XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Shell, BP gibi Enerji Devleri Blockchain’i Destekliyor

6 görüntülenme

Bir çok büyük enerji firması yeni bir blockhain-tabanlı ticaret platformunda birleşiyor.

BP, Shell ve Statoil, enerji alanında teknolojinin son buluşu olan bu platformu destekliyor. Bu platform etrafında birleşen firmalar grubuna ING, ABN Amro ve Societe’nin yanında Gunvor, Koch Supply & Trading, ve Mercuria gibi ticaret firmaları da dahil.

Enerji ticaretinde kullanılacak blockchain-tabanlı bu platformun bir gün tüm piyasa katılımcılarına açılması düşünülüyor. Bu projeye katkıda bulunanlar, bunun bağımsız bir oluşum tarafından kontrol edileceğini ve 2018’in sonuna doğru tamamen kullanılabilir olacağını söylüyor.

Enerji endüstrisi yeni bir oluşum eklendikçe daha karmaşık hale geliyor. ING temsilcisi Carolien van der Giessen, CoinDesk’e yazdığı bir e-posta’da:

“Bu yılın başlarında bu birliğin bazı üyelerinin (ING, Mercuria, ve Societe Generale) diğer bir ortak girişimi, ilk blockchain prototip testini gerçekleştirerek ilginç sonuçlar ortaya koydu. Çalışma, Afrika’dan Çin‘e doğru yola çıkan ve ham petrol taşıyan bir petrol gönderisini içerdi. Sonuçlar gösteriyor ki blockchain tabanlı platform belirli işlemlerde çok başarılı sonuçlar elde edebiliyor.”

Dünyanın en büyük enerji tedarikçilerinin katılımıyla elde edilmesi istenen şey, tüm piyasa katılımcılarının tek bir platformda toplanmasını sağlamak.

Reuters’ın geçtiğimiz yaz yayınladığı rapora göre, örneğin BP ve Eni’nin gaz ticaretinde kullandığı gibi, enerji takipinde kullanılmak üzere blockchain tabanlı bir çok çalışma yapıldı. Enel ve E.on ayrıca Ponton’un blockchain platformunu da kullanarak bir çok denemeye imza attı, ayrıca Avusturalya’nın en büyük enerji tedarikçisi de şu anda Power Ledger isimli bir platformu denemektedir.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Türkiye Bitcoin’e Yönelebilir mi? Teknoloji Yazarı Eylem Cülcüloğlu katıldığı Haberturk.com dijital yayınında Aytun Çelebi ve Cem Sünbül ile değeri her geçen gün tahmin edilemez bir şekilde yükselen ve düşme eğilimi gösteren Bitcoin’i değerlendirdi. Özellikle devletler tarafında yapılan atılım ve açıklamaların olumlu yönde etkisinin...
Kubilay Öztürk 7 Kasım 2017