Reklamı kapat

ShipChain Nedir? SHIP Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 2 hafta önce
3 görüntülenme
ShipChain Nedir? SHIP Ne İşe Yarar?

ShipChain nedir? ShipChain (SHIP), Blockchain teknolojisi aracılığıyla nakliye ve lojistik sektörünü daha iyi hale getiren bir projedir. Kriptokoin.com olarak bu makalede ShipChain’i mercek altına alacağız. Bununla birlikte, yatırımcılar arasında merak konusu olan ShipChain nedir, ne sunar, SHIP coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi sorulara da yanıt vereceğiz. Şimdi gelin lojistik sektörüne odaklanan bu platformu birlikte inceleyelim.

ShipChain nedir?

ShipChain, 2017 yılında kurulan ve lojistik alanında hizmet veren bir Blockchain projesidir. Projenin arkasındaki ekip John Monarch, Brian D. Evans, Lee Bailey, Sami Rusani ve Aaron Kelly’den oluşmaktadır. Perdue Farms ile ilk pilot uygulamasını 2018 yılı boyunca gerçekleştirmiştir. Bunun ardından ağ, resmi olarak Ocak 2019’da halka açılmıştır. Ethereum üzerine inşa edilen platform, yüksek ölçeklenebilirlik ile çalışır. Ayrıca, uçtan uca bir lojistik ve tedarik zinciri görünürlük platformu olarak hizmet verir. 

Ölçeklenebilirlik için proje, tedarik zinciri işlemlerini ana ağdan izole eder. Bunun yerine “Endüstri Zincirleri” dedikleri bir teknolojiyi kullanır. Bu teknoloji, işlemlerin Ethereum ana ağına geri gönderilmesini sağlar ve bir Ethereum layer-2 çözümü olan Loom’dan yararlanır. Proje, tedarik zinciri ve lojistik için açık standartlar ve açık kaynak yazılımı sunar. Ayrıca, yan zinciri yönetmek için kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa sahiptir. Projenin açık kaynak çözümleri ve kâr amacı gütmeyen bir geliştirici ekibi de mevcuttur.

ShipChain ne sunar?

ShipChain 2019’da halka açılarak, kurumsal firmalara ve müşterilere lojistik hizmeti vermeye başlamıştır. Buna göre ekosistem, Blockchain teknolojisini kullanarak, tedarik süreçlerinin yönetilmesini sağlar. Ürün bilgileri, konum, adres gibi bilgiler, Blockchain’de saklanır ve kaydedilir. Bu bilgiler, değiştirilemez bir yapıya sahiptir. Ancak ShipChain’in ekosistemi, 2020 yılında kapatılmıştır. Ekosistem, SEC ile arasında geçen davayı kaybetmiş ve büyük miktarda para cezasına çarptırılmıştır. Bu davada proje, SHIP tokenleri bir menkul kıymet olarak kabul edilmiştir.

SHIP coin nedir? Ne işe yarar?

SHIP coin, SEC tarafından menkul kıymet olarak tanımlanan kripto para birimlerinden biridir. ERC-20 akıllı sözleşmesiyle yaratılan bu token, bugün çoğu borsada işlem görmemektedir. Temel olarak SHIP coin, ShipChain yan zincirinin yerel tokenidir. Varlık, dApp geliştiricilerinin, akıllı sözleşmeleri dağıtması için gereklidir. Buna göre ağdaki tüm gas ücretleri SHIP coin ile ödenir. Bununla birlikte token, ağ doğrulayıcılarını ödüllendirmek için de kullanılmaktadır.

ShipChain nedir? SHIP coin nasıl alınır?

Mevcut olarak SHIP coin, bilinen hiçbir kripto para borsasında işlem görmemektedir. Bununla birlikte, projenin web sitesi de kapatılmıştır. Yani ShipChain artık erişilemeyen kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle tokene yatırım yapmak mümkün değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2023 Yatırımlarınıza Dahil Edebileceğiniz En İyi 7 Altcoin
2023 Yatırımlarınıza Dahil Edebileceğiniz En İyi 7 Altcoin 2023 yılına doğru yaklaşırken pek çok yatırımcının aklındaki düşünce 2023 yılında en çok kazandırabilecek olan coinlere yatırım yapmaktır veya bu coinleri bulmaktır. En iyi altcoinler yazımızda da gelecek vadeden altcoinlere detaylı bir şekilde değinmiş olsak da, bu...
Kriptokoin 2 hafta önce