Tarihi Gelişme: SEC’ten Bitcoin ETF Onayı Geldi! Bitcoin Durmuyor

tc
tc
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) belgesine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk vadeli işlemlere dayalı borsada işlem gören Bitcoin fonu (ETF), önümüzdeki hafta yayınlanacak.

ProShares’in Bitcoin ETF başvurusu muhtemelen onaylandı

Söz konusu borsa yatırım fonu, başvurusu bu yaz yapılan ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’i oldu. Bugün ProShares, Bitcoin vadeli işlemleri ETF’inin bu belgedeki koşullar uyarınca 18 Ekim Pazartesi günü yayınlanmasının beklendiğini belirten yeni bir dosya sundu. Uzmanlara göre tarihin belirlenmiş olması, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun fonun başlatılmasını büyük olasılıkla onayladığını gösteriyor.

altcoin

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere belge, bugün SEC’in Invesco, VanEck ve Valkyrie gibi diğer firmalardan gelen başvuruların yanı sıra bu başvuruyu incelediğini bildiren Bloomberg tarafından bekleniyordu. ProShares’in fonu, Bitcoin vadeli işlemlerine dolaylı olarak maruz kalınmasını sağlar. Şirketin dosyalamasında şu şekilde açıklanıyor: “Fon, öncelikle Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yönetilen yatırım yoluyla sermaye takdiri sağlamayı amaçlamaktadır. Fon doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmıyor.”

ETF’ler neden önemlidir?

ETF’ler, yatırımcıların, bir varlığı fiilen elinde tutmadan bir varlığın değerini izleyen bir fona yatırım yapmalarına izin verir. Bu durumda yatırımcılar, FTX veya BitMEX gibi vadeli işlem borsalarını kullanmadan Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatını izleyen bir fona yatırım yapabilirler. ProShare’in fonu, Bitcoin’in kendisinin fiyatının aksine Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatını takip edecek, bu da gerçek bir Bitcoin ETF olmadığı anlamına geliyor.

VanEck'in Bitcoin ETF Başvurusu İçin Kritik Süreç Başladı: SEC'nin Kararı Vermesine 45 Gün Kaldı!

SEC, son birkaç yılda gerçek Bitcoin ETF’lerini defalarca reddetti. Ancak SEC’in bu tür bir yatırım aracına direncine rağmen, diğer yargı bölgeleri buna izin verdi. Kanada ve çeşitli Avrupa ülkeleri Bitcoin ETF’lerini onayladı. Ek olarak, bazı yetki alanlarında borsada işlem gören ürünler (ETP’ler) kullanıma sunulmuştur. Grayscale’in çeşitli kripto tröstleri gibi diğer fonlar da kurumsal yatırımcıları cezbetmektedir.

Bitcoin fiyatı yükseliş yaşadı

Bu haberlerin ardından Bitcoin, 2020’nin Nisan ayından bu yana görülmeyen seviyeleri gördü ve 62.000 doları aştı. CoinMarketCap verilerine göre gece saatlerinde 62.600 doların üzerine çıkan kripto para birimi, yazım sırasında 62.057 dolardan el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Tarihi Gelişme: SEC’ten Bitcoin ETF Onayı Geldi! Bitcoin Durmuyor