SEC’ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor!

SEC'ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor!
SEC'ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir altcoin şirketine dava açtı. Utah merkezli bir şirketin 18 milyon dolarlık sahte kripto para madencilik ekipmanı sattığı iddia edilmekte. İşte detaylar…

SEC, altcoin şirketini hedef aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Utah merkezli şirketin 18 milyon dolar değerinde sahte kripto madenciliği ekipmanı satarak federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek Green United’a dava açtı. SEC’in şikayetine göre, Green United ve iki kişi – şirketin kurucusu, 46 yaşındaki Utah’ta ikamet eden Wright Thurston ve ana destekçisi, 43 yaşındaki Utah’ta ikamet eden Kristoffer Krohn – 3.000 dolarlık “Green Boxes” satışı yapıyordu. Bu Green Box, Green Blockchain üzerinde GREEN token madenciliği yaptığı iddia edilen özel kripto madenciliği makineleridir.

SEC Bu Kripto Para Şirketine Dava Açtı: Ponzi İddiası!

Yatırımcılara, çıkarılan GREEN tokenlerinin “kamuya açık, küresel, merkezi olmayan bir elektrik şebekesini” desteklediği ve bunun yanı sıra aylık yüzde 40 ila yüzde 50 gibi güzel bir getiri sağladığı söylendi. Yatırımcılara, yatırımlarının başarısının, Green United tarafından kontrol edilen bir veri merkezinde uzaktan barındırılacak olan “Green Boxes”ın kontrolünü sürdürmesine bağlı olduğu da söylendi. Makineleri tarafından üretilen GREEN tokenlarının ise yatırımcılara dağıtılacağı öne sürüldü.

“Green Blockchain’i” mevcut değildi

Bununla birlikte, SEC’e göre, Green United’ın madencilik makineleri hiçbir zaman GREEN madenciliği yapmadı çünkü GREEN madencilik yapılabilir bir altcoin değildi ve sözde Green Blockchain’i mevcut değildi. Bunun yerine, Thurston’un kendisinin Ethereum Blockchain’inde GREEN tokenlerını yarattığı ve Krohn ile Nisan 2018’de makineleri yatırımcılara satmaya başlamasından “birkaç ay” sonra bunları yatırımcıların cüzdanlarına dağıttığı iddia ediliyor.

MATIC, BTC, SHIB, ETH İçin Korkutan Hafta: O Şirket Çökebilir!

Ek olarak, Krohn’un Green United’ın yatırımcılarına yaptığı açıklamaların aksine SEC, GREEN tokenlerinin değerinin asla artmadığını iddia ediyor. 2020 sonbaharına kadar ikincil bir pazarda alınıp satılamayan altcoin’in şu anki fiyat olan 0,004 dolar, vaat edilen başlangıç değeri olan token başına 2 sentin çok altında. SEC’e göre Green United’ın gerçek planı, yatırımcıları “Green Boxes” gibi görünen S9 Antminers satın almaları için kandırmaktı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi S9 Antminers, Bitcoin madencilik ekipmanıdır. Hatta yatırımcıların alımları işlevseldi ve Bitcoin bile çıkarılıyordu.

SEC, Green United, Thurston ve Krohn’a karşı kalıcı tedbir kararlarının yanı sıra görevden alınmasını ve sivil cezalar istiyor. Bu, Krohn’un SEC ile ilk karşılaşması değil. 2012’de SEC, “bir gayrimenkul yatırım programıyla bağlantılı olarak yaptığı yanlış beyanlar nedeniyle” federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği için girişimciye karşı ihtiyati tedbir aldı.

Popüler Borsa 6 Altcoin Delist Ediyor

SEC, kripto para madencilerinin peşine mi düşüyor?

Bu arada, Twitter’daki kripto topluluğu, SEC’in madencilerle alakalı kripto projelerinin menkul kıymetler yatırım sözleşmesi olduğunu savunarak kripto madencilerinin peşine düştüğünü öne süren şikayete yönelik yorumları ele aldı. Böyle bir iddia, avukat olduğunu öne süren “MetaLawMan” tarafından 6 Mart’ta atılan bir tweet’te geldi. Bununla birlikte, kripto savunucusu ve yatırım danışmanı Timothy Peterson, yorumun “kötü bir yaklaşım” olduğunu savundu ve davanın “genel olarak madenciliği hedeflemediğini” ekledi. Zira bunun “madencilik” kılığındaki bir dolandırıcılık olduğu açık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC’ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor!