Short ve Long Pozisyon Nedir?

Serkan Eser
Serkan Eser 6 Temmuz 2022
23 görüntülenme
short long nedir

Short ve Long Pozisyon, iki veya daha fazla taraf tarafından aralarında sözleşme yapmak üzere gerçekleştirilen ticaretin iki tarafıdır. Burada uzun pozisyon, bir para biriminin veya emtianın kâr elde etme beklentisiyle satın alınmasıdır ve kısa pozisyon anlamına gelir. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Short ve Long Pozisyon nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Short ve Long Pozisyon nedir?

Bir menkul kıymette “Long” bir pozisyona sahip olmak, menkul kıymetin sahibi olduğunuz anlamına gelir. Yatırımcılar, hisse senedinin gelecekte değerinin artacağı beklentisiyle “Long” pozisyonlarını korur. ” Long” pozisyonun tersi ” Short” bir pozisyondur.

” Short” pozisyon, genellikle sahip olmadığınız bir hisse senedinin satışıdır. Açıktan satan yatırımcılar, hisse senedinin fiyatının değer kaybedeceğine inanır. Fiyat düşerse, hisse senedini daha düşük fiyattan satın alabilir ve kar elde edebilirsiniz. Hisse senedinin fiyatı yükselir ve daha sonra daha yüksek fiyattan geri alırsanız, zarar edersiniz. Açığa satış deneyimli yatırımcı içindir.

Short ve Long pozisyon farkı nedir?

Bir yatırımcı bir hesapta opsiyon sözleşmeleri kullandığında, Short ve Long pozisyonların biraz farklı anlamları vardır. Alım veya satım opsiyonu almak veya elde tutmak uzun bir pozisyondur. Çünkü yatırımcı menkul kıymeti belirli bir fiyattan yazılı yatırımcıya alma veya satma hakkına sahiptir. Short ve Long pozisyonlar, yatırımcılar tarafından farklı sonuçlar elde etmek için kullanılır. Çoğu zaman bir yatırımcı tarafından bir menkul kıymetten yararlanmak veya gelir elde etmek için hem Long hem de Short pozisyonlar aynı anda kurulur.

Yatırımcı hisse senedi fiyatının artmasını beklediğinden ve daha düşük bir kullanım fiyatı ile çağrılar satın aldığından, uzun arama opsiyonu pozisyonları yükselişte olur. Bir yatırımcı, kendisine hisselerini garantili bir fiyattan satma hakkı veren bir uzun satım opsiyonu pozisyonu oluşturarak uzun hisse senedi pozisyonunu hedge edebilir. Short arama opsiyonu pozisyonları, hisse senedini ödünç almaya gerek kalmadan açığa satışa benzer bir strateji sunar. Bu pozisyon, yatırımcının uzun hisse senedi pozisyonlarını garantili, genellikle daha yüksek bir fiyattan teslim etme olasılığı ile opsiyon primini gelir olarak toplamasına izin verir. Tersine, açığa satış pozisyonu, yatırımcıya hisse senedini belirli bir fiyattan satın alma imkanı verir.

Bunlar, Short ve Long pozisyonları farklı menkul kıymetlerle birleştirmenin, bir portföydeki kayıplara karşı nasıl kaldıraç ve riskten korunma oluşturabileceğinin sadece birkaç örneğidir. Kısa pozisyonların daha yüksek risklerle geldiğini ve belirli pozisyonların doğası gereği IRA’larda ve diğer nakit hesaplarda sınırlı olabileceğini hatırlamak önemlidir.

Çoğu Short pozisyon için genellikle marj hesaplarına ihtiyaç vardır. Aracı kurumunuzun daha riskli pozisyonların sizin için uygun olduğu konusunda hemfikir olması gerekir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

nft nedir
NFT Nedir? NFT Ne İşe Yarar? Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), benzersiz tanımlama kodlarına ve onları birbirinden ayıran meta verilere sahip bir blok zincirindeki kriptografik varlıklardır. Bu makalede Kriptokoin.com olarak ” NFT nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak NFT hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz....
Kriptokoin.com 6 Temmuz 2022