Sıcak Gelişme: SEC, Ethereum ETF için İnce Ayar İstedi!

Sıcak Gelişme: SEC, Ethereum ETF için İnce Ayar İstedi!
Sıcak Gelişme: SEC, Ethereum ETF için İnce Ayar İstedi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün piyasada Ethereum ETF rüzgarı esti. SEC’in başvuruları onaylayacağına dair haberler ET fiyatını uçurdu. Piyasada da buna ayak uydurmaya çalışıyor. Bu gelişmelerin ortasında onaya ilişkin bir baka ipucu ortaya çıktı. Reuters’e göre SEC, borsalardan Ethereum ETF başvurularında ince ayar yapmalarını istedi. Bu da onay için olumlu bir işaret!

SEC, Nasdaq ve CBOE’den ince ayar istedi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere lider atcoin Ethereum piyasanın gündemine oturdu. ETH fiyatı %’20’nin üzerinde yükselerek 3.780 doları gördü. Bu artışın arka planında ise SEC’in Ethereum ETF başvurularını onaylayacağına dair söylentiler oldu. Sürece aşina üç kişinin Reuters’e verdiği bilgiye göre, SEC Pazartesi günü Nasdaq ve CBOE’den spot Ethereum ETF’leri listelemek için başvurularında ince ayar yapmalarını istedi. Kaynaklar, bunun da ajansın başvuruları onaylamaya hazır olduğunun bir sinyalini olduğunu değerlendiriyor.

Borsa başvuruları iki aşamalı bir onay sürecinin ilk adımı. Bununla birlikte, SEC’in yeşil ışık yakması, olumsuz yanıt bekleyen kripto para sektörü için büyük bir sürpriz. Daha doğrusu büyük bir kazanım anlamına geliyor.

Spot Ethereum ETF Onayı Tehlikede: SEC Baskı Altında!

SEC, iki spot Ethereum ETF kararını verecek!

SEC’in bu hafta sonuna kadar CBOE tarafından VanEck ve ARK Investments/21Shares tarafından sağlanan Ethereum ETF’lerini listelemek için yapılan başvuruları onaylayıp onaylamayacağına karar vermesi gerekiyor. SEC, bu süreçte dosyalama detayları konusunda borsalar ve ihraççılarla görüşmedi. Bu da sektör yöneticilerinin olumsuz bir karar beklemelerine yol açtı.

Ancak SEC yetkilileri Pazartesi günü sürpriz bir hamleyle Nasdaq ve CBOE’den dosyalarda hızlı bir şekilde güncelleme ve değişiklik yapmalarını istedi. Bu talepler genellikle onaydan önce gelir. Bu arada, SEC ve CBOE sözcüleri yorum yapmayı reddetti. Nasdaq ve ARK sözcüleri ise yorum taleplerine henüz bir yanıt vermedi.

Ethereum Vadeli İşlem ETF'leri SEC’ten Onay Alabilir mi?

Ethereum ETF ürünleri hemen işleme başlayacak mı?

Borsa başvuruları, yeni ürünlerin listelenmesi için gereken bir kural değişikliği için SEC onayı arıyor. Ancak ihraççıların ticarete başlamadan önce ETF kayıt beyanlarını onaylaması gerekiyor. Borsa başvurularının aksine, SEC’in karar vermesi gereken belirli bir zaman çerçevesi yok. Yani Ethereum ETF ürünlerinin işlem görmesi birkaç ay sürebilir.

SEC, geçtiğimiz Ekim ayında Ethereum vadeli işlemlerine bağlı ETF’lere onay verdi. Bunun ardından ilk ihraççılar spot Ethereum ürünleri için başvuru yaptı. Ancak piyasa katılımcıları, SEC’in düzenleyici kurumla yapılan cesaret kırıcı ve tek taraflı toplantıları gerekçe göstererek spot Ethereum ETF başvurularını reddetmesini bekliyordu.

SEC 2 Ethereum ETF Başvurusunda Hamleyi Yaptı! İşte Detaylar

SEC, spot Bitcoin ETF’ler için uzun süre ayak diredi!

Kripto şüphecisi Gary Gensler’in yönettiği SEC, spot Bitcoin ETF’lerini on yıldan fazla bir süre reddetti. Bunun için ise piyasa manipülasyonu endişelerini gerekçe gösterdi. Ancak Grayscale Investments’ın geçen yıl bir mahkeme mücadelesini kazanmasının ardından bunları onaylamak zorunda kaldı. Bu ürünler çok çeşitli hedge fonları, varlık danışmanları ve perakende yatırımcıların ilgisini çekti. İlk hafta içinde, yeni Bitcoin fonlarından ikisi 1 milyar dolardan fazla varlık çekti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: SEC, Ethereum ETF için İnce Ayar İstedi!