, SEC’in diğer ABD merkezli borsalara karşı kaldıraç olarak kullanması için ‘yumuşak bir emsal’ oluşturacak.

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC’in eylemi, kripto topluluğunda zaten bir karışıklığa neden oldu. Ayrıca, birçok piyasa oyuncusu, ABD merkezli kripto işletmeleri ve kripto endüstrisi için olası sonuçlar hakkında spekülasyon yaptı. Bununla birlikte kripto avukatı David Adler, yorumuyla SEC’in yanında yer alıyor. Adler, Celsius Network ve Voyager’ın patlamasına atıfta bulunarak şunları söyledi:

Görünüşe göre kriptonun bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda SEC pozisyonunun ne olduğunu öğrenmek için bir iflas gerekiyor.

Bitcoin

BUSD, Top 10’dan düşmek üzere

Ayrıca, piyasa takip sitesi CoinMarketCap’ten alınan veriler, BUSD’nin SEC eyleminin ardından yaklaşık 10 milyar dolarlık pazar payını kaybettiğini gösteriyor. BUSD, 1 Ocak 2023 itibarıyla yaklaşık 17 milyar dolarlık piyasa değerine sahipti. Ayrıca, en büyük piyasa değerine sahip kripto paralar arasında altıncı sırada yer alıyordu. Ne yazık ki BUSD’un pazar payı, popüler meme coin’i Dogecoin’in (DOGE) piyasa değerinin altına düştüğü için neredeyse ilk on sıralamasından düşmek üzere.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC, Bu Bitcoin Borsasıyla Acımasızca Oynuyor!