SHIB Ekibi, Bomba İddiaları Kabul Etti: Fiyat Çakıldı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 hafta önce
716 görüntülenme
SHIB Ekibi, Bomba İddiaları Kabul Etti: Fiyat Çakıldı!

Shiba Inu (SHIB), Shibarium’un “kopyalanmış” bir zincir olduğu iddialarının ardından son 24 saatte yüzde 7 battı. Herkes söz konusu iddialara yönelik bir açıklama beklerken, SHIB geliştiricisi beta zincir kimliği (chain ID) hakkında bir itirafta bulundu. İşte detaylar…

SHIB topluluğu, Shibarium iddialarıyla çalkalanıyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Shibarium, Ethereum zincirine ölçeklendirme, hız, daha düşük ücretler ve ek geliştirme kapasitesi getirmeyi amaçlayan bir layer 2 projesidir. PuppyNet adlı beta testini 11 Mart’ta başlattı. Bununla birlikte, “Rancune_eth” tarafından belgelendiği gibi, Shiba Inu Discord’u, SHIB geliştiricilerinin Rinia’nın kodunu çaldığı iddiasının ardından hararetli gönderilerle çalkalanıyor. Rancune_eth’in tweet’inde, proje lideri Shytoshi’nin ekibe açıklama yapmazken topluluğu manipüle ettiğini iddia eden topluluk üyelerinin ekran görüntüleri de vardı.

Üst düzey topluluk üyeleri, Shibarium testnet’i Rinia testnet genesis dosyasını alıp adını değiştirmekle suçladı. Shiba Inu’nun başka bir eski geliştiricisi olan Trophias, metaverse ekibini, asset’leri değişiklik yapmadan satın almakla suçladı. Sonuç olarak Discord’daki gönderiye göre “Shibarium, Rinia’dan kopyalanmış bir zincir”, zira “zincir kimliğini değiştirmeyi unutmuşlar.” İddialar, Shiba Inu’nun oluşum dosyasının Rinia ile aynı zincir kimliğine sahip olduğuna dikkat çeken “Steve” adlı bir Discord üyesinden geldi. Bugün sabah saatlerinde bildirdiğimiz üzere Steve, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bu kimlik tamamen benzersizdir ve Metamask ve diğer cüzdan uygulamaları onu hangi ağın işlem göndereceğini belirlemek için kullanır.

Bu 7 Altcoin İçin Büyük Alarm: Şirketler Binance'e Döküyor!

Zincir kimliği değiştirilmedi

STEVE, Shiba Inu ekibinin Rinia’nın testnet oluşum dosyasını alıp adını değiştirmiş gibi göründüğünü söyledi. En önemlisi, ekip, zincir kimliğini değiştirmeyi unuttu. STEVE, mevcut bir zincir kimliğini kullanmanın, zincirinizle etkileşime giren kullanıcıların kopyalanan zincirle etkileşime gireceği anlamına geldiğini söyledi. “Rinia, Şubat ayından beri yayında ve bu zincir kimliğine sahip. Kimliği Aralık ayında planlandı,” diye ekledi. STEVE, Shytoshi veya geliştirici Kaal Dhairya’nın Rinia ekibiyle temas halinde olmadan ve onları bir şekilde kandırmadan bunun olmasının hiçbir yolu olmadığını iddia ediyor.

Kendisini metaverse ekibinde bir personel olarak tanımlayan Discord kullanıcısı “Trophias (PDT -8)”, ne kendisinin ne de meslektaşlarının neler olup bittiğini bilmediğini söyledi. Trophias (PDT -8), tüm ekibin Shytoshi tarafından kovulduğunu ancak “Marcie” ekibin kovulmadığını söyledi. İşten çıkarılma ve ardından kovulup atılmama konusundaki belirsizlik nedeniyle yönetim ekibe net cevaplar vermedi.

3 Altcoin Hızla Yükselebilir

Trophias (PDT -8) oldukça gizemli bir şekilde, “Bilmediğiniz, susturulan çok şey var” dedi. Ancak olayların er ya da geç ortaya çıkacağını söyleyerek daha fazla açıklama yapmayı reddetti. Yine de, Shytoshi’nin “iftira dolu yalanlarla tüm ekibe karşı manipülasyon yarattığı” açıklandı.

Geliştirici iddialara yanıt verdi

Olaya yanıt veren geliştirici, olayı FUD olarak geçiştirdi. Geliştirme sırasında birkaç “zincir kimliğinin rastgele seçildiğini” açıkladı. Bunların hiçbiri o zaman alınmadı. Testnet lansmanında zincir kimliğini tekrar kontrol etmemenin bir ihmal olduğunu kabul etti. “Puppynet ağının ne zaman başlatıldığını tekrar kontrol etmemekle hata ettim,” dedi. Alpha ağ konuşlandırması sırasında birkaç zincir kimliğinin rastgele seçildiğini ortaya çıkardı. Bu zincir kimlikleri şu şekilde: 417 (Alfa), 517 (Staging), 917 (pod öncesi/beta). Personele kötü davranıldığı, manipülasyon veya yalan iddialarına ilişkin herhangi bir yorum yapılmadı.

Geliştirici, Shibarium Beta ağının yeni sürümünü yeni bir zincir kimliğiyle yeniden konuşlandıracak ve bu bir hafta sürecek. Ayrıca, hala Beta aşamasında olduğu için birçok değişiklik olacağını ve yenisinin daha iyi bir Shibarium Layer-2 Blockchain’i olmasını umduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dikkat: Bu 3 Altcoin Yeni Ortaklıklar Duyurdu!
Dikkat: Bu 3 Altcoin Yeni Ortaklıklar Duyurdu! Kripto para alanında, çeşitli ortaklıklar birçok proje için önemli olmaya devam ediyor. Bu yazımızda, yeni işbirliklerini duyuran en son altcoin projelerini aktaracağız. İşte detaylar… Coin98, yeni ortaklığı duyurdu: Altcoin kullanımı artacak Multi-chain (birden fazla zinciri destekleyen) bir...
Aslı Dinçer 1 hafta önce