SEC Başkanı’ndan Yeni Kripto Para Bombası!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
6.061 görüntülenme
SEC Yeni Kripto Para Bombası

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para borsaları için başka bir bomba açıklama daha yaptı. Yeni kuralların yatırım danışmanlarını nitelikli saklama çözümü sağlayacılarını aramaya yönlendireceğini duyurdu.

Gary Gensler, kripto para borsalarının daha az tercih edilebileceğini söylüyor

SEC Başkanı Gary Gensler, gün içinde yaptığı açıklamalarda, kripto para borsalarının güvenli ve nitelikli koruyucular olarak görülmemesi gerektiği konusundaki duruşunu yineledi. Ayrıca, önerilen bir kuralın yatırım danışmanlarını kripto paraların depolanması için nitelikli koruyucular aramaya yönlendireceğini duyurdu. Belirtilen yönergeler ışığında kripto borsalarının güvenli kabul edilmemesi gerektiğini belirtti.

Bu açıklamalar, Gary Gensler’in kripto para borsalarının yatırım danışmanları için güvenli ve sertifikalı saklayıcılar olarak hizmet verme olasılığına ilişkin şüphelerini ikinci kez dile getirişi. Gensler daha önce Kraken’in kripto staking hizmetlerini cezalandırdığında benzer bir yorum yapmıştı, Coinbase ise güçlü saklama hizmetiyle övünüyordu.

gary gensler scaled

Gary Gensler, kripto borsalarının ‘nitelikli sorumlular’ olamayabileceğini söylüyor

SEC Başkanı, açıklamalarının devamında, yakın zamanda önerilen ve yatırım danışmanlarını kripto paralar da dahil olmak üzere varlıkların depolanması için ‘nitelikli koruyuculara’ aramaya yönlendiren bir kural kapsamında, kripto borsalarının güvenli kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Gensler, “Kripto kredi platformlarının genel olarak nasıl çalıştığına bağlı olarak, yatırım danışmanları bugün onlara nitelikli aracılar olarak güvenemezler. Açık olmak gerekirse: Bir kripto borsasının nitelikli bir koruyucu olduğunu iddia etmesi, öyle olduğu anlamına gelmez.”

SEC İş Başında: Dev Metaverse Fonunu Kapattırdı!

SEC başkanı, kripto sektöründeki son iflaslara işaret ederek, bu platformlarda tutulan müşterilerin mülklerinin artık doğrudan müşterilere iade edilmek yerine iflas masasının bir parçası olduğunu belirtti:

Teklif, Kongre’nin saklama kuralını bir yatırımcının yalnızca fonlarını veya menkul kıymetlerini değil tüm varlıklarını kapsayacak şekilde genişletmemize yönelik 2010 hükmünü ele alıyor. Kongre, mali krize ve Bernie Madoff’unFinans Gurusu ‘Söylemiştim’ Dedi ve Kripto Paralar İçin Uyardı! dolandırıcılıklarına yanıt olarak saklama kuralını genişletmemiz için bize yeni yetkiler verdi. Genişletilmiş saklama kuralı, danışmanların yatırımcıların varlıklarını uygunsuz bir şekilde kullanmamalarını, kötüye kullanmamalarını veya kaybetmemelerini sağlamaya yardımcı olacaktır.

ABD’li düzenleyicileri kripto para borsaları üzerindeki baskısını artırıyor

‘Nitelikli saklayıcılar’ olarak işlev görebilen firmaların geleneksel örnekleri arasında bankacılık kurumları, tröst şirketleri ve menkul kıymet komisyoncuları yer alır. Buna rağmen, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Coinbase gibi borsalar, Bitcoin gibi varlıkların çalınmasını veya saldırıya uğramasını önleme konusundaki karmaşıklıklar nedeniyle bu hizmeti sunmaya başladı.

Gensler, kripto para birimleriyle ilgili konuşmasını, Kongre’nin mali kriz ve Bernie Madoff’un dolandırıcılıklarının bir sonucu olarak SEC’e saklama kuralını genişletmek için yeni yetkiler verdiğini belirterek kapattı. Uzatılmış saklama yönetmeliği, yatırım danışmanlarının müşterilerinin parasını kötüye kullanmamasını, kaybetmemesini veya sorumsuzca hareket etmemesini sağlayacak.

Bitcoin Borsası Varlıklarını Satıyor

Kriptokoin.com olarak bugün üç ABD’li senatörün Binance ile iletişime geçerek kara para aklama kontrolleri hakkında ayrıntı bilgi istediğini aktardık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin İçin 'Boş Proje'
Uzman, Türklerin de Aldığı Bu Altcoin İçin ‘Boş Proje’ Dedi! NFT odaklı araştırmalar yapan bir kripto analisti, son zamanlarda popüler olan bir NFT platformu hakkında “altcoin piyasasının başına gelebilecek en kötü şey” açıklamasını yaptı. Aaron Sage, en son tweet’inde bu altcoin hakkında ‘boş proje’ dedi Kendisini “NFT’ler,...
Buğra Çağlar 3 hafta önce