Sıcak Gelişme! SEC Bu 2 Şirketin Bitcoin ETF Başvurusunu Erteledi

Sıcak Gelişme! SEC Bu 2 Şirketin Bitcoin ETF Başvurusunu Erteledi
Sıcak Gelişme! SEC Bu 2 Şirketin Bitcoin ETF Başvurusunu Erteledi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEC’den yine bugün önemli bir karar geliyor. Buna göre 2 şirketin Bitcoin ETF başvurularına dair kararı yine erteledi. SEC dün de BlackRock’ın yapmış olduğu Spot Bitcoin ETF başvurusunu ertelemişti. Detaylara bakalım.

SEC Spot Bitcoin ETF noktasında direniyor

Sabah saatlerin kriptokoin.com olarak belirttiğimi üzere SEC Bitcoin ETF noktasında direnişini sürdürüyor. Buna göre sabahki ertelemeden sonra bugün de WisdomTree ile VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunu erteledi.

What Grayscale's Win Means for Bitcoin ETFs—And What It Doesn't - Decrypt

Yapılan başvuruların SEC’e göre bazı sebepleri var. Ancak bu endişeler giderilmiş olsa bile SEC yine de ertelemeyi seçiyor. Açıkçası böyle bir kararın kripto para piyasasındaki yansımaları da dikkat çekiyor.

Bitcoin ETF neden önemli?

Öncelikle geleneksel yatırımcılar için erişim söz konusu olacak. Buna göre bir Bitcoin ETF, geleneksel yatırımcıların BTC’ye yatırım yapmaları için doğrudan bir yol sağlayacak. Emeklilik fonları ve yatırım fonları gibi birçok kurumsal yatırımcı, doğrudan kripto para satın almalarını ve ellerinde tutmalarını engelleyen kısıtlamalara sahip. Bir ETF, bu yatırımcıların tanıdık ve düzenlenmiş bir yatırım aracı aracılığıyla Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yapmalarını sağlayacak.

Bitcoin ETF'si Nedir? • Coinkolik

Bitcoin ETF ile birlikte kripto paralara doğrudan yatırım yapmak söz konusu olacak. Ancak burada saklama ile ilgili endişeler var. Bu endişeleri gideren hususlar söz konusu. Buna göre fon yatırımcılar adına saklama ve güvenlikle ilgilendiği için endişeler yok olacak.

Yasallığa kavuşma ve düzenleyici onay

Burada önemli bir hususu düzenleyici onay. Yani yasallık. Buna göre bir Bitcoin ETF’sinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi düzenleyici makamlar tarafından onaylanması önemli. Kripto para birimlerinin ana akım finansal sistemde giderek daha fazla kabul gördüğünün bir işareti olacak. Kripto para piyasasının güvenilirliğini artıracak bir düzeyde düzenleyici gözetim ve yatırımcı koruması sağlayacak.

US SEC Delays ARK Spot Bitcoin ETF Filing In Early Decision

Diğer taraftan ETF’ler, kripto para borsalarına kıyasla daha yüksek likiditeye sahip olma eğiliminde olan geleneksel borsalarda işlem görmektedir. Bir Bitcoin ETF’si büyük olasılıkla önemli bir işlem hacmi çekecek. Bu durum potansiyel olarak daha iyi fiyat keşfine neden olacak. Ayrıca BTC piyasasında fiyat oynaklığının azalmasına yol açacak. Son olarak kripto para birimlerinin kabulünün de önündeki engel kalkmış olacak Bir BTC ETF’si, kripto para birimlerini daha geniş bir yatırımcı kitlesi için daha erişilebilir hale getirecek. Böylece daha geniş çapta benimsenmesini teşvik edecek. Bir ETF aracılığıyla daha fazla insan Bitcoin’e yönelecek. Bu durum kripto para piyasasına olan ilgi, farkındalık ve katılımı artıracak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Sıcak Gelişme! SEC Bu 2 Şirketin Bitcoin ETF Başvurusunu Erteledi