SEC, Bu Bitcoin Borsasıyla Acımasızca Oynuyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
729 görüntülenme
SEC, Bu Bitcoin Borsasıyla Acımasızca Oynuyor!

Bir kripto analisti, SEC’in dünyanın en büyük Bitcoin borsası Binance’e karşı acımasız bir satranç oyunu oynadığını söylüyor. Kripto topluluğu ise SEC davasının olası sonuçlarından emin değil. Bu gelişmelerin ortasında Binance USD (BUSD), yaklaşık 10 milyar dolarlık pazar payını kaybetti.

“SEC, bu Bitcoin borsasıyla acımasız bir oyun oynuyor!”

Yakın tarihli bir tweet’te kripto analisti Adam Cochran, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) en büyük Bitcoin borsası olan Binance’e karşı ‘acımasız 4 boyutlu satranç’ oynadığını ileri sürüyor. Cochran, argümanını SEC’in Binance stablecoin’i olan BUSD’un kayıtsız bir menkul kıymet olduğu yönündeki son açıklamasına dayandırıyor. Analist, SEC’in hamlesinin Binance’i meseleyi halletmeye veya bir ABD ajansı tarafından keşfedilme olasılığıyla yüzleşmeye zorlamak için hesaplandığına ve tasarlandığına inanıyor.

Adam Cochran’a göre, Bitcoin borsası anlaşmaya varırsa, bu muhtemelen bir cezaya ve yöneticileri için piyasa yapıcı varlıklarının kaldırılması da dahil olmak üzere endüstrinin dışlanmasına neden olacak. Buna ek olarak, anlaşma, iflas eden kripto kredi şirketi Voyager satın alma anlaşmasını bloke edecek. Ayrıca, SEC’in diğer ABD merkezli borsalara karşı kaldıraç olarak kullanması için ‘yumuşak bir emsal’ oluşturacak.

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC’in eylemi, kripto topluluğunda zaten bir karışıklığa neden oldu. Ayrıca, birçok piyasa oyuncusu, ABD merkezli kripto işletmeleri ve kripto endüstrisi için olası sonuçlar hakkında spekülasyon yaptı. Bununla birlikte kripto avukatı David Adler, yorumuyla SEC’in yanında yer alıyor. Adler, Celsius Network ve Voyager’ın patlamasına atıfta bulunarak şunları söyledi:

Görünüşe göre kriptonun bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda SEC pozisyonunun ne olduğunu öğrenmek için bir iflas gerekiyor.

Bitcoin

BUSD, Top 10’dan düşmek üzere

Ayrıca, piyasa takip sitesi CoinMarketCap’ten alınan veriler, BUSD’nin SEC eyleminin ardından yaklaşık 10 milyar dolarlık pazar payını kaybettiğini gösteriyor. BUSD, 1 Ocak 2023 itibarıyla yaklaşık 17 milyar dolarlık piyasa değerine sahipti. Ayrıca, en büyük piyasa değerine sahip kripto paralar arasında altıncı sırada yer alıyordu. Ne yazık ki BUSD’un pazar payı, popüler meme coin’i Dogecoin’in (DOGE) piyasa değerinin altına düştüğü için neredeyse ilk on sıralamasından düşmek üzere.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

19 Wall Street Analisti: Haftaya Altın Bu Seviyeleri Kırabilir!
19 Wall Street Analisti: Haftaya Altın Bu Seviyeleri Kırabilir! Hem bireysel yatırımcılar hem de Wall Street analistleri önümüzdeki hafta fiyatların daha yüksek olmasını bekliyor. Ayrıca, altın fiyatının 1.800 doların üzerindeki zeminini tutma ve 1.850 dolardaki dirence doğru toparlanma yeteneği, piyasada sağlıklı bir iyimserlik yaratıyor. “Piyasa altından...
Vural Erkan 2 hafta önce