Reklamı kapat

Sıcak Gelişme: Popüler Bitcoin Cüzdanı Saldırı Altında!

Mesut İnan
Mesut İnan 8 Nisan 2019
0 görüntülenme

Kriptokoin.com – Bitcoin (BTC) cüzdan servisi Electrum, 7 Nisan’da Twitter’da yayınlanan bir raporda, Electrum’un sunucularında devam etmekte olan Denial-of-Service (DoS) saldırısıyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

Büyük Kayıplar

Teknoloji haberleri web sitesi The Next Web’e göre, yeni saldırı kullanıcıların tahminen milyonlarca dolar kaybetmelerine neden olmuş durumda. Hatta kayıplar öylesine büyük ki, sadece tek bir kişinin 140.000 dolar kaybettiği belirtiliyor.

Devam eden DoS saldırısının, 140.000’den fazla mekanizmadan oluşan kötü niyetli bir botnet tarafından başlatıldığı ileri sürülüyor. Saldırı, kişileri Electrum yazılımının sahte sürümlerine yönlendirerek kullanıcıların Bitcoin’lerini çalmayı hedefliyor. Makalede isimsiz bir güvenlik araştırmacısına atıfta bulunuluyor ve ilgili kişinin, son DoS saldırısının yeni bir seviyede yapıldığını ve yaklaşık bir hafta önce başlatıldığını ifade ettiğine vurgu yapılıyor.

Sistem Nasıl İşliyor?

Next Web’e göre, saldırganlar hack’i gerçekleştirmek için kendi Electrum sürümlerini içeren kendi Electrum sunucularını bile hayata geçirmiş durumdalar. Raporda, kullanıcıların savunmasız Electrum cüzdanlarını kötü niyetli bir sunucu ile senkronize ettikten sonra, hackerlar electrum’un müşterilerini saldırıya uğramış bir sürümle “güncellemeye” yönlendiriyorlar. Bu durum eski sürümlerinde yer alan fonların yeni sürümle birlikte kaybolmasına yol açıyor.

Kimler Risk Altında

Electrum geliştiricisinin lideri Thomas Voegtlin’in, firmanın konuyu önümüzdeki saatlerde veya günlerde çözmeyi beklediğini ifade ediyor. En yüksek risk altındaki kullanıcıların, Electrum’u uzun süre önce indiren ve o zamandan beri yazılımı güncellemeyen kullanıcılar olduğu vurgulanıyor.

Buna göre, Electrum’ın web sitesi, 3.3 sürümünden eski yazılım sürümlerinin artık kamu sunucularına bağlanamayacağını ve kullanıcının kimlik avı (phishing) mesajlarına maruz kalmasını engelleyici bir tedbir olarak yükseltilebileceğini söylüyor. Web sitesi ayrıca, kullanıcıları Electrum yazılımını electrum.org dışındaki herhangi bir kaynaktan indirmemeye çağırıyor.

Twitter’daki son duyuruda, Electrum, kullanıcılarına sorunu çözmek için Electrum sunucusunun daha sağlam bir sürümü üzerinde çalışmaya devam ettiklerini ancak bu süre zarfında otomatik bağlantı seçeneğini devre dışı bırakmalarını ve sunucularını manuel olarak seçmelerini tavsiye ediyor.

Aralık 2018’de, Electrum, Bitcoin olarak yaklaşık 937.000 $ değerinde zarara yol açan benzer bir saldırıyla karşı karşıya kalmıştı. Daha önceden de bildirildiği üzere, saldırı, kullanıcıların parola bilgisi sağlama konusunda hileli sahte bir versiyonunun oluşturulmasından ibaretti.

Son zamanlarda, çevrimiçi video dağıtım devi YouTube’un, kötü amaçlı bir yazılım sürümünü içeren Electrum cüzdanı için hazırlanmış kötü amaçlı bir reklamı yine de yayınladığı bildiriliyor.

Geçen hafta Dünya Ekonomik Forumu, çoğu veri ihlalinin, bilgisayar korsanlarının giderek artan beceri düzeyinden daha çok uygulanan güvenlik önlemleri eksikliğinden kaynaklandığını ileri sürdüğü bir blok zinciri siber güvenlik raporu yayınlamıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokoin.com’u Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Son Dakika: Dev Bitcoin Borsası Coinbase Bu 3 Altcoini Listeledi! Kriptokoin.com – Bitcoin ve kripto para piyasasının en prestijli borsalarından birisi olarak nitelendirilen, ABD’de San Francisco’da operasyonlarını sürdüren Coinbase, platformuna eklediği kripto paraların fiyatlarına yarattığı etki ile kripto para medyasının en çok takip ettiği borsalardan birisi haline...
Serkan Eser 8 Nisan 2019