Serbest piyasa dolar kuru da 20 TL’yi geçti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun bir süredir fiilen alım-satımı yapılan dolar kuruyla ilan edilen ve görünen dolar kuru arasında açılan makas yavaş yavaş daralıyor. Serbest piyasada haftalardır 20 TL’nin altında olan dolarTL kuru, Kapalıçarşı’da seçim öncesi dönemde 23-24 TL’lere yaklaşan fiyatlar görülmüş, bankalararası piyasada da 22 TL’nin üzerinde işlemler gerçekleşiyordu.

Dün tam gece yarısı, serbest piyasada dolar 20 TL’yi geçti.

Özellikle operasyonel döviz ihtiyacı bulunan kurumların talebi Kapalıçarşı’da kuru 23 TL’ye yaklaştırıyor, piyasada bir döviz kıtlığından da bahsediliyordu. Fakat bireylerin de nakit döviz talebinin arttığından ve talep edilen dolarların döviz tevdiat hesaplarına yansımadığı, daha çok yastık altına gittiğinden söz ediliyordu. Fakat mevcut ekonomi politikalarının döviz kurunu baskılamak üzerine kurulu olması nedeniyle ne Merkez Bankası ne de serbest piyasa olarak görülen dolar kuru bu talebi işaret eder bir seviyeye gelmiyordu. İhracatçıların da içeride enflasyon nedeniyle artan işçilik, yerli hammadde, kira ve kredi maliyetleri nedeniyle ihracat için karşılaştıkları dolar kuruna ilişkin rahatsızlıkları bulunduğu ihracatçı temsilcileri tarafından da sıklıkla dile getiriliyordu. İhracat fiyatlamasına zorlandığını belirten ihracatçılar yapılan dış satış sonrası elde edilen dövizin içeride satışı sırasında da birden fazla kurla karşı karşıya kalıyor ve alım-satım kurları arasındaki makastan da ciddi zarar yazıyordu.

Dün saat tam 00:50’de dolar kurunun serbest piyasada da 20 TL sınırının üzerine çıktığı görüldü.

Saat 06:57 itibariyle ise serbest piyasada dolar 20.23 TL seviyelerinden işlem görüyor.

Bu durum Kapalıçarşı’da da alım-satım makasının kapanmasını sağladı. Kapalıçarşı’da dolar kuru ortalama 21.40 TL seviyelerinde görülürken, alışta da 21-21.25 TL bandında bir seyir var. Bu da zaman zaman yüzde 10-15’lere çıkan alım-satım kuru makasında da daralmaya işaret ediyor.

Bankalararası piyasada ise halen dolar 21.70-21.90 TL aralığında ve alım seviyesi 19.80-19.90 TL’lerde. Yani bankalarda makas hala ciddi şekilde açık görünüyor.

Serbest piyasa dolar kuru da 20 TL’yi geçti!