SHIB, ETH, BTC Değil: Türkler Bu Altcoin’e Hücum Etti!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 7 Kasım 2022
12 görüntülenme
SHIB Değil: Türkler Bu Altcoin'e Hücum Etti

Veri sağlayıcısı Nomics’in güncel verileri, Türk kripto para yatırımcılarının SHIB, ETH, BTC yerine başka bir altcoin’i topladığını gösteriyor.

Türk kripto para yatırımcıları SHIB ve BTC yerine bu altcoin’i satın alıyor

Nomics’den elde edilen verilere göre, Ekim ayında Türkiye’deki Dogecoin işlem hacmi Bitcoin ve Ethereum’u geride bıraktı. Türk kripto para yatırımcıları geçen aydan bu yana en fazla Dogecoin ile işlem yaptılar. En büyük meme coin, yoğun ilgi esnasında %150’in üzerinde bir ralliyi tamamladı.

Kripto para piyasası yüksek dalgalı fiyat hareketleriyle bilinmektedir. Dogecoin ise sadece 7 gün içinde 2 katından daha fazla değer kazanarak bunun en son örneğiydi. Verilere göre Türkler, geçen aydan bu yana 380 milyon dolardan fazla Dogecoin işlemi yaptı. DOGE böylece Türkler arasında en popüler kripto para birimi haline geliyor. Ayrıca, son 30 günde borsaların işlem hacminin büyük bir bölümü Dogecoin’den oluşuyordu.

Verilere göre, Dogecoin tek başına Bitcoin ve Ethereum’un birleşik işlem hacmini aşıyor. Piyasa liderleri 142.6 ve 154.4 milyon dolarlık işlem hacmi ürettiler.

Elon Musk bir kez daha Dogecoin rallisine imzasını attı

Dogecoin’in fiyatı, büyük ölçüde Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının bir sonucu olarak çarpıcı biçimde yükseldi. Musk satın alım tamamlandıktan kısa süre sonra Dogecoin ile ilgili bir tweet’te attı. Türk yatırımcılarda bu trendi takip ediyor. Geçen aydan bu yana Dogecoin’in işlem hacminin büyük bir bölümünü Türk yatırımcılar üstlendi.

Peki Dogecoin fiyatı için sırada ne var?

Dogecoin yukarıdaki %150’lik rallinin ardından piyasa değerine göre Cardano ve Solana’yı geride bıraktı. Şu anda 0,1600 dolardaki inatçı direnci kırmak için likidite toplamakla meşgul. Bu üst baskı, DOGE’yi potansiyel bir çift dip formasyonuna yönlendiriyor. Ancak, satıcıların böyle bir hareket için ezici bir düşüş eğilimi oluşturması gerekecek.

Şimdilik Dogecoin fiyatı 0.11 dolardan işlem görüyor. Yeni yatırıcılardan aldığı destek nedeniyle daha yüksek destek alanlarının üzerinde çık şansı var. Dengeli Hacim (OBV) indikatörüne göre, daha fazla yatırımcı DOGE’nin 1.000 dolara doğru potansiyel olarak yukarı yönlü tırmanışını destekliyor. Şu anda, hacmin büyük bir kısmını pozitif baskı oluşturacak şekilde yaklaşık 17.76 milyar dolar takas ediliyor.

Teknik indikatörlere bir bakış, MACD’nin satın alma sinyali verdiğini gösteriyor. Bu da, Dogecoin fiyatındaki yükseliş görünümüne iyimserlik katıyor. Ayrıca, MACD’nin ortalama çizginin üzerindeki kesintisiz yukarı yönde hareketi, şimdilik alıcıların üstünlüğü olduğunu ortaya koyuyor. FXStreet analistlerinden John Isige, bu görünüme bakar Dogecoin için şu teknik seviyeleri ortaya koydu:

0,1600 dolardaki kritik engelin üzerinde bir günlük kapanış, DOGE’nin yolculuğunun sonraki aşamasına 1,0000 dolara başlamasının önünü hızla açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE Değil! Twitter'ın Parası Bu Altcoin
Piyasa Öncüsü: DOGE Değil! Twitter’ın Parası Bu Altcoin CryptoLaw’ın kurucusu Anthony Pompliano, Twitter’a DOGE veya BTC yerine daha iyi bir altcoin öneriyor. Elon Musk’ın platformu devralması ardından DOGE, ödemelerde kullanılacak ilk aday olarak karşımıza çıkmıştı. Anthony Pompliano, DOGE yerine bu altcoin’in daha verimli olacağını söylüyor...
Buğra Çağlar 7 Kasım 2022