Sıcak Gelişme: SEC, Bir Spot Bitcoin ETF Kararını Daha Erteledi!

Sıcak Gelişme: SEC, Bir Spot Bitcoin ETF Kararını Daha Erteledi!
Sıcak Gelişme: SEC, Bir Spot Bitcoin ETF Kararını Daha Erteledi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEC, ARK 21Shares’in yatırım aracının Cboe BZX Borsasında listelenmesini değerlendirmek için kendisine 60 gün daha süre verdi. Bu doğrultuda düzenleyici kurum, son tarih olarak 10 Ocak’ı belirledi. Bir diğer tarafta Bloomberg analisti, Franklin’in Bitcoin ETF yarışında eksik kalan bir parçayı açıkladı.

SEC, Ark’ın spot Bitcoin ETF kararını sürpriz bir şekilde erteledi!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ARK 21Shares’in sunduğu spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) hakkında bir karara varmak için düzenleyiciye tanınan azami süreyi kullanıyor. SEC, 26 Eylül tarihli bir bildirimde, ARK 21Shares’in Cboe BZX Borsasında spot BTC ETF’sine izin verecek önerilen bir kural değişikliğinin onaylanıp onaylanmayacağı konusunda daha uzun bir süre belirleyeceğini söyledi. Komisyonun 11 Ağustos’taki bir önceki ertelemesi, düzenleyiciye onaylama, onaylamama ya da tekrar erteleme kararı vermesi için 11 Kasım’a kadar süre tanımıştı.

SEC, son tarihten 45 gün önce spot Bitcoin ETF kararı için daha uzun süre belirledi. Bu kadar uzun bir süre varken neden çok önceden bu kararı aldığı belli değil. Düzenleyici kurum genellikle bir erteleme başvurusu için son tarihten birkaç gün öncesine kadar bekliyordu. ARK 21Shares’in teklifini değerlendirmek için ek 60 gün süre aldı. Şimdi SEC’in son teslim tarihi 10 Ocak olacak. Dolayısıyla karar ARK 21Shares’in 2023 Mayıs’ta yaptığı başvurudan 240 gün sonraya kaldı. SEC, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Komisyon, önerilen kural değişikliğini […] ve burada gündeme getirilen konuları değerlendirmek için yeterli zamana sahip olmak amacıyla, önerilen kural değişikliğini onaylayan veya onaylamayan bir emir yayınlamak için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğunu tespit etmiştir.

Bitcoin ETF

Franklin’in ETF dosyalamasındaki eksik parça

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, üst düzey bir yatırım yönetimi firması olan Franklin, 12 Eylül’de bir Bitcoin ETF ürünü başlatma niyetinin sinyalini veren bir prospektüs sundu. Ancak, Bloomberg analisti James Seyffart, Franklin’in 19b-4 formunu henüz doldurmadığını belirtti. Bu da onay sürecinde önemli bir adımın eksik olduğunu gösteriyor. Bu durum Seyffart’ın süreci neyin geciktiriyor olabileceğini sorgulamasına yol açtı.

James Seyffart’ın paylaşımı kripto topluluğu içinde bir entrika duygusunu ateşledi. İlk Bitcoin ETF ürününü piyasaya sürme yarışı devam ediyor. Bu nedenle, Franklin’in yaklaşımı ve 19b-4 eksikliğinin arkasındaki nedenler spekülasyon ve tartışma konusu haline geldi. Seyffart, X hesabından şu paylaşımı yaptı:

İlginç (en azından benim için): Franklin 12 Eylül’de bir prospektüs sunarak Bitcoin ETF yarışına bir nevi girmiş oldu. Ancak SEC ile zamanın başlamasını sağlayan 19b-4 başvurusunu hala yapmadılar. Ne bekliyorlar???

Bu arada, ilk Bitcoin ETF ürünü ABD SEC’in onaylaması yarışında VanEck, Grayscale ve BlackRock gibi şirketler ön planda yer alıyor. Bu firmalar, her biri ETF’ler aracılığıyla Bitcoin’e yatırım için benzersiz bir yaklaşıma sahip. Bu doğrultuda çeşitli teklifler hazırladılar. Ancak SEC, bu tekliflerden herhangi birini henüz onaylamadı. Düzenleyici kurum, piyasa manipülasyonu ve yatırımcının korunmasına ilişkin endişeleri gerekçe gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: SEC, Bir Spot Bitcoin ETF Kararını Daha Erteledi!