SEC Centra Kurucularını Tutukladı, Kripto Para Yüzde 80 Değer Kaybetti

Serkan Eser
Serkan Eser 4 Nisan 2018
0 görüntülenme

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), efsanevi boksör Floyd Mayweather tarafından da desteklenen token satışının sahte bir security token olduğunu ileri sürerek, Centra Tech’in ilk para teklifine (ICO) karşı suçlamada bulundu ve Centra’nın kurucularını tutukladı.


Centra

SEC açtığı davada hem Centra ICO‘sunun kayıt dışı bir menkul kıymet teklifi olduğunu, hem de kurucu ortaklarının “dolandırıcılık içeren davranışlarda bulunduğunu ve yatırımcıları aldatmak için tasarlanmış hamleler yaptıklarını” iddia ediyor.

Sohrab “Sam” Sharma ve Robert Farkas tarafından kurulan Miami merkezli şirket, geçtiğimiz yıl düzenlediği ICO sürecinde 32 milyon dolar toplamıştı.

SEC’e göre Centra, Visa, Mastercard ve Bancorp dahil olmak üzere, büyük mali kurumlarla açıkladığı anlaşmaların tamamıyla ilgili yalan söyledi.

Ayrıca, Centra’nın tanıtım materyallerinde tasvir edilen yöneticilerin birçoğu kurgusaldı.

SEC direktörü Stephanie Avakian da konuyla ilgili şu sözleri ekledi;

 “Centra’nın, yatırımcıları meşru işletmelere sahip oldukları varsayılan ortaklıkları hakkında yalanlardan oluşan bir web ağı açmak için karmaşık bir pazarlama kampanyası kullandığını ve yatırımcılara var olmayan yeni dijital teknolojiler vaat ettiklerini düşünüyoruz. “

 

Açıklamada, şirketin banka hesaplarının temizlendiği, 1 Nisan’da Sharma ve Farkas’ın tutuklandığı belirtildi.

CCN

Centra 0,31 Dolar Seviyesinden 0,06 Dolara Kadar Geriledi

Bu gelişme sonrasında Centra dün kripto para marketinde de dikkat çektiği üzere 0,31 dolar seviyelerinden 0,06 dolara kadar, yüzde 80 seviyesinde değer kaybetti.

Centra Fiyat Grafiği

Centra Fiyat Grafiği

Binance de konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve Centra’nın borsadan çıkarılıp çıkarılmayacağını önümüzdeki günlerde açıklayacağını, koinin liste dışı kalması durumunda ise kullanıcılara en az 72 saat tanınacağını dile getirdi;

Binance CTR

Binance CTR

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Rusya Merkez Bankası Ethereum Tabanlı Ödeme Sistemi Geliştiriyor Rusya Merkez Bankası yetkilisi salı günü yaptığı açıklama ile, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) genelinde SWIFT finansal mesajlarını iletmek üzere Masterchain blockchain yazılımını kullanmayı düşündüklerini belirtti. Merkez bankasının yatırımları ile kurulan Rusya’nın FinTech Derneği, 2016 yılında Ethereum tabanlı...
mcgregor 4 Nisan 2018