Sevdim Bir Kriptoyu!

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 2 Mart 2018
0 görüntülenme

Gittikçe yaygınlaşan paralar, Kripto Paralar.

Hepimiz artık az çok kripto paraların ne olduğunu, nerelerde kullanılabileceğini ve ne işe yaradıklarını biliyoruz diyebiliriz. “Ben bilmiyorum ya bu kripto paraları” diyorsanız da merak etmeyin, web sitemiz sizler için onlarca yazı barındırıyor. Siteyi birazcık kurcalayarak kripto paralar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ama asıl bahsetmek istediğim kripto paraların ne olduğu veya nerelerde kullanıldığı değil. Benim bu gün değinmek istediğim konu insanların kripto paralara duygusal olarak bağlanması. Evet, yanlış okumadınız, bu gün kripto paralara yatırım yapan insanların neredeyse %70’i yatırım yaptıkları kripto paralara karşı bir sevgi duyuyor ve kripto paralara tıpkı bir futbol takımı ya da sevilen bir film gibi yaklaşıyor.

Şimdi diyebilirsiniz ki “E ne var bunda? Adam para vermiş almış, sonra da sevmiş, sanane bundan?“, bir noktada haklısınız, bundan bana ne? Fakat burada bir noktayı atlıyor bir çok insan, yatırıma duyulan sevginin ve hissedilen duygusal bağın genelde maddi zararla sonuçlanıyor olması. Evet, bundan benim payıma düşen şey bu nokta hakkında siz değerli okuyucularımızı uyarmak ve zarar etmenizin önüne geçmek.

Yatırımlarınız duygularınızı satın almasın!

Her şey güzel, biraz paranız vardı ve değerlendirmek istediniz. Kimse sizi paranızı kripto paralara yatırarak değerlendirmek istediğiniz için suçlayamaz. Son derece riskli bir yatırım olduğunu söyleyebilirler ancak sonuçta para sizin, karar da sizin olmalı öyle değil mi? Aslında tam olarak da öyle değil. Yukarıda da söyledim az önce, bir çok kişi bir veya daha fazla kripto paraya yatırım yaptıktan sonra bu kripto projelere duygusal olarak bağlanıyor ve sağda solda bu kripto paranın reklamını yapmaya, gördüğü herkese “ya abi Ripple çok iyi çıkış yapacak ya” tarzında anlatmaya başlıyor. Aslında buraya kadar da her şey normal ancak biraz daha ilerledikçe ve özellikle yatırım yapılan para birimi değer kaybetmeye başlayınca bir çok yatırımcı “ya bundan zarar ettik, satalım, tekrardan alım fırsatı bekleyelim” demek yerine aralarında duygusal bir bağ oluşan kripto parayı elde tutmayı tercih ediyor. Bu da özellikle kısa vadeli yatırım yapan insanların paraya ihtiyaç duydukları anda yatırımlarının yarı yarıya azalmış olduğunu fark etmesiyle sona eriyor.

Yani kısacası bir çok yatırımcı aslında yatırım yapıp koin almak yerine koini alırken duygularını koinlere satıyor diyebiliriz. Çevrenizde birinden “Dolar aldım var ya Amerika falan çok güzel ülke dolar kesin yükselcek bak gör dolar 2 ayda 3’e katlayacak” gibi bir şey duyamazsınız. Ya da “şu hisse senedini aldım var ya off ne hisse senedi ama” tarzı şeyler duymanız gerçekten zor. O nedenle sizlere tavsiyem, bir koine yatırım yapıyorsanız lütfen ama lütfen duygularınızın mantığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Duygularınızı kontrol altında tutun ve mantığınızla hareket edin. Yeri geldiğinde zararınızı kabul edin ve daha kötü durumların önüne geçin.

Umarım herkes yatırımlarından hedeflediği oranda kazanç elde edebilir. Sevgi ve saygılarım ile, başka yazılarda görüşmek üzere..

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

1200 Büfeden Bitcoin Ve Ethereum Alınabilecek Avustralyalılar 1 Marttan itibaren 1200 farklı büfeden para karşılığında Bitcoin ve Ethereum alabilecekler. Yaklaşık 18 ay boyunca faaliyet gösteren Bitcoin.com.au, internet sitesinde kendini “Avustralya’daki ilk bağımsız Bitcoin değişim ağlarından biri” olarak tanımladı. Site daha önce sadece bitcoin...
Türkü Karacan 2 Mart 2018