ABD Senatosu, Binance ve Coinbase’i Sorguluyor: İşte Detaylar!

Vural Erkan
Vural Erkan 29 Kasım 2022
476 görüntülenme
ABD Senatosu, Binance ve Coinbase'i Sorguluyor: İşte Detaylar!

FTX karışıklığından sonra ABD Senatosu, en büyük kripto para borsaları Binance ve Coinbase’i sorguluyor. Senato Finans Komitesi başkanı Ron Wyden, kripto şirketlerine tüketici koruma uygulamaları hakkında cevap talep eden mektuplar gönderdi.

Wyden’da, Binance ve Coinbase’in de dahil olduğu borsalara sorular

FTX’in düşüşünün neden olduğu yaygın zarar spot ışıklarını, diğer kripto para borsalarına çevirdi. ABD Senatosu Finans Komitesi başkanı Ron Wyden, Binance US ve Coinbase’den hizmetlerini kullanan yatırımcıları nasıl korudukları konusunda bilgi talep etti. Bu doğrultuda Wyde, bu hafta hedefteki kripto şirketlerine soruların yer aldığı mektuplar gönderdi.

Senatör Ron Wyden, Bitfinex, Gemini, Kraken ve KuCoin dahil olmak üzere önde gelen kripto para şirketlerinin CEO’larına mektuplar göndererek yapılarını, müşterilerin varlıklarını kendi varlıklarından ayırıp ayırmadıklarını ve piyasa manipülasyonu ve iç çıkar çatışmalarına karşı nasıl koruma sağladıklarını açıklamalarını istedi. Wyden mektuplarda, şu hususları ön plana çıkardı:

Kongre kripto endüstrisi için çok ihtiyaç duyulan düzenlemeleri değerlendiriyor. Bu kapsamda, bankaların, kredi birliklerinin ve menkul kıymet komisyoncularının müşterileri için uzun süredir var olan güvenceler doğrultusunda tüketici korumalarına yönelik açık ihtiyaca odaklanacağım. Eğer bu korumalar FTX’in başarısızlığından önce yürürlükte olsaydı, bugün çok daha az sayıda bireysel yatırımcı ciddi mali zararlarla karşı karşıya kalırdı.

binance

FTX çöküşü kripto para düzenlemeleri için bir milat oldu

28 Kasım tarihli mektuplarda bilanço bilgileri ve şirketlerin rezervlerinin denetlenip denetlenmediği de dahil olmak üzere açıklamaları isteniyor. Çoğu özel ve birkaçı off-shore ülkelerde bulunan şirketlerin ayrıntılı finansal veriler sunması pek olası değil. Bununla birlikte talepler, Demokrat milletvekillerinin sektöre olası yaklaşımının altını çiziyor. Çünkü, Kongre’nin bir sonraki oturumu yaklaşık bir ay içinde başlayacak.

Bu arada, Senatör Elizabeth Warren, Sheldon Whitehouse ve Richard Durbin, çoktan FTX’i araştırmaya başladı bile. Dahası, sorumluların kripto para borsasının çöküşündeki rollerinden sorumlu tutulmaları çağrısında bulundular.

Wyden’ın komitesi, ABD’de sektörün karşı karşıya olduğu bazı merkezi düzenleyici soruların merkezinde yer almıyor. Ancak vergi konularındaki yetkisinin önemli bir rol oynaması mümkün. Bu arada Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Oregon senatörü, daha önce kripto madencilerini eleştirdi. Ancak, aynı zamanda 2021 altyapı yasa tasarısında sektörü sarsan kripto dostu değişiklikler için baskı yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

8’den Fazla Bilen Analist, 3 Kripto Para Duyurdu: Sepetinize Atın!
8’den Fazla Bilen Analist, 3 Kripto Para Duyurdu: Sepetinize Atın! Bitcoin’in (BTC) 2018 ayı piyasası tabanını tahmin eden kripto stratejisti, lider kripto para ve lider altcoin Ethereum’un (ETH) ralliler için hazırlandığını söylüyor. Ayrıca analist, bir altcoin projesinden daha umutlu. Analistin Bitcoin’den %10’luk artış beklentisi var Smart Contracter...
Vural Erkan 29 Kasım 2022