Reklamı kapat

SHIB, DOGE Gibi Meme Coinler Neden Popüler? Değeri Var Mı?

Misafir Yazar
Misafir Yazar 9 Haziran 2022
0 görüntülenme
Meme coins

Meme paraları uzun süredir piyasada yer alıyor. Tarihteki ilk meme coin 2013 yılında piyasaya çıkan Dogecoin’di. Ancak 2021’de Elon Musk ve Mark Cuban gibi ünlülerin DOGE’nin reklamını yapmasıyla popülerlik kazandı. Ardından Shiba Inu (SHIB) de aynı hype’ı yakaladı ve en büyük kripto paralar arasında yerini aldı.

Aşağıda Dogecoin hakkında daha fazla konuşacağız, ancak şimdilik, bir kripto para birimi olarak ciddiye alınmaması gerektiğini söylemek yeterli. Yine de bir noktada, FedEx, Marriott, Activision-Blizzard, BMW gibi büyük şirketlerin piyasa değerinden daha büyük olan bir piyasa değerlemesine ulaştı. DOGE’nin piyasa değeri bakımından ATH’si 70 milyar dolar. Olağanüstü piyasa değerinin bir nedeni, dolaşımda 132.67 milyar Dogecoin’in bulunmasıdır. Bu arz, açık ara diğer tüm kripto para birimlerinden daha fazladır. Ayrıca, bu yazı itibariyle piyasa değeri şu anda yaklaşık 10 milyar dolar civarında seyrediyor. Ancak, pratik üzerinde köpek bulunduran bir şaka için bu hala oldukça fazla para.

Meme coin nedir?

Çoğu zaman insanlar “meme paraları” “altcoin’ler” ile karıştırır. Tüm “altcoin’lerin “meme coin” olmadığı, ancak tüm “meme coin’lerin” “altcoin” olduğu ayrımını yapmak önemlidir. Aslında altcoin kavramı, Bitcoin olmayan her kripto para birimini tanımlamak için kullanılmaktadır. Örneğin Ethereum, piyasa değeri açısından en büyük altcoin ve ikinci en büyük kripto para birimidir. Bitcoin veya Ethereum’dan farklı olarak, meme coin; bir internet şakası, resim, video gibi öğelerden ilham alınarak yaratılmıştır. Özünde bu coin’ler, dayandıkları şakalar gibi viral hale gelmek ve paylaşılmak üzere tasarlanan kriptolardır.

Piyasa değeri açısından en büyük meme parası olan Dogecoin, başlangıçta Bitcoin ve diğer ana akım kripto para birimleriyle alay etmek için yaratıldı. Geliştiricileri, ikisi de yazılım mühendisi olan Billy Markus ve Jackson Palmer’dı. Onlar, yarattıkları kriptonun herhangi bir gerçek kullanım durumuna sahip olmasını istemediler. Bu, bugünkü çoğu meme coin için de hâlâ geçerli. Mart 2022 itibarıyla DOGE, tek popüler meme coin değil. Hâlâ lider olmasına rağmen Shiba Inu (SHIB) gibi güçlü rakipleri var. Ayrıca piyasada 200’ün üzerinde meme coin yer alıyor.

SHIB ve DOGE neden bu kadar popüler?

GameStop (GME) ve AMC Entertainment (AMC) gibi şirketler, WallStreetBets adlı bir Reddit topluluğu tarafından 2020’nin sonlarında birkaç ayda fiyatlarının 100 kat arttığını gördükten sonra meme coin’lere yöneldi. Ocak 2021’de bir Reddit grubu, GameStop’ın kripto eşdeğerini oluşturmak için DOGE’nin fiyatını artırma konusunda şaka yaptı. Bu fikir, Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweet’lerinin etkisiyle ivme kazandı ve DOGE’nin fiyatı yükseldi. Sadece beş gün içinde Dogecoin %2.000 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,73 dolara ulaştı.

Elon Musk, Dogecoin fiyatının hareketini dikte ediyor gibi görünüyor. Mayıs 2021’de “Saturday Night Live” programında DOGE hakkında herkese açık bir şekilde şaka yaptı. CEO, Dogecoin’i bir “koşuşturma” olarak nitelendirdi. Bunun ardından DOGE fiyatında %40’lık bir düşüş yaşandı. Birkaç tüccar daha sonra, genellikle “Dogecoin katili” olarak adlandırılan SHIB gibi piyasadaki diğer meme coin’lere yöneldi. Perakende yatırımcılar, bu fırsatı kaçırmamak için meme coin’leri satın almaya başladı. Böylece, bir başka şaka tabanlı kripto para rallisi başlamış oldu.

SHIB vs. DOGE

İnsanlar neden meme coin satın alıyor?

Perakende yatırımcıların, özellikle de gençlerin, bu tür altcoin’leri çekici bulmasının bir başka nedeni, genellikle sadece birkaç sente, hatta bir sentin bir kısmına mâl olmalarıdır. Böylece, sermayenizin büyük bölümünü harcamadan yatırım yapmanız mümkün. Ek olarak, herkes bu kriptoları %1000 oranında yükselip önemli bir kâr elde edeceği umuduyla satın alıyor.

Bu paralar çok ucuz olduğu için, sadece birkaç dolar ile binlerce hatta milyonlarca DOGE, SHIB veya AKITA tokenlerini satın alabiliyorsunuz. Örneğin SHIB fiyatı bu yazının yazıldığı an itibariyle 0,000011 ABD dolar civarında seyrediyor. Bu nedenle, yalnızca 11 dolar karşılığında bir milyon SHIB satın almanız mümkün. Ek olarak, 11 dolar ile yalnızca yaklaşık 0.006 ether veya 0.0003 bitcoin satın alabiliyorsunuz. Milyonlarca meme coin almak, 0.006 ETH almaktan daha iyi hissettiriyor.

Shiba Inu (SHIB)

SHIB ve DOGE gibi şaka tabanlı kriptoların değeri var mı?

Meme coin’ler, büyük oranda topluluk odaklı kripto paralardır. Herhangi bir temel ekonomik veya ticari kullanım durumuna sahip değildirler. Bu nedenle değerleri, genellikle sosyal medya ve çevrimiçi duyarlılıktan etkilenir. Böyle bir varlığın değerini artırmak için çok fazla hype gerekir ve onlara sahip olmak çok daha risklidir. Bitcoin ve Ethereum’un ekonomik kullanım durumları var. Bitcoin, merkezi olmayan, eşler arası bir ödeme sistemidir. Ethereum ise, merkezi olmayan bir uygulama (dApp’ler) platformudur. Bununla birlikte, gerçek faydaları olmasına rağmen bu kriptolar da yüksek oynaklığa sahiptir.

Meme coin’ler, bahsettiğimiz gibi sosyal medya hype’ına bağlı ve gerçek faydaları bulunmuyor. Bu durum, onların volatilitesini çok daha yüksek ve riskli hale getiriyor.  Elon Musk ve Mark Cuban Dogecoin’i tanıttığında değeri fırladı. Ama hype sona erdiğinde, DOGE fiyatı aynı hızla düştü. Bazı yatırımcılar, DOGE aracılığıyla milyoner oldu. Ancak, diğerleri bu oynaklık nedeniyle fonlarının büyük bölümünü kaybetti. Bazı ülkeler meme paralarını düzenlemek için adımlar da attı. Buna göre 2021’in başlarında Tayland, meme coin’leri, “net bir amacı veya özü olmayan” dijital varlıklar kapsamına aldı. Böylece, bu tür altcoin’ler Tayland’da yasak hale geldi.

Meme coin’leri gelecekte ne bekliyor?

Herhangi bir yatırım tezinde olduğu gibi, bir ürün veya hizmetin herhangi bir liyakat ve ekonomik değere sahip olması için temel bir ekonomik öz ve kullanımın olması gerekir. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu altcoin’ler sosyal medya trendlerine oldukça bağlı. Bu şekilde devam ederse, etraflarındaki hype en sonunda bitebilir ve değersiz hale gelebilirler. Bununla birlikte, bazı mem paralarının kaderi, birkaç eğilim nedeniyle, daha parlak görünüyor.

Birincisi, daha fazla işletmenin bir ödeme şekli olarak meme paralarını kabul etmesidir. GameStop, Newegg, Nordstrom, Tesla ve AMC Entertainment gibi yaklaşık 10 şirket Dogecoin veya Shiba Inu’yu ödeme yöntemi olarak kabul ediyor. Bu tür benimsenmeler artarsa, meme coin’lerin değeri de o ölçüde artacaktır. İkinci olarak, bu tür projelerin bazıları, ciddi anlamda fayda sahibi altcoin’lere dönüşmeye çalışıyor. Örneğin SHIB, şu anda bir merkeziyetsiz borsaya sahip ve ekip, Metaverse oyunu geliştiriyor. Ek olarak Floki Inu, bir eğitim platformu, NFT pazarı ve Metaverse üzerinde çalışıyor.

Meme paralarına yatırım yapmayı düşünen bir yatırımcı olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, abartıların ötesine bakmalı ve meme coin’in ekonomik bir faydası olup olmadığını dikkatlice değerlendirmelisiniz. Ticaret dışında herhangi bir ekonomik kullanımı yoksa, hype sona erdiğinde değerinin kaybolabileceğini unutmayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

p 1 do you hear that noise itand8217s bitcoin crashing this is why
Trader’lar Korkuttu: Altcoin’ler Bu Tarihe Kadar Düşebilir! Bitcoin’in 20.000 dolara düşeceğine dair spekülasyonlara rağmen, piyasa hakimiyeti yörüngesi yukarı yönde görünüyor. Şu anda, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki payı, yani BTC hakimiyet oranı yüzde 46 seviyesinde bulunurken, altcoin fiyatları son zamanlarda acı çekti. Bitcoin’in altcoin projeleri...
Aslı Dinçer 9 Haziran 2022