SEC’ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
497 görüntülenme
SEC'ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir altcoin şirketine dava açtı. Utah merkezli bir şirketin 18 milyon dolarlık sahte kripto para madencilik ekipmanı sattığı iddia edilmekte. İşte detaylar…

SEC, altcoin şirketini hedef aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Utah merkezli şirketin 18 milyon dolar değerinde sahte kripto madenciliği ekipmanı satarak federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek Green United’a dava açtı. SEC’in şikayetine göre, Green United ve iki kişi – şirketin kurucusu, 46 yaşındaki Utah’ta ikamet eden Wright Thurston ve ana destekçisi, 43 yaşındaki Utah’ta ikamet eden Kristoffer Krohn – 3.000 dolarlık “Green Boxes” satışı yapıyordu. Bu Green Box, Green Blockchain üzerinde GREEN token madenciliği yaptığı iddia edilen özel kripto madenciliği makineleridir.

SEC Bu Kripto Para Şirketine Dava Açtı: Ponzi İddiası!

Yatırımcılara, çıkarılan GREEN tokenlerinin “kamuya açık, küresel, merkezi olmayan bir elektrik şebekesini” desteklediği ve bunun yanı sıra aylık yüzde 40 ila yüzde 50 gibi güzel bir getiri sağladığı söylendi. Yatırımcılara, yatırımlarının başarısının, Green United tarafından kontrol edilen bir veri merkezinde uzaktan barındırılacak olan “Green Boxes”ın kontrolünü sürdürmesine bağlı olduğu da söylendi. Makineleri tarafından üretilen GREEN tokenlarının ise yatırımcılara dağıtılacağı öne sürüldü.

“Green Blockchain’i” mevcut değildi

Bununla birlikte, SEC’e göre, Green United’ın madencilik makineleri hiçbir zaman GREEN madenciliği yapmadı çünkü GREEN madencilik yapılabilir bir altcoin değildi ve sözde Green Blockchain’i mevcut değildi. Bunun yerine, Thurston’un kendisinin Ethereum Blockchain’inde GREEN tokenlerını yarattığı ve Krohn ile Nisan 2018’de makineleri yatırımcılara satmaya başlamasından “birkaç ay” sonra bunları yatırımcıların cüzdanlarına dağıttığı iddia ediliyor.

MATIC, BTC, SHIB, ETH İçin Korkutan Hafta: O Şirket Çökebilir!

Ek olarak, Krohn’un Green United’ın yatırımcılarına yaptığı açıklamaların aksine SEC, GREEN tokenlerinin değerinin asla artmadığını iddia ediyor. 2020 sonbaharına kadar ikincil bir pazarda alınıp satılamayan altcoin’in şu anki fiyat olan 0,004 dolar, vaat edilen başlangıç değeri olan token başına 2 sentin çok altında. SEC’e göre Green United’ın gerçek planı, yatırımcıları “Green Boxes” gibi görünen S9 Antminers satın almaları için kandırmaktı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi S9 Antminers, Bitcoin madencilik ekipmanıdır. Hatta yatırımcıların alımları işlevseldi ve Bitcoin bile çıkarılıyordu.

SEC, Green United, Thurston ve Krohn’a karşı kalıcı tedbir kararlarının yanı sıra görevden alınmasını ve sivil cezalar istiyor. Bu, Krohn’un SEC ile ilk karşılaşması değil. 2012’de SEC, “bir gayrimenkul yatırım programıyla bağlantılı olarak yaptığı yanlış beyanlar nedeniyle” federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği için girişimciye karşı ihtiyati tedbir aldı.

Popüler Borsa 6 Altcoin Delist Ediyor

SEC, kripto para madencilerinin peşine mi düşüyor?

Bu arada, Twitter’daki kripto topluluğu, SEC’in madencilerle alakalı kripto projelerinin menkul kıymetler yatırım sözleşmesi olduğunu savunarak kripto madencilerinin peşine düştüğünü öne süren şikayete yönelik yorumları ele aldı. Böyle bir iddia, avukat olduğunu öne süren “MetaLawMan” tarafından 6 Mart’ta atılan bir tweet’te geldi. Bununla birlikte, kripto savunucusu ve yatırım danışmanı Timothy Peterson, yorumun “kötü bir yaklaşım” olduğunu savundu ve davanın “genel olarak madenciliği hedeflemediğini” ekledi. Zira bunun “madencilik” kılığındaki bir dolandırıcılık olduğu açık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Bu 5 Altcoin İçin Müjdeyi Verdi: Tırmandılar!
Binance Bu 5 Altcoin İçin Müjdeyi Verdi: Tırmandılar! Günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, platforma yeni eklemeler yapmaya devam ediyor. En son açıklamalarına göre borsa, çapraz ve izole marjin hizmetine yeni coin’ler ekliyor. Ayrıca, opsiyon sözleşmelerine yeni bir listeleme...
Aslı Dinçer 3 hafta önce