Büyük Soru: Shiba Inu (SHIB)’yu Kim Piyasaya Sürdü?

Hakan Karaca
Hakan Karaca 5 Eylül 2022
8 görüntülenme

Ağustos 2020’de, “Ryoshi” adlı anonim bir kişi (veya kişiler) Shiba Inu (SHIB)’yu yarattı. Popüler meme coin SHIB, piyasaya sürüldükten aylar sonra fiyatı katlanarak arttı. Böylelikle merkeziyetsiz bir kripto para birimi haline geldi. SHIB’e sosyal medyada özellikle de Twitter’da SHIB Ordusu adlı bir destekçi topluluğu sahip çıktı. SHIB’in üstel büyümesi kripto topluluğunda ve ana akım medyaya çokça ön plana çıktı. Ama kurucu(lar) hakkında ne biliyoruz? SHIB’in olağanüstü popülaritesine rağmen, Shiba Inu kurucusu Ryoshi asla ortaya çıkmadı. Ryoshi, Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto ile aynı adımları izliyor gibi duruyor.

Shiba Inu kurucusu meme coin’i bıraktı mı?

İlk başta, SHIB, Elon Musk’ın desteklediği Dogecoin’ine (DOGE) rakip olarak ortaya çıktı. 2021’de perakendeciler için en popüler köpek temalı kripto para haline gelerek DOGE’nin üstesinden geldi. Bunun yanında, Ryoshi 2021’in çoğunda sessiz kaldı. Tek etkinlik işareti, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, 30 Mayıs’ta Ryoshi’nin tüm tweet’lerini ve Twitter biyografisini sildiği zaman tespit edildi. Bu, spekülasyonlara yer bıraktı. Sosyal medya varlığını sildi mi yoksa hesabı saldırıya uğradı mı? İlk seçenek, Ryoshi’nin silinmiş blog yazısında ortadan kaybolacağını ima ettiği için, daha uygun görünüyor. Ryoshi şunları söylemişti:

Önemli değilim ve bir gün haber vermeden gideceğim.

shiba Inu

Bu mesajın ardından SHIB geliştiricilerini SHIB ekosistemi üzerinde çalışmaya devam etmeye teşvik etti. Ryoshi’nin ortadan kaybolması, Haziran 2022’nin kripto para piyasasının daha geniş çaplı gerilemesiyle uyumluydu. Duyurudan sonra, popüler meme coin SHIB bir darbe aldı ve yüzde 5 düştü. Bu gelişme, Ekim 2021’de altcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 80 fiyat düşüşüne daha fazla katkı sağladı. Ryoshi’nin olası kimliği ve eylemlerinin ne anlama geldiği hakkındaki söylentiler dolaşmaya devam ediyor. Konu ile ilgili teoriler de kripto topluluğunda bolca konuşuluyor.

Kurucumuzun çizdiği yolda büyümeye devam ediyoruz…

Shiba Inu’nun proje lideri Shytoshi Kusama, isimsiz kurucuya saygı göstermek için bir blog yazısı yazdı. Bununla birlikte SHIB topluluğunun kurucusu ayrıldıktan sonra sorunlarla karşılaştığı söylentileri gizemden arındırdı. Kusama’ya göre, Ryoshi’nin en az bir yıl boyunca SHIB projesine dahil olmadığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle ekosistemin girdilerinin ve yönünün çoğu, Ryoshi’nin vizyonunu sürdüren geliştiriciler ve genel topluluk sayesinde oldu.

Shiba Inu

Shiba Inu geliştiricisi Kusama konuyla ilgili şunları açıkladı:

Bu bileşenleri büyüttükçe ve daha büyük ShibArmy için platformlar kurdukça, Ryoshi’nin bu büyük deney için vizyonunu ve planını hayata geçiriyoruz. FUD tam da bu olacak. Ama Shib, Shib’dir. Muhteşem kurucumuzun çizdiği yolu izleyerek geleceğe doğru büyümeye devam ediyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Eylül Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Hangi Seviyeleri Getirecek? Kripto para piyasası Ethereum Merge’i beklerken, Bitcoin (BTC) ivme yakalamakta zorlanıyor gibi. Bunun yanında, 2017’den bu yana, Eylül ayı kripto alanı için talihsiz olduğunu kanıtladı. Çünkü Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, piyasalar bir düşüş gördü. Bununla birlikte...
Hakan Karaca 5 Eylül 2022