SEC’in Masasında 8 Bitcoin ETF Teklifi Var: İşte Kritik Tarihler!

The senior ETF and mutual fund researcher at CFRA says that the wait for Bitcoin futures ETF could be longer for crypto investors.
The senior ETF and mutual fund researcher at CFRA says that the wait for Bitcoin futures ETF could be longer for crypto investors.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşmaya devam ederken, ABD’de bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasıyla ilgili tartışmalar hızla artıyor. Onaylanacak ilk ETF, 18 Ekim’de kararlaştırılacak olan Bitcoin vadeli işlemleri tarafından desteklenen ProShares Bitcoin Strategy ETF olabilir. Bu arada, traderlar, ABD hükümetinin en yüksek şubelerinden daha geniş düzenleyici gelişmeler için gözlerini dört açıyorlar.

Kripto topluluğu, Bitcoin ETF onayını dört gözle bekliyor

2021 yılının sonuna kadar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) onay verip vermeyeceği 8 Bitcoin ETF başvurusu yer alıyor. Eğer her şey yolunca giderse, 75 günlük süreç geride kalacağı için, öncelikle Bitcoin Strategy ETF başvurusu yapan şirket olan ProShares, ETF’i beş gün içinde başlatabilecek. ProShares’ın ETF’ine yönelik olası onay tarihi olarak 18 Ekim 2021 verildi. 18 Ekim’de, SEC ve başkanı Gary Gensler’e yapılan başvurunun üzerinden 75 gün geçmiş olacak.

Öte yandan, ikinci olarak, Invesco’nun Bitcoin “Strategy” ETF başvurusunun olası onayı 19 Ekim 2021 olarak gözlemleniyor. Valkyrie Investment’ın ve VanEck’in başvurusu için 25 Ekim 2021, Galaxy Digital için 1 Kasım 2021 ve Advisorshares Managed’ın başvurusu için 3 Kasım 2021 son tarihler olarak gösteriliyor. Öte yandan Bitwise ve BlockFi’ın tahmini onaylanma tarihi de Kasım ve Aralık ayları olarak görülüyor.

Tahmini onay tarihlerini paylaşan Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas ilk 12 ayda sadece 4 milyar dolarlık yatırımla Bitcoin ETF’lerine olan talebin fazla olabileceğini bir grafikle gösteriyor ve SEC’in tüm ETF’leri bir kerede herkes için adil olacak şekilde onaylayabileceğini düşünüyor.

ETF nedir?

Bir ETF, bir borsada hisse senedi gibi işlem gören bir menkul kıymetler grubudur. Bir ETF, bir endeks, sektör, emtia veya varlığı izleyebilir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Winklevoss ikizleri Cameron ve Tyler, 2017’de bir Bitcoin ETF’i için onay istedi ve başvuruları reddedildi. Reddin nedeni, Bitcoin’in büyük ölçüde düzenlenmemiş borsalarda işlem görmesi ve bu da onları dolandırıcılık ve manipülasyona açık hale getirmesiydi.

4 Grafik Belirledi: Bitcoin Fiyatı Bu Seviyelere Gidiyor!

VanEck CEO’su Jan van Eck iyimserliğini koruyor ve hiçbir yumuşama belirtisi göstermiyor. İyi yapılandırılmış bir BTC ETF’nin bitcoin fiyatına yatırım sağlamak için tasarlanacağına ve sigortanın hissedarları Bitcoin tedarik etme ve tutma risklerine karşı koruyacağına inanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC’in Masasında 8 Bitcoin ETF Teklifi Var: İşte Kritik Tarihler!