Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Hamle Yaptı!

Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Hamle Yaptı!
Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Hamle Yaptı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzenleyici kurum, bir ABD mahkemesinden dev kripto borsası Binance için yeni taleplerde bulundu. Bu doğrultuda SEC, mahkemeden ifade alma, teftiş ve borsadan haberleşme taleplerine yönelik itirazlarını reddetmesini istedi.

SEC, Binance üzerindeki baskısını artıyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Pazartesi günü yaptığı bir başvuruyla sert çıkış yaptı. SEC, DC mahkemesini Binance US’ye yönelik bir incelemeyi onaylamaya çağırdı. Ayrıca, firmanın devam eden yasal işlemlerde düzenleyicinin talep ettiği belgeleri iletmediği yönündeki önceki suçlamaları ikiye katladı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Haziran ayında SEC, Binance.US, borsanın küresel ana şirketi Binance Holdings ve kurucusu Changpeng Zhao’ya (CZ) lisanssız bir menkul kıymetler borsası işlettikleri iddiasıyla dava açtı. Bugünkü dosyada SEC, şu ana kadar davayla ilgili bulgularının “acil bir teftiş ihtiyacını” gösterdiği belirtiyor. Ayrıca, düzenleyici kurum Binance’in saklama platformu Ceffu’yu kullanmasıyla ilgili endişelerini yineliyor.

Binance

Düzenleyici kurum ikna olmadı

SEC, bu yılın başlarında Binance Custody’den yeniden markalaşan Ceffu’nun Binance.US’ye de hizmet veriyor olabileceğini ve bu nedenle ABD müşteri fonlarını, bunu yapmamaya yönelik önceki bir anlaşmayı ihlal ederek ülke dışına kaydırmak için kullanıldığını ileri sürüyor. Başvuruda SEC, anlaşmanın, Binance.US’nin holding şirketi BAM Trading Services’in SEC’i müşterilerinin varlıklarını kontrol ettiğine ikna edememesi nedeniyle yaptığını belirtiyor. Düzenleyici kurum, konuya ilişkin olarak şu hususun altını çiziyor:

Bu tür sonuçlar, BAM’ın kendi belgeleri ve hikayesini doğru tutamaması nedeniyle zayıfladı. Aslında BAM müşterilerinin varlıkları üzerinde münhasır kontrol uyguladığını kanıtlamadı.

SEC, dosyada BAM’ın Ceffu ile ilgili “gelişen” açıklamalarına atıf yapıyor. Bu bağlamda, “SEC, BAM’ı kendisine cüzdan saklama yazılımı ve ilgili hizmetleri sağlayan herhangi bir kuruluşla ilgili belge ve iletişimleri üretmeye zorlayan bir emir istiyor” diyor.

Binance

SEC Binance borsasının açıklamalarını tutarsız buluyor

Düzenleyici kurum ayrıca şirketi “temel gerçekler hakkında tutarsız beyanlarda bulunmakla suçluyor. Ayrıca SEC, borsanın basit belge ve bilgi taleplerini bile karşılamadığını söylüyor. Dahası, Binance’ın müşteri varlıklarının saklanmasıyla ilgili ‘titrek’ iddialarını destekleyecek tüm bilgi kategorilerinde taş kesildiğini söylüyor.

SEC, Zhao’yu “kendisini herhangi bir mahkemenin yargı yetkisi dışında gören bir kişi” olarak nitelendiriyor. Bu yüzden, mahkemeden Binance’in “ilgisizlik, önyargı ve yük konusundaki gönülsüz iddialarını” reddetmesini talep ediyor. Ayrıca, bunun yerine borsayı düzenleyicinin talep ettiği ifadeleri, iletişimleri ve diğer bilgileri sağlamaya zorlamasını istiyor. Bu arada Ceffu, “tamamen bağımsız bir üçüncü taraf teknoloji hizmet sağlayıcısı” olduğunu söylüyor. Ayrıca, Binance borsasının bir parçası olmadığını kaydediyor. Ancak kripto borsasıyla olan bağlarının biraz belirsiz kaldığını belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: SEC, Binance Davasında Yeni Bir Hamle Yaptı!