Cuma’ya Dikkat: SHIB, BTC ve Bu 8 Altcoin İçin Beklentiler!

Serkan Eser
Serkan Eser 23 Ağustos 2022
0 görüntülenme

Bitcoin, SHIB ve altcoinler bu haftaki Jackson Hole sempozyumu hakkındaki endişelerini yansıtıyor. Yatırımcıların FED’den beklediği faiz artırımları ve zayıflayan ayı piyasası rallisi de fiyat düşüşünü destekliyor. Jackson Hole sempozyumunun 25 Ağustos tarihinde gerçekleşmesi planlanıyor.

SHIB, BTC ve bu 8 altcoin için fiyat tahminleri

Avrupa ve ABD’de agresif faiz artırımı beklentileri piyasaları kırmızıya döndürdü. Ayrıca yatırımcılar, sempozyumda FED başkanı Jerome Powell’ın, gelecekteki faiz artırım planlarını detaylandırmasından endişe duyuyor. Bu makro belirsizlik kurumsal yatırımcıları kripto piyasalarından uzak tutuyor. Kripto yatırım ürünleri, yıllık ortalamasından %55 daha düşük olan haftalık 1 milyar dolarlık hacim kaydetti.

SHIB, BTC ve 8 altcoin

Zincir üstü analitik kaynağı Malzeme Göstergeleri, Bitcoin’in Temmuz ayının en düşük seviyelerinin altına düşmediğini söyledi. Bu, ayı piyasası rallisinin henüz bitmediğini gösteriyor. Bununla birlikte alıcılar, üstünlüğü elde etmek için fiyatı 200 haftalık hareketli ortalamanın üstüne çıkarmalı. Bu seviye şu an için 23.000 doların üzerinde yer alıyor. Peki BTC, SHIB ve altcoinler için hangi seviyeler bekleniyor? Kriptokoin.com olarak, sizin için derledik.

Bitcoin (BTC)

Alıcılar 19 Ağustos’ta yükselen kanalın destek hattını savundu ve bir sıçrama başlattı. Ancak toparlanma 21.800 dolarda durdu. Bu, ayıların hareketli ortalamaların yakınında güçlü bir meydan okuma oluşturduğunu gösteriyor. 22 Ağustos’un mum çubuğundaki uzun kuyruğa göre, boğaların destek hattını canlı bir şekilde savunmaya çalışıyor. Buna göre boğaların fiyatı 21.800 doların üzerine çıkarması mümkün. Bu olursa, BTC fiyatının 20 günlük EMA’ya (22.725 dolar) yükselmesi muhtemel.

SHIB ve BTC

BTC bu dirençten düşerse, duyarlılığın negatife döndüğünü satış yapıldığını gösterecektir. Bu, kanalın altında bir kırılma olasılığını artıracak. Bu da yaşanırsa, satış momentumu artacak ve parite 18 Haziran’ın düşüğü 17.622 dolara doğru düşecektir. Ancak, alıcılar Bitcoin’i 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, paritenin kanal içindeki kalış süresini birkaç gün daha uzatabileceğini önerecektir. Böylece boğalar, fiyatı kanalın direnç çizgisine doğru itmeye çalışacaktır.

Ethereum (ETH)

Ethereum (ETH), 20 günlük EMA’nın (1.718 dolar) ve 1.700 dolarlık kırılma seviyesinin altına düştü. Bu nedenle altcoin, daha düşük seviyelerde alım yapan yatırımcıların pozisyonlarından çıktığını gösteriyor. Boğalar, 50 günlük SMA’da (1.549 dolar) düşüşü durdurmaya çalıştı. Ancak Ethereum’un zayıf sıçraması, seviyede agresif alım eksikliği olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, desteğin altında bir kırılma olasılığı artıyor.

Bu olursa ve Ethereum 1.500 doların altına düşerse, boğalar tekrar satın almadan önce fiyatın bir sonraki güçlü desteğe ulaşmasını bekleyecektir. ETH bu nedenle 1.280 dolara düşebilir. Ancak, fiyatın mevcut seviyeden sıçraması ve 20 günlük EMA’nın üzerine çıkması da mümkün. Bu olursa, 50 günlük SMA’da alım yapmayan trader’lar, agresif bir şekilde satın alacaktır. Bu alımlar, fiyatı 2.000 dolara doğru itecek gücü taşıyor.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin’in (BNB) 275 dolardaki güçlü desteğini sektirmesi nedeniyle 20 günlük EMA’da (301 dolar) sert dirençle karşı karşıya. Ancak küçük bir pozitiflik de var. Bu, boğaların satıcılara zemin bırakmamış olması. Bu, alıcıların toparlanmanın daha da devam etmesini beklediğini gösteriyor. BNB 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, fiyat 338 dolardan genel dirence yükselecektir. 

Bu, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir seviyedir. Çünkü bunun üzerinde bir kırılma ve kapanış, baş ve omuzlar üzerinde bir yükseliş eğilimini tamamlayacaktır. Bu kurulumun 493 dolarlık bir model hedefi var. Ancak fiyat 275 doların altına düşerse, yükseliş geçersiz olacaktır. Bu noktada altcoin, 212 dolara düşüşü hedefleyecektir.

Ripple (XRP)

Ripple (XRP), 0,30 ila 0,39 dolar aralığında sıkışıp kalıyor. Boğalar desteği 0,33 dolardan savunmaya çalışıyor. Ancak daha yüksek seviyelerde sert dirençle karşı karşıyalar. XRP 0,33 doların altına düşerse, 0,30 dolara düşme olasılığı artacak. Bu seviye daha önce güçlü bir destek işlevi gördü. Bu nedenle, yatırımcılar 0,39 dolara geri bir ralli bekleyerek düşüşü satın alabilirler.

Bir başka olasılık da fiyatın 0,33 dolardan sekip hareketli ortalamaların üzerine çıkması. Bu olursa Ripple, 0,39 dolardan sert genel dirence doğru yükselecektir. Bir aralıktan koparmanın yönünü tahmin etmek zordur. Bu nedenle yatırımcılar, yeni pozisyonlar oluşturmadan önce kırılmanın gerçekleşmesini bekleyebilirler.

Cardano (ADA)

Cardano (ADA), 19 Ağustos’ta 50 günlük SMA’nın (0,49 dolar) altına geriledi. Böylece, ayıların üstünlüğü olduğunu gösterdi. Alıcılar 20 Ağustos’ta bir yardım rallisi başlatmaya çalıştı. Ancak zayıf sıçrama, daha yüksek seviyelerde talep eksikliğini gösteriyor. Ayılar şimdi ADA’yı 0,40 dolardaki güçlü desteğe düşürmeye çalışacak.

Bu, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir seviye çünkü boğalar 12 Mayıs’tan bu yana seviyeyi başarıyla savundu. Bu desteğin altında bir kırılma ve kapanma, düşüş trendinin bir sonraki ayağının başlangıcına işaret edecektir. Ancak, fiyat 0,40 dolardan yükselirse, alıcılar Cardano fiyatını hareketli ortalamaların üzerine çıkarmaya çalışacak. Bunu başarırlarsa paritenin düşüş trendi çizgisine yükselmesi mümkün.

Solana (SOL)

Solana (SOL) 19 Ağustos’ta hareketli ortalamaların altına düştü. Böylece, yakın vadede ayıların üstün olduğunu gösterdi. Şimdi satıcılar, fiyatı 32 dolardan acil desteğe düşürmeye çalışacaklar. Fiyat 32 dolardan geri yükselirse, boğalar SOL fiyatını hareketli ortalamaların üzerine itmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, paritenin genel dirence doğru 48 dolardan yükselebileceğini önerecektir.

Bu varsayımın aksine, Solana 32 doların altına düşerse, parite 26 dolardaki kritik desteğe kayacaktır. Boğaların bu seviyeyi tüm güçleriyle savunmaları gerekiyor. Çünkü bunu yapmamak düşüş trendinin yeniden başlamasına işaret edecek.

Dogecoin (DOGE)

SHIB rakibi Dogecoin (DOGE), 20 Ağustos’ta trend çizgisinden sıçradı. Ancak boğalar, 20 günlük EMA’daki (0,07 dolar) genel direnci aşamadı. Bu, ayıların avantajlarından vazgeçmek istemediklerini ve küçük rallilerde satış yaptıklarını gösteriyor. DOGE, 21 Ağustos’ta bir Doji şamdan modeli oluşturdu. Bu model, 22 Ağustos’ta aşağı yönlü çözüldü ve fiyatı trend çizgisinin altına düşürdü.  Fiyat trend çizgisinin altında kalırsa, parite 0,06 dolara daha da düşecektir. 

Bu, boğaların savunması için önemli bir seviye. Çünkü bunun altında bir kırılma, kritik desteğin 0,05 dolarda bulunmasına neden olacaktır. Düşüş görüşünü geçersiz kılmak için boğaların Dogecoin’i 20 günlük EMA’nın üzerine taşımalı. Bu olursa, boğaların trend çizgisinin altındaki düşüşü agresif bir şekilde satın aldığını gösterecektir. Bu, 0,08 dolarda genel dirence olası bir ralli için kapıları açabilir.

Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT), 19 Ağustos’ta 50 günlük SMA’nın (7,78 dolar) altına düştü. Böylece, boğalardan alım desteği eksikliğini gösterdi. Ayılar şimdi fiyatı 6 dolardaki güçlü desteğe düşürmeye çalışacak. DOT geniş bir aralık içinde işlem gördüğünde, yatırımcılar genellikle sıkı bir stop-loss tutar. Yani, desteğin geri tepmesini satın alırlar. Bu, risk-ödül oranını iyileştirir. 

Bu nedenle, 6 dolarlık destekten sıçrama olasılığı yüksektir. Eğer bu olursa Polkadot, bir süre daha 6 ila 10 dolar arasında menzile bağlı kalacak. Bir sonraki trend hareketi, 6 doların altında veya 10 doların üzerinde bir kırılma ile başlayabilir. 6 dolardaki destek yol açarsa, parite düşüş trendinin bir sonraki ayağına gidecektir.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), hem boğaların hem de ayıların üstünlük için yarıştığı 20 günlük EMA’nın (0.0000013 dolar) yakınında bir mücadeleye tanık oluyor. Alıcılar, Shiba Inu’yu 0.000014 dolardan genel direncin üzerine çıkarmaya çalışıyor, ancak ayılar yerini korudu. 20 günlük EMA düzleşti ve göreceli güç endeksi (RSI) orta noktaya yakın.

SHIB

Bunlar, arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor. SHIB’in fiyatı 0.000014 doların üzerine çıkarsa, bu denge boğaların lehine olacak. Sonuç olarak, SHIB fiyatının 0.000018 dolardaki sert genel dirence yükselme olasılığı artacak. Ancak SHIB, 0.000012 doların altına düşerse, fiyat ayılara destek verecek. Bu olursa meme coin 0.000010 dolardan bir sonraki güçlü desteğe düşecektir.

Polygon (MATIC)

Polygon (MATIC) son birkaç gündür 0,75 ile 1 dolar arasında geniş bir aralıkta konsolide oluyor. Boğalar, aralığın desteğine düşüşü satın aldı. Ancak toparlanma, daha yüksek seviyelerde ayılardan gelen sert bir dirençle karşı karşıya. Boğalar fiyatı 20 günlük EMA’nın (0.86 dolar) üzerine çıkarırsa MATIC, ayıların güçlü bir savunma kurması muhtemel olan dolarlık genel dirence doğru bir ralli girişimi yapacak.

Polygon bu dirençten düşerse, altcoin bir süre daha aralık içinde yükseliş hareketini sürdürecek. Bu varsayımın aksine, eğer fiyat 0,75 doların altına düşerse, ayıların kontrolü tekrar ele geçirdiğini gösterecek. Altcoin daha sonra 0,63 dolardan bir sonraki desteğe düşebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Commerzbank: Altın, Aralık ve 2023’te Bu Seviyelerde Olacak! Avrupa’nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank, Altın fiyat tahminlerini güncelledi. Almanya merkezli banka, değerli metal için yıl sonu fiyat hedefini düşürdü. Bununla birlikte, mevcut piyasa koşullarında altının oldukça iyi performans gösterdiğini de ekledi. FED kararları, emtia...
Serkan Eser 23 Ağustos 2022