Serum Nedir? SRM Coin Ne İşe Yarar?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 4 Temmuz 2022
18 görüntülenme
WhatsApp Image 2022 06 29 at 17.12.58 2

Serum, Solana blok zinciri üzerine kurulmuş merkeziyetsiz bir kripto para borsasıdır. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Serum nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Serum nedir? Ne işe yarar?

Serum, Solana blok zinciri üzerine kurulan bir DEX’tir. Serum, Solana üzerine inşa edilen ilk büyük projelerden biridir. Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri ile birlikte çalışabilmekte. Diğer DEX’lerin aksine, Serum, merkezi kripto para borsaları gibi sipariş defteri tabanlı ticarete sahiptir. Altta yatan Solana Blockchain’in mevcut TPS’si olan saniyede 50-65 000 işlemi gerçekleştirebilmekte.

Serum, AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) modeline başka bir bakış açısı sunmak yerine, Coinbase ve Binance’de kullandığınıza benzer entegre bir zincir üstü sipariş defterine sahiptir. Bu özellik aynı zamanda zincirler arası varlık ticaretini de mümkün kılar.

Bir zincir üstü sipariş defterini barındırmak için Ethereum kullanmak, sipariş defteriyle her etkileşim maliyetli bir işlem ve kehanet sorgusu olduğundan, aşırı derecede pahalıdır. Bu nedenle, Ethereum tabanlı DEX protokolleri söz konusu olduğunda AMM modeli kuralları belirler.

Serum, Ethereum’a kıyasla daha hızlı ve daha ucuz bir blok zinciri olan Solana’yı kullanarak maliyet engelini aşıyor. Serum, Solana üzerine inşa etmeyi seçerek, kullanım başına ticaret başına 0,00001 ABD Dolarından daha düşük maliyetli, son derece hızlı bir DEX deneyimi sunar.

SRM coin nedir?

SRM, Solana blok zincirinde bir SPL token ve Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokenidir. Serum’un DeFi ekosisteminde, özellikle de Serum DEX’te stake yapmak için kullanılmakta. Staking SRM, Serum DEX için bir doğrulayıcı node çalıştırmak için gereklidir. DEX’teki işlem ücretlerini azaltmak için stake edilebilmekte. 1 milyon SRM tokeni ayrıca bir MegaSerum’a (MSRM) dönüştürülebilmekte ve bunun tersi de mümkündür.

Serum nasıl çalışır?

Serum DEX‘in hala geliştirme aşamasında olduğunu ve nasıl çalıştığının Project Serum’un gelecekteki ekosistemindeki değişen rolünden etkileneceğini belirtmek önemlidir. DEX’in altında yatan üç temel mekanizma vardır.

Birincisi Solana’nın SPL token standardı, Serum’un birlikte çalışabilirlik protokolü ve Serum’un SRM kripto para birimi.

Serum DEX, kullanıcıların varlıkları farklı blok zincirleri arasında güvenilir bir şekilde takas etmesine izin vermek için yerleşik ekonomik teşviklere sahip akıllı sözleşmeler kullanır. Bu, takasa dahil olan her iki tarafın da bir takas gerçekleştirmek için bir miktar teminat vermesini zorunlu kılarak yapılır.

Serum nedir? SRM coin nasıl alınır?

Serum şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Serum’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, OKX, Bybit, FTX. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

WhatsApp Image 2022 06 29 at 17.12.59
Polygon (MATIC) Madenciliği Nasıl Yapılır? Matic Network madenciliği yapmanın en iyi yolu GPU’dur. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Polygon (MATIC) Madenciliği Nasıl Yapılır?” sorusuna yanıt vereceğiz. Polygon (MATIC) madenciliği nasıl yapılır? Polygon, Ethereum blok zinciri için ikincil bir ölçeklendirme çözümüdür. Bu tür çözümler,...
Kriptokoin.com 4 Temmuz 2022