Reklamı kapat

SEC, Dolandırıcılığı Anlatmak İçin Sahte ICO Platformu Yayınladı

Mert Kaya
Mert Kaya 17 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Amerika’nın Sermaye Piyasası Kurulu olarak da tanımlayabileceğimiz SEC (Securities and Exchange Commision) daha önce benzerini görmediğimiz bir “dolandırıcılığa” imza attı.

Düzenleme Kurulu dün HoweyCoin isimli bir tokenin sahte ICO’sunu “başlattı”. Bu ICO’nun güven vermesi ve gerçek bir yatırım fırsatı olarak görünmesi için her şey ayarlanmıştı…

Ne var ki kullanıcılar bu olmayan tokeni satın almaya çalıştıklarında SEC’in dolandırıcı token satıcılarına yönelik eğitimlerin bulunduğu bir web sitesine yönlendirildiler.

Howeycoin sitesine göre çoğu seyahat acenteleri gereksiz işlem, merkezi para birimi ve en önemlisi pahalı işlem ücretlerini beraberinde getiriyordu.

Ancak Howeycoin farklıydı:

“Howeycoin müşterilerin herhangi bir sınır olmaksızın seyahat satın almalarına en yeni ve gelişmiş kripto para teknolojisini kullanarak izin veriyor. Howeycoinleri seyahat satın almak için ya da hükümet desteğiyle ücretsiz bir şekilde takas edebileceğiniz bir yatırım yapmak için kullanabilirsiniz”

Web sitesinde tıpkı çoğu dolandırıcı ICO’da olduğu gibi bu tokene yatırım yapanların yüzde 1-2 ekstra token alacaklarını ve yatırımcıların tokenlerini ellerinde tutmaları gerektiğini anlatan yazılar bulunuyordu.

Whitepaper’ından, ekip sayfasına kadar her şeyiyle bir ICO sayfası olarak tasarlanan bu site hakkında SEC’in baş hukuk müşaviri Owen Donley dolandırıcıların rahat bir şekilde bu tarz iyi görünümlü ve yatırım sinyali veren web siteleri kurabileceğini söyledi ve yapacakları yatırımlar konusunda kullanıcıları uyardı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Türkiye’de Üçüncü Endüstri 4.0 Toplantısı Düzenlendi Endüstri 4.0. Nedir? Son günlerde sıkça duyduğumuz yeni sanayi devrimi, ya da Endüstri 4.0, odağında veri alışverişini, nesnelerin ortak hareketini temel alan bir olgu. Dijitalleşen dünyada insanların ve nesnelerin birbirleri ile iletişiminin hızla artması ile tetiklenen bu...
Serkan Eser 17 Mayıs 2018