SHIB ve DOGE İçin Uyaran Efsanevi Yatırımcıdan Şok Tahmin!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
5.940 görüntülenme
SHIB ve DOGE İçin Uyaran Efsanevi Yatırımcıdan Şok Tahmin!

2008 mortgage krizini bilmesiyle ünlü olan ve son zamanlarda SHIB ve DOGE gibi meme coin’lerin “anlamsız” olduğunu söylemesiyle kripto para alanında öne çıkan hedge fon yöneticisi Michael Burry, Pazartesi günü geç saatlerde Amerikan bankacılık sektöründe devam eden kargaşaya dair yorum yaptı.

SHIB ve DOGE yorumlarıyla gündeme gelen Burry, ABD bankacılık krizinden bahsetti

Konut krizini doğru bir şekilde tahmin ederek yatırımcılarına milyonlarca dolar kazandıran ve “The Big Short”a ilham veren Michael Burry, ABD bankacılık sektöründe devam eden duruma ilişkin görüşlerini dile getirdi. Burry, öncelikle, artık silinen bir tweet’inde “Bu kriz çok hızlı bir şekilde çözülebilir. Burada gerçek bir tehlike görmüyorum” dedi. Ancak genel olarak, mevcut durumda yaşanan şeyin 2000’deki dot-com balonu, 2008 konut krizi ile benzer olduğuna dikkat çekti. Şimdi 2023’te de dahil olmak üzere tarih boyunca, “şişirilmiş egoları ve kâr arzusu” olan bireylerin aptalca riskler alarak başarısızlığa yol açtığını belirtti.   

Burry’nin yorumları, ABD hükümeti ve FED’in, ABD’deki en büyük ikinci bankacılık başarısızlığı olan Silicon Valley Bank’ın çöküşünün daha büyük etkilerini durdurmak için bankacılık sektörüne müdahale ettiği sırada geldi. Tanınmış yatırımcı ayrıca yakın zamanda Silicon Valley Bank ile 2001 yılında muhasebe dolandırıcılığı nedeniyle iflas eden enerji ticareti devi Enron arasında karşılaştırmalar yaptı. Burry’nin uyarıları, finans endüstrisinde daha fazla “şeffaflık ve hesap verebilirlik” ihtiyacına dikkat çekti. SVB yöneticilerini ise pervasızlıklarından dolayı eleştirdi.

Burry yıllardır ekonomi ve borsa konusunda uyarılarda bulunuyor. “Her şeyde tüm zamanların en büyük spekülatif balonunu” görmemiz potansiyeli konusunda uyardı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bireysel yatırımcıları, “tüm çöküşlerin en büyüğüne” yol açabilecek meme hisse senetleri ve kripto para birimleri satın almamaları konusunda uyardı. Özellikle SHIB ve DOGE’un anlamsızlığına dikkat çekti. Bu uyarılara rağmen, yatırımcıların spekülatif davranışlar sergilemeye devam etmesi, bazılarının piyasaların hesaplaşmaya doğru gidip gitmediğini sorgulamasına yol açtı.

Bankacılık Krizi dYdX ve Bu Altcoinleri Pump'ladı! İşte Liste

Neler olmuştu?

SVB, artan faiz oranlarının bilançosuna ağır bir yük getirmesi ve büyük ölçüde ABD Hazine tahvillerinden oluşan menkul kıymetler portföyünün değerinin yüksek oranlar nedeniyle düşmesi nedeniyle bir banka tasfiyesiyle karşı karşıya kaldı. Ardından, geçen hafta düzenleyiciler tarafından kapatıldı. SVB‘nin çöküşü, diğer iki bankanın – Silvergate ve Signature Bank’ın iflas etmesiyle aynı zamana denk geldi. İkisi de kripto paralara odaklı hizmetler sunuyordu. Burry SVB’nin çöküşünü 2008 krizi ve 2000 dotcom balon çöküşüyle karşılaştırmasının yanı sıra hükümetin daha fazla para basarak bu şirketleri kurtarma çabasının “aşırıya kaçtığına” işaret etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bankacılık Krizi dYdX ve Bu Altcoinleri Pump'ladı! İşte Liste
Bankacılık Krizi dYdX ve Bu Altcoinleri Pump’ladı! İşte Liste Son haftalarda Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate gibi büyük bankaları içeren mali krizlerle beraber yatırımcılar, kripto para alternatiflerine akın ediyor. Birçok uzman ABD Mali krizini tartışırken başta dYdX olmak üzere birçok token, bu krizden olumlu...
Emre Borsan 2 hafta önce