SEC’den Önemli Bitcoin ETF Kararı: 4 Tarih Belirlendi!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 Ekim 2021
1 görüntülenme
Bitcoin ETF 1

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen ve Bitcoin için oldukça önemli olan 4 ETF başvurusu için inceleme süresi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 45 gün daha uzatıldı. Bahse konu ETF’lerin incelenmesi için son tarihler, Global X Bitcoin Trust’ın 21 Kasım, Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund’ın 8 Aralık, WisdomTree Bitcoin Trust’ın 11 Aralık ve Kryptoin Bitcoin ETF’nin 24 Aralık olarak belirlendi.

SEC, Bitcoin ETF kararını hangi kriterlere göre verecek?

Yatırımcılar, yıl sona ermeden Bitcoin ETF’lerine ilişkin onay verilip verilmeyeceğini şimdiden merakla ve sabırsızlıkla beklemeye başladı. Bu arada piyasalarda, SEC’nin Bitcoin’e doğrudan yatırım yapan ETF’lere çok da sıcak bakmadığı, öte yandan vadeli kontratlara dayalı Bitcoin ETF’lerine daha olumlu yaklaştığı konuşuluyor. SEC Başkanı Gary Gensler’ın konuşmalarından da vadeli kontratlara dayalı Bitcoin ETF’lerinin tercih edileceğine dair çıkarımlar yapılıyor.

Bitcoin ETF

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, benzer onay sürecinde olan 10’dan fazla başvuru, onay veya ret vermesi için SEC’nin önünde duruyor. SEC’in onay verirken hangi kriterleri göz önünde bulunduracağı ise muamma. Çünkü onay verirken kriterler yerine, rekabeti korumayı hedefleyeceği ve bu yüzden birden fazla başvuruya onay verebileceği de söyleniyor. Öyle görünüyor ki ABD’de kurumların kripto paraya bakışında problemler var. ABD’de Bitcoin ETF’leri hala daha onay beklerken, Kanada’da yaklaşık altı aydır Bitcoin ETF’leri işlem görüyor ve halihazırda bu ETF’lerin en popüleri olan Purpose Bitcoin ETF’inin yönetiminde 21.652 BTC bulunuyor. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

crypto assets 1
Yüzde 13.000 Yapan Altcoin, Onmilyonluk Airdrop’u Duyurdu! Bir oyun altcoin projesi olan Axie Infinity (AXS), projenin 2020’de lansmanına öncülük eden oyunculara 60.000.000 doların üzerinde AXS tokenini yeniden dağıtıyor. Bu yılın başından bu yana, Axie Infinity, kripto meraklıları ve oyuncular tarafından geniş çapta kabul gören...
Vural Erkan 1 Ekim 2021