SEC Endişesiyle Balinalar Bu 2 Altcoin ile Oynuyor!

SEC Endişesiyle Balinalar 2 Altcoin Oynuyor
SEC Endişesiyle Balinalar 2 Altcoin Oynuyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEC’in büyük kripto markalarına baskı uyguladığı son olaylar, balinaları 2 altcoin projesinden uzaklaşmaya zorluyor. Kripto balinaları düzenleyici belirsizliğin ortasında güvenli liman bulmakta güçlük çekiyor.

Altcoin balinaları hangi stablecoin’i tercih edecekleri konusunda kararsızlar

Son olaylar, ABD’li düzenleyici SEC’in, Binance markalı stablecoin BUSD’yi menkul kıymet olarak nitelendirerek kripto piyasasını hareketlendirdiğini gösteriyor. Kripto analitik firması Santiment’in verilerine göre, SEC’in eylemi, tablolardaki bir korku göstergesine yansıdığı üzere, BUSD’nin balina sahipleri arasında endişeye neden oluyor.

Korku göstergesi, BUSD balinalarının SEC’in davasının ardından Circle destekli USDC ve BUSD arasında dalgalandığını gösteriyor. Analitik firması, belirsizliğin balinaların genel BUSD arzında bir düşüşe yol açtığını belirtti.

Ayrıca, Coinmarketcap’ten alınan veriler, BUSD’nin SEC’in kısıtlayıcı hamlesinin ardından yaklaşık 10 milyar piyasa değeri kaybettiğini gösteriyor. BUSD, 1 Ocak 2023 itibarıyla yaklaşık 17 milyar dolarlık piyasa değerine sahipti ve piyasa değeri açısından yedinci sırada yer alıyordu.

Son olaylarla BUSD, piyasa değeri açısından Dogecoin’in (DOGE) altına düştüğü için neredeyse ilk 10’dan çıkmak üzere. Tersine, Tether USD (USDT) ve Binance Coin (BNB) gibi diğer kripto paralar, BUSD’ye yönelik düzenleyici baskıdan önemli ölçüde yararlandı.

USDT ve BNB, SEC hamlesi ardından hacim topluyor

İki stablecoin’in piyasa değeri, SEC’in BUSD basmaya yetkili şirket Paxos’a kayıtsız menkul kıymet sattığına ilişkin icra davası hakkında bilgi veren bir Wells Bildirimi göndermesinden bu yana Ocak ayına göre 5 milyar dolar hacim kazandı. Bu esnada, BUSD’nin piyasa değeri son iki yılın diplerini zorluyordu.

BUSD’nin piyasa değeri 2 yıldır ilk kez bu seviyeye düşüyor

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü stablecoin’i olan Binance USD (BUSD), son birkaç hafta içinde önemli ölçüde küçüldü. BUSD, yıla 16,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle başladı. Yazım sırasına kadar, rakam %40’tan fazla düşerek 9.6 milyar dolara düşerek son iki yılın en düşük seviyesini gördü.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, 17 Şubat’ta, BUSD tarafından kaybedilen piyasa değerinin dünyanın en büyük stablecoin’i Tether’e (USDT) kaydığını doğruladı.

CZ ayrıca piyasadaki duyguların değiştiğini iddia etti. Takas ve tekliflerini çevreleyen tartışmalara gelince, Zhao bunların FUD’u tetikleme girişimleri olduğunu ileri sürdü. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, küresel medya şirketi Forbes hafta içinde bir haberde, Binance’in kullanıcı fonlarını herhangi bir izin olmaksızın usulsüzce kullandığını öne sürdü. Bununla birlikte, SEC Başkanı Gary Gensler, 2 Mart’ta yaptığı açıklamalarda kripto para borsalarının güvenli ve nitelikli koruyucular olarak görülmemesi gerektiği konusundaki duruşunu yineledi. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Endişesiyle Balinalar Bu 2 Altcoin ile Oynuyor!