Shiba Inu Çılgınlığı: TVL İki Günde Milyar Dolarlık Rekor Kırdı!

Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!
Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Likidite sağlayıcılarını çekmek için Floki çılgınlığına güvenen Shiba Inu (SHIB) geliştiricisinin ticaret protokolü, büyük bir fon akışı kaydetti, ancak güvenlik endişeleri alarma neden oldu. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, 25 Haziran’da, yeni Shiba Inu’nun adının Floki olacağını tweet’leyen Elon Musk, meme token’larının ve DApp’lerin büyük ilgi görmesini sağladı. Aynı zamanda, büyük miktarda para girişini beraberinde getirdi.

Shiba Inu’da yaşanan likidite çılgınlığı

Geçtiğimiz hafta itibariyle, “Dogecoin killer” olarak da bilinen Ethereum (ETH) tabanlı bir ERC-20 token’ı, Shiba Inu, ShibaSwap adlı merkezi olmayan bir değişim (DEX) platformunu kullanıma sundu. DEX, bir roketten daha hızlı fırlatıldı ve 24 saat içinde 1 milyar dolarlık kilitli toplam değer (TVL) kaydetti. Ertesi gün, bu miktar, 1.55 milyar dolara yükselerek bir kez daha göz kamaştırdı.

Likidite sağlayıcılarına stake için cazip ödüller vaat eden ve şu anda 1.44 milyar dolarlık TVL’ye sahip olan ShibaSwap, 7.33 milyar dolarlık TVL ile DEX Pancakeswap’ın (CAKE) hala çok gerisinde. Ancak, Sushiswap’ın (SUSHI) toplam 2.73 milyar dolar likiditesine yakınlaşmayı başardı.

Neden alarm verildi?

Likidite çektiği hızla, endişelere de neden olan Shiba, protokolün staking sözleşmesinin ilk günden itibaren tek bir adresin kontrolünde olmasıyla ilgili büyük bir tartışmaya neden oldu. Shiba geliştiricileri, iddialara hızlıca yanıt verdi. Bir akıllı sözleşme cüzdanı olan 6/9 Gnosis Safe’a sorun devredilerek, çözüme ulaştırıldı. Güvenlik için uygulanan bu çoklu imza, onaylaması gereken bir erişim ve kontrol şeması sağlamaktadır. Böylece, herhangi bir kod çağırmadan önce bir işleme en az 6 üyenin onay vermesi gerekir.

Bir diğer yandan, tek bir adresin kontrolü altında olan staking kontratları, bir “rug pull” tehlikesine karşı yatırımcıları ayağa kaldırdı. Geliştiriciler, bu adresin kontrolünü 9’a bölerek, topluluğa güvende olduğunu aktardılar. Ancak, görünüşe göre bu 9 hesap yeniydi ve çoğu, işlem ve Ethereum içermeyen hesaplardı. Bu nedenle, protokolün geliştiricilerine ait oldukları şüphesi devam ediyor ve tartışmalar Twitter üzerinden alevleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Shiba Inu Çılgınlığı: TVL İki Günde Milyar Dolarlık Rekor Kırdı!

Yorumlar kapalı.