Bu Altcoin İçin Sıcak Gelişme: SEC Dava Açtı, Fiyat Düştü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), birçok kripto para şirketine yönelik suçlamalarıyla gündeme geliyor. Ripple ile 2018 yılından beri davası görülen SEC, başka bir altcoin projesini daha hedef aldı. Buna göre SEC, 14 Eylül’de Chicago merkezli bir kripto yatırım şirketine ve üç çalışanına yönelik dava açtı. Suçlamaya göre kripto para şirketi, SEC’e kayıtlı olmayan 1,5 milyon dolarlık kripto para sattı. Bu arada iddiaların gündeme gelmesiyle altcoin’in fiyatı düştü.

SEC bu altcoin şirketine dava açtı

SEC’in suçlamasına göre Chicago Crypto Capital (CCC) isimli şirketin sahibi Brian Amoah ve 2 satış görevlisi, yasa dışı altcoin satışı yaptı. Düzenleyici kurumun iddiasına göre bu kişiler, Ağustos 2018’den Eylül 2019’a kadar birçoğu önceden kripto para deneyimi olmayan 100 yatırımcıya BXY token satışı gerçekleştirdi. SEC, şirketin bu yatırımcıları, tokenleri nasıl ele aldıkları konusunda yanlış yönlendirdiklerini söyledi.

Ajansa göre BXY, feshedilen kripto borsası Beaxy ile uyumlu bir token. Beaxy, sermayeyi artırmayı ve güçlü bir kullanıcı tabanı oluşturmayı umuyordu. Bunun için, yatırımcıların ICO döneminde yüksek kazançlar sağlayabileceğini söylediği bir token sattı. İddiaya göre, bu tokenleri satmak için Beaxy’nin CCC ile bir anlaşması vardı. Dava, CCC’nin her 5 sentlik satıştan 3 sentini cebe indirdiğini iddia ediyor.

Yatırımcıları bilgilendirmeden satış yaptılar

Şikâyette CCC, altcoin varlığını deneyimsiz yatırımcılara şirketin komisyonları hakkında bilgilendirmeden sattı. CCC daha sonra BXY tokenlerini bazı alıcılarına teslim etmeyi de ihmal etti. SEC, şirketin ABD menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini söylüyor. Ayrıca onu, kayıt dışı broker ve dolandırıcılık yapmakla suçluyor. Ajans bu şekilde, şirketin kripto menkul kıymetler teklif etmesini engellemeye çalışıyor.

Dava, SEC’in kripto para alanındaki suistimal iddialarını ortadan kaldırmak için attığı en son adım. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, 14 Eylül’de SEC Başkanı Gary Gensler bir konuşma yaptı. Gary Gensler, kripto para birimlerinin “büyük çoğunluğunun” menkul kıymetler olduğunu söyledi. Ayrıca bu nedenle kripto paraların gözetime tabi tutulması gerektiğine yönelik inancını vurguladı. CCC, basının yorum isteklerine henüz bir yanıt vermedi.

BXY’nin fiyatı düştü, ardından toparlandı

SEC’in dava açtığına yönelik haberlerin ortaya çıkmasıyla BXY’nin fiyatı düştü. Ancak altcoin, daha sonra eski fiyat seviyelerine geri döndü. 12 Eylül’de 0,001344 dolardan işlem gören BXY, 15 Eylül Perşembe günü 0,001008 dolardan el değiştiriyordu. 298,184 dolarlık piyasa değerine sahip olan Beaxy (BXY), CoinMarketCap verilerine göre piyasada 1845. sırada yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin İçin Sıcak Gelişme: SEC Dava Açtı, Fiyat Düştü!