SEC ile SBF Anlaşma mı Yaptı? Bu 4 Altcoin Çöküşü Öngörülebilirdi!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 26 Kasım 2022
89 görüntülenme
SEC ile SBF 4 Altcoin Çökebilirdi

ABD Temsilcisi Tom Emmer’ın iddialarına göre, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, SEC’den “özel muamele” talep etti. Aynı amaçlarla altcoin piyasası için yasa çıkarılması için baskı yaptılar…

SEC ile SBF işbirliği mi yaptı?

ABD Kongre Üyesi, Sam Bankman-Fried’in SEC ile anlaşma yaptığını söylüyor. FOX ile yaptığı bir röportajda Emmer, FTX’in çöküşünün kripto para birimlerinin başarısızlığından değil, “merkezi finans”, “iş etiği” ve hükümet denetiminden kaynaklandığını söyledi. Kongre Üyesi, SEC’in felaketi önlemedeki başarısızlığının “önemli soruları” gündeme getirdiğini belirtiyor. Ortaya sürdüğü iddialar şu şekildeydi:

Görünüşe göre, Sam Bankman-Fried ve diğerleriyle birlikte SEC’ten başkalarının görmediği özel muameleyi onlara vermek için çalışıyorlardı. Sam Bankman-Fried, özel muamele yasasını Kongre’den geçiriyordu. Sonunda ne olduğu ortaya çıktığında ve sektör her yerde kırmızı bayraklar sallamaya başladığında, işte o zaman bu iş parçalandı.

Bu altcoin projelerini çöküşe götürebilirdi

Emmer ayrıca, SEC Başkanı Gary Gensler’ın Mayıs ayındaki çöküşlere tepkisiz kalmasını ele aldı. Yatırımcıları Celsius, Voyager ve Terra gibi felaketlere karşı koruyamadığını söyledi:

Düzenleyici, topluluktaki iyi aktörlerin peşine düşerek ve alçakça şeyler yapan insanlarla gizli anlaşmalar yaparak ne yapıyor?

Kongre Üyesi burada Gary Gensler’ın tepkisizliğinin FTX’te (FTT) yaşananlarda etkili olduğunu ima ediyor.

Bankman-Fried bunun mümkün olmadığını söyledi

İflas eden CEO, iddiaları “Ne FTX.US ne de FTX, birincil olarak SEC tarafından düzenleniyordu… FTX Global, ABD’li müşterilere açık değil. Bu nedenle ABD ile bir işbirliği de mümkün değil. Dolayısıyla, bildiğim kadarıyla, ABD düzenleyicilerinin yetki alanlarındaki hiçbir müşteri bundan etkilenmedi” diye yanıtladı. Bu arada kaynaklara göre Emmer, daha önce SEC’in FTX soruşturmasını durdurmaya çalışan Kongre üyelerinden biriydi.

Sekiz Meclis üyesi, Mart ayında SEC’in Blockchain şirketleriyle gayrı resmi olarak iletişim kurma gücünü sorgulayan ve sorguların federal yasa uyarınca yasa dışı olabileceğini ima eden bir mektup yazdı. Mektup, yakın zamanda Cumhuriyetçi grup tarafından Temsilciler Meclisi GOP liderliğinde üçüncü konum olan çoğunluk kırbacı rolüne seçilen Emmer tarafından yönetildi.

MASAK FTX Yetkililerinin Mal Varlıklarına El Koydu

Mart 2022 tarihli bir Twitter ileti dizisinde Emmer, şunları söylemişti

Ofisim, kripto ve Blockchain şirketlerinden, SEC Başkanı Gary Gensler’ın kripto topluluğuna ‘talepleri’ bildiren bilgilerinin aşırı külfetli olduğuna, özellikle gönüllü hissetmeyin.

SEC, Ripple davasında da benzer bir konumda

Düzenleyicinin eski üyelerinden biri olan William Hinman, 2018’de Ethereum menkul kıymet olmadığını söylediği açıklamalar yapmıştı. SEC ise bundan farklı olarak 2020 yılını sonlarında Ripple menkul olduğunu iddia etti. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Ripple’ın şu anda davadaki en büyük kozlarından biri bu. SEC’in farklı zamanlarda farklı tepki verdiği ortaya çıkarsa, Ripple avantajı elinde geçirecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Benzinga

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance PoR'u Yayınladı
Binance PoR’u Yayınladı ve Bu Altcoin’i Kapı Dışarı Etti! Binance, rezerv olarak tuttuğu kripto para birimlerinde değişikliğe gitti. FTX ile bağlantılı bir altcoin projesini liste dışı bıraktı. Binance, Rezerv tercihlerinde değişikliğe gitti Binance ve CEO’su CZ, Cuma günü Rezerv Kanıtı Sisteminin (PoR) yayınlandığını duyurdu. PoR, Binance’in...
Buğra Çağlar 26 Kasım 2022