Reklamı kapat

ABD’li Senatör Dogecoin ve Kripto Paraları Hedef Aldı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 10 Haziran 2021
0 görüntülenme
AP 20233085364845 1800x1200 c default

Potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin geliştirilmesine ilişkin bir toplantı sırasında ABD’li Senatör Elizabeth Warren dolandırıcılığı, fidye yazılımı saldırılarını kolaylaştırma ve çevre kirliliğine yol açmadaki rolleri nedeniyle Dogecoin ve kripto para birimlerini eleştirdi. Warren, kripto para birimlerini “bir şeyler alıp satmak için berbat bir yol”, “berbat bir yatırım” ve “yasa dışı faaliyet cenneti” olması nedeniyle “gerçek para birimine dördüncü sırada bir alternatif” dedi.

Senatör, Dogecoin ve kripto para birimlerini eleştirdi

Warren, eleştirilerin Bitcoin veya Dogecoin ile sınırlı olmadığını belirtti ve kripto para birimlerinin son derece değişken olduğuna dikkat çekti. Bu durumun da kriptoların bir değişim aracı olarak kullanımını zorlaştırdığından bahseden Warren, kripto para kullanımının mağdurlar için yasal başvuru hakkı sağlayamadığına da dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Colonial Pipeline’a yapılan Bitcoin fidye saldırısını örnek olarak gösteren Warren, “Hack saldırısı sonucu kripto para birimleriyle fidye ödenmesi, daha fazla hacker’ın siber saldırı gerçekleşmesi için adeta bir reklam oluyor,” dedi.

Dogecoin Fiyatı 1 Doları Aşacak mı?

Warren, yukarıdaki yorumlarını “kripto alanının vadettiği şeyler ve gerçekte nasıl kullanıldıkları” hakkındaki geniş bir konu kapsamında gerçekleştirdi. Senatör, “Kriptonun vaatleri gerçekleşmedi,” ifadelerini kullandı. Warren ayrıca Columbia Hukuk profesörü Lev Menand’a stablecoin’lerin, bir merkez bankası tarafından kontrol edilen dijital para birimine güvenilir bir alternatif olup olmayacağını sordu. Profesör, kullanıcılar ve genel finans sistemi için tehlikeli olduklarına dikkat çekerek “kesinlikle hayır” dedi.

Warren, çevresel endişelere de değindi

Warren ayrıca kripto para birimlerine yönelik en yaygın eleştirilerden biri haline gelen enerji kullanımından da bahsetti. Çoğu fosil yakıtlara dayanan elektrik şebekelerinden gelen enerjinin kullanımıyla BTC’nin enerji tüketimine teşvik ettiğini vurguluyor. Yine de Warren, ABD hükümeti tarafından desteklenen ve düzenlemeye tabi olan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olasılığına açık olduğunu belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Uzbekistan flag scaled
Bu Altcoin’den Özbekistan’ta Büyük Hamle! Fiyat Sıçradı Popüler altcoin projelerinden biri olan FTM’in arkasındaki Fantom Vakfı, önemli bir ortaklık duyurusunda bulundu. Vakıf, eski Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyar Ganiev’in başkanlığındaki AG Mentors Group ile ortak girişimi duyurdu. Popüler altcoin Fantom’dan Özbekistan’da ortaklık Fantom Blog’da yayınlanan...
Aslı Dinçer 10 Haziran 2021